• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نشنال اینترست:

کرونا نشان داد آمریکا یک ببر کاغذی است

ویروس کرونا نشان داد آمریکا صرفاً یک ببر کاغذی است. با پیدایش یک همه‌گیری جهانی که مستلزم رهبری قوی و هوشمندانه بود، نقاط ضعف آمریکا تمام و کمال نمایان شدند.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، پایگاه آمریکایی نشنال اینترست در گزارشی نوشت: فرانسیس فوکویاما در سال ۲۰۱۴ در کتاب خود با عنوان «نظم سیاسی و زوال سیاسی» نوشت «شواهد محکمی وجود دارند» دال بر اینکه «کیفیت کلی حاکمیت آمریکا رو به وخامت گذاشته است.» کرت اندرسون مؤلف کتاب «سرزمین خیالی» (۲۰۱۷) نوشته که آمریکا «از واقعیت بریده است.» کتاب فوکویاما قبل از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان ریاست جمهوری منتشر شد، اما آمریکا اکنون یک هنرپیشه حرفه‌ای در نقش رئیس‌جمهور دارد که از مسئولیت اداره کشور شانه خالی می‌کند. ریاست جمهوری ترامپ عامل زوال فرهنگ سیاسی آمریکا نبود، اما چنین زوالی را رقم زد و روند آن را شتاب بخشید. شیوع ویروس کرونا در آمریکا به‌واسطه بی‌کفایتی ترامپ در واقع بحران زوال سیاسی و فرهنگی آمریکا را نمایان ساخته است.

پایه‌های قدرت آمریکا به سرعت در حال نابودی است

این پایگاه تحلیلی آمریکایی معتقد است: قدرت و توان آمریکا بر پایه ائتلاف‌های محکم و قوی، حاکمیت کارآمد، حمایت علمی و فناورانه، و نظم بین‌المللی لیبرال که خود از بنیانگذارانش بوده، استوار است اما همه اینها به سرعت در حال نابودی هستند. ترامپ به‌طور مرتب با متحدان اروپایی‌ در گروه ۷ و همچنین هم‌پیمانانش در شرق آسیا در حال مشاجره است. این امر روند سلطه‌گری آمریکا را تضعیف نموده و متحدان را از همکاری منصرف ساخته است.

در شرایطی که کره جنوبی صدها هزار کیت تشخیص بیماری به آمریکا اهدا کرده است، ترامپ پیشنهاد کره جنوبی مبنی بر افزایش ۱۳ درصدی بودجه نیروهای آمریکایی مستقر در آن کشور را رد کرده و کره‌ای‌ها را ناسپاس جلوه داده است. این جروبحث‌های بیهوده هرساله بازیچه دست ترامپ قرار می‌گیرند و روند قدرت‌نمایی آمریکا را در یک منطقه حساس به مخاطره می‌اندازند. او می‌گوید «ما داریم خدمت بسیار بزرگی می‌کنیم»، غافل از اینکه حضور نیروها در منطقه به نفع آمریکاست و این کشور را قادر می‌سازد به هرگونه بحران در کره شمالی، چین، یا اقیانوس آرام بلافاصله واکنش نشان دهد و بازدارندگی به وجود بیاورد.

این گزارش در ادامه می افزاید: از نظر ترامپ، دفاع ملی یا امری خیرخواهانه و یا یک سرمایه‌گذاری تجاری درآمدزا است. از این رو، طرح (لفاظانه) وی برای سوریه «دستیابی به نفت» بود و در خصوص اعزام نیرو به عربستان (به دروغ) مدعی شد این کشور «هزینه آن را می‌پردازد.» دلیل واقعی اعزام نیروها این بود که ایران جنگی در مقیاس کوچک ضد عربستان به راه انداخته بود و این جنگ به‌واسطه اقدامات تحریک‌آمیز ترامپ رو به وخامت گذاشته بود و می‌طلبید که آمریکا در راستای دفاع از منافع ملی خود حضور پررنگ‌تری در منطقه داشته باشد.

<