• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

نگاهی به زندگی‌نامه وزرای دولت جدید عراق

شب گذشته کابینه «مصطفی الکاظمی» در پارلمان عراق رأی اعتماد گرفت.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  جلسه رأی اعتماد پارلمان به کابینه مصطفی الکاظمی پس از چند ساعت تأخیر و به‌ریاست محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق آغاز شد و در نهایت نمایندگان به 15 وزیر پیشنهادی وی رأی اعتماد دادند و پنج وزیر هم رأی نگرفتند، در نهایت کابینه الکاظمی رأی اعتماد گرفت.

شرح زندگی‌نامه وزرای دولت جدید عراق که موفق به کسب رأی اعتماد نمایندگان پارلمان شدند به‌شکل زیر است؛

ــ «منهل عزیز محمود عبدالرحمن»٬ وزیر صنعت و معدن:

«منهل عزیز محمود عبدالرحمن» متولد 1964 در موصل است. وی تحصیلات خود را در زمینه علوم فیزیک در دانشگاه موصل گذراند و موفق به اخذ مدرک لیسانس شد. برنامه‌ریزی‌های استراتژیک شرکت‌ها و ستادهای بحران از جمله تخصص‌های عمومی وی به‌شمار می‌رود.

محمود عبدالرحمن 35 سال در زمینه صنعت و تحقیقات (صنایع مکانیک و برق و الکترونیک) فعالیت داشته و دارای گواهی‌های علمی جهانی در زمینه برنامه‌ریزی‌های استراتژیک شرکت‌ها و مؤسسات و ستاد بحران است. او به‌عنوان کارشناس صنایع و معادن در زمینه فنی و اجرا فعالیت می‌کرد و مدارک بین‌المللی معتبر در این زمینه دارد.

از جمله سوابق کاری وزیر جدید صنعت و معدن عراق می‌توان به فعالیت در مرکز تحقیقات به‌عنوان مدیرکل٬ کار در وزارت صنعت و معدن به‌عنوان معاون مدیرکل، فعالیت در سازمان حقوق بشر و سلامت محیط زیست٬ وی همچنین در پروژه‌های صنعتی مختلف نیز مشارکت داشت.

ــ «ارکان شهاب احمد کاظم»٬ وزیر ارتباطات:

شهاب کاظم متولد 1977 در بغداد است و مدرک لیسانس مهندسی خود را از دانشگاه مستنصریه اخذ کرد. در زندگی حرفه‌ای خود به‌عنوان مهندس وزارت ارتباطات در سال 2002، مدیر مبانی٬ مدیر پروژه‌ها٬ مدیر برنامه‌ریزی٬ معاون مدیرکل شرکت ارتباطات٬ مدیرکل شرکت ارتباطات و اطلاعات و عضو شورای اداره منتخب برای سه دوره متوالی فعالیت داشته است.

ــ «عدنان درجال مطر جاسم»٬ وزیر ورزش و جوانان:

عدنان جاسم در سال 1959 در بغداد متولد شد و دارای مدرک لیسانس تربیت بدنی است. از جمله فعالیت‌های حرفه‌ای وی می‌توان به مربی حرفه‌ای در باشگاه السیلیه قطر٬ مربی حرفه‌ای در باشگاه العربی قطر٬ مربی حرفه‌ای در باشگاه السد٬ مربی حرفه‌ای در باشگاه الشمال٬ مربی حرفه‌ای نیروی هوایی در سال 1994، معاون رئیس باشگاه الرشید عراق در سال 1991 تا 1993، دبیرکل باشگاه فوتبال الاتحاد عراق در سال 1990 تا 1993، مربی منتخب عراق در سال 1991 تا 1993 و مربی منتخب بغداد در سال 1991 اشاره کرد.

وی همچنین در مرکز اولین جام قهرمانی خلیج فارس در عراق در سال 1970، مرکز اولین جام قهرمانی خلیج فارس در مسقط در سال 1984 فعالیت داشته و قهرمانی‌های زیادی در سطح عربی و آسیایی و نیز بین‌المللی در کارنامه خود دارد.

ــ «مهدی رشید مهدی جاسم»٬ وزیر منابع آبی:

مهدی جاسم متولد 1967 در بغداد است. وی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی اداره منابع آبی و و لیسانس مهندسی شهری از دانشگاه بغداد است.

از جمله فعالیت‌های حرفه‌ای وی می‌توان به مدیرکل اداره سدها و مخازن از سال 2019 تاکنون، رئیس هیئت فنی مذاکرات در خصوص آب‌های مشترک میان عراق و ترکیه و سوریه و ایران از سال 2014 تا 2017، مدیرکل اداره سدها و مخازن در سال 2015، عضو کمیته مذاکره در خصوص امور فنی منابع آبی میان عراق و سوریه٬ مسئول برنامه‌ریزی پروژه پمپاژ آب از سال 2000 تا 2003 اشاره کرد.

ــ «حمید مخلف»٬ وزیر آموزش و پرورش:

حمید مخلف متولد سال 1963 در بغداد است. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مطالعات آموزشی از دانشگاه المستنصریه٬ لیسانس زبان انگلیسی از دانشکده آموزش ابن‌رشید و دیپلم فنی از مؤسسه موصل است.

مخلف در زندگی حرفه‌ای خود به‌عنوان مدیرکل آموزش داخلی و خارجی (در زمان حاضر)٬ معاون مدیرکل آموزش و پرورش در سالهای 2017 تا 2019، معاون مدیرکل آموزش و پرورش بغداد از سال 1998 تا 2006، مدیر دفتر وزارت آموزش و پرورش از سال 1992 تا 1998، عضو کمیته عالی اجرای پروژه‌های آموزشی با هماهنگی مراکز فرهنگی انگلیس فعالیت داشت.

ــ «حسن محمد عباس سلمان»٬ وزیر بهداشت و محیط زیست:

عباس سلمان سال 1969 در دیالی متولد شد٬ دارای مدرک دکترای داروسازی بالینی از دانشگاه بغداد است. از جمله فعالیت‌های حرفه‌ای وی می‌توان به معاون مدیرکل مؤسسه پزشکی از سال 2006 تا 2015، مدیر بیمارستان آموزشی بغداد٬ مدیر بخش فنی بیمارستان آموزشی بغداد٬ مدیر بخش داروسازی بیمارستان نظامی سابق الرشید٬ عضو کمیته علمی ناظر بر داروسازی در بخش علوم پزشکی مجلس عراق و عضو کمیته عالی مطالعات داروسازی در وزارت بهداشت اشاره کرد.

ــ «خالد بتال نجم عبدالله»٬ وزیر برنامه‌ریزی:

خالد نجم متولد 1976 در استان الانبار است که مدرک دکترای خود را در زمینه مهندسی شهری از آمریکا اخذ کرده است. وی در زمان حاضر به‌عنوان رئیس دانشگاه الانبار فعالیت دارد و پیش از این به‌عنوان مهندس مشاور و متخصص در تصمیم‌گیری و نظارت بر پروژه‌های زیرساختی٬ رئیس تیم بازسازی دانشگاه الانبار٬ عضو تعدادی از انجمن‌ها و مؤسسات حرفه‌ای داخل و خارج عراق٬ رئیس و عضو بیش از 100 کمیته در زمینه‌های مختلف اداری و علمی و دانشگاهی و رئیس سه کنفرانس جهانی به‌اضافه چندین کنفرانس داخلی مشغول به کار بود.

ــ «ناصر حسین بندر حمد»٬ وزیر حمل‌ونقل:

ناصر حمد متولد 1954 در بغداد و دارای لیسانس علوم هواپیمایی است. منصب کنونی وی مشاور امنیت عمومی شورای وزیران در امور هواپیمایی است و پیش از این به‌عنوان مدیرکل ستاد هواپیمایی شهری عراق٬ رئیس کمیته تأسیس هواپیمای‌های عراق٬ مشاور امور هوایی و دفتر وزیر حمل‌ونقل٬ مدیر عملیات‌های هواپیمایی آژانس در شرکت خطوط هوایی عراق٬ معاون رئیس شورای اداره شرکت خطوط هوایی عراق بوده و دارای گواهی حمل‌ونقل هوایی تجاری هواپیما است.

ــ «نازلین محمد وسو شیخ محمد»٬ وزیر مسکن و بازسازی:

نازلین محمد سال 1959 در اربیل متولد شد و دارای لیسانس مهندسی شهری از دانشگاه سلیمانیه است.

وی در زندگی حرفه‌ای خود به‌عنوان وزیر شهرداری‌های اقلیم کردستان عراق٬ وزیر مسکن و بازسازی اقلیم کردستان عراق٬ مدیرکل وزارت بازسازی و توسعه اقلیم کردستان و مدیر بازسازی و توسعه در استان اربیل و مهندس ناظر و مدیر پروژه‌ها و رئیس بخش‌های مهندسی وزارت بازسازی و مسکن عراق فعالیت داشت.

ــ «ماجد مهدی حنتوش علی»٬ وزیر برق:

ماجد مهدی متولد سال 1961 در بغداد و دارای مدرک لیسانس مهندسی است. منصب کنونی وی مدیرکل اداره‌های فنی وزارت برق بوده است و به‌عنوان مدیرکل مدیریت پروژه‌های تولید گاز در وزارت بهداشت٬ مدیر پروژه بازسازی ایستگاه برق در جنوب بغداد فعالیت می‌کرد.

ــ «جمعه عناد سعدون خطاب»٬ وزیر دفاع:

جمعه عناد متولد سال 1956 است و دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم نظامی و لیسانس مهندسی برق است. از جمله فعالیت‌های حرفه‌ای او می‌توان به‌عنوان فرمانده نیروهای هوایی در سال 2019، فرمانده عملیات صلاح‌الدین در سال 2015، معاون فرمانده عملیات صلاح‌الدین در سال 2014، فرمانده پلیس صلاح‌الدین سال 2013، مهاون فرمانده نیروهای گارد مرزی 2004، رئیس ستاد گروه پیاده‌نظام در سال 2001، مربی دانشکده جنگ در سال 1998 اشاره کرد.

ــ «عثمان علی فرهود مشیر الغانمی»٬ وزیر کشور:

الغانمی در سال 1958 در الدیوانیه متولد شد و دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم نظامی و لیسانس مهندسی برق است که مناصب مختلفی در گروه‌های نظامی داشت و در بازسازی ارتش عراق در 2003 نیز مشارکت کرد. سال 2005 رئیس ستاد ارتش بود و در همه حملات ضد گروه تکفیری داعش در همه نبردها شرکت داشت./ تسنیم

خبر مرتبط:

کابینه عراق از پارلمان رأی اعتماد گرفت
مصطفی الکاظمی رسماً نخست‌وزیر شد (لینک)
نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار