• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» گزارش می‌دهد

معامله جان مردم با انتخابات

چرا دونالد ترامپ با رتبه نخست ابتلا و مرگ‌ومیر بر اثر ویروس کرونا در آمریکا، کارگروه مبارزه با کرونا را منحل می‌کند؟

به گزارش «فرهیختگان آنلاین» در دسامبر 2019، هیچ‌کس به‌اندازه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از اینکه ویروس کرونا به جان چینی‌ها افتاد، خوشحال نبود. کرونا، گویی دست‌دردست ترامپ داده بود تا ترمز چین و اقتصادش را بکشد و پکن را آماده پذیرش خواسته‌های بیشتر ترامپ کند. ازسوی دیگر، تداوم این وضعیت می‌توانست بسیاری از شرکت‌ها را به آمریکا بازگرداند و دونالد ترامپ را دربرابر جو بایدن به اعتقاد ترامپ «خوابالو»، پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 کند. کرونا اما در چین باقی نماند و بیش از همه دنیا، آمریکا را گرفتار خود کرد. این آمریکای ترامپ است که با یک‌میلیون و 280هزار مبتلا و 72 هزار فوتی در صدر ایستاده است. تعداد فوتی‌ها به‌قدری در این کشور زیاد است که خود ترامپ هم چندباری پیش‌بینی‌ها را از میزان فوتی‌ها تغییر داده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در قمار با کرونا، همه‌چیز را با هم از دست داده است. او در خسارت انسانی با بیش از 50 هزار کشته اختلاف، فاصله غیرقابل تصوری با کشور دوم یعنی اسپانیا دارد. درحال حاضر روزانه حدود ۲۵ هزار نفر به‌شمار مبتلایان به بیماری کرونا در آمریکا افزوده می‌شود و هزار تا هزار و 600 نفر همه‌روزه در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را در این کشور از دست می‌دهند. در حوزه اقتصادی هم که به‌خاطر آن، ترامپ تا مدتی حاضر به تعطیلی بخش‌هایی از کشور نشد، اوضاع نابسامان است و نسبت به سایر کشورها، آمریکا هزینه غیرقابل تصوری پرداخت کرده است. حالا در میانه انتقادها نسبت به عملکرد رئیس‌جمهور آمریکا در مواجهه با کرونا، ترامپ می‌خواهد مشاغل را بازگشایی کند تا حداقل بخشی از فشارهایی را که بر او و دولتش وارد می‌شود، کم کند. او به‌خوبی می‌داند که تداوم وضع موجود، به‌معنای خداحافظی زودهنگام با کاخ سفید است. به همین دلیل، او همانند روزهای ابتدایی تلاش می‌کند نشان دهد کرونا آنقدرها هم که می‌گویند خطرناک نیست و باید به‌سرعت آماده بازگشایی اقتصاد بود. سفر روز چهارشنبه ترامپ به آریزونا برای بازدید از یک کارخانه تولید ماسک‌های بهداشتی، بیانگر همین تلاش‌های او بود.

او در این بازدید با وجود توصیه اداره بهداشت و درمان آمریکا برای استفاده از ماسک در مجامع عمومی، تنها با عینک محافظتی و بدون ماسک در کارخانه‌ تولید ماسک حضور یافت و سخنرانی کرد. پیش از او مایک پنس، معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس کارگروه مبارزه با کرونا نیز در بازدید از بیمارستان بیماران کرونایی، حاضر به استفاده از ماسک نشده بود تا این گزاره را به افکارعمومی القا کند که کرونا آنقدرها هم که می‌گویند، خطرناک نیست. با وجود این مهم‌تر از حرکت نمادین ترامپ، سخنرانی او بود. ترامپ در سخنرانی خود از یک سیاست جدید در مواجهه با کرونا خبر داده است؛ سیاستی با دو دستورکار. او گفته کارگروه مقابله با ویروس کرونا را منحل خواهد کرد و به‌زودی سیاست‌های جدیدی برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ در پیش خواهد گرفت که تمرکزش بر رفع محدودیت‌ها خواهد بود. ترامپ شهروندان آمریکا را «مبارز» نامیده و مدعی شد مردم آمریکا خواستار بازگشت به‌سر کار و حرفه خود هستند. او اعلام کرده است گشایش بیشتر و رفع محدودیت‌ها می‌تواند شمار مبتلایان و قربانیان بیماری کرونا را افزایش دهد.

او تاکید کرده است: «باید هرچه سریع‌تر بر این مشکل غلبه کنیم و نمی‌توانیم کشور را برای پنج‌سال تعطیل کنیم.» ترامپ ضمن قدردانی از عملکرد کارگروه مقابله با کرونا در کاخ سفید اعلام کرده است فعالیت این کارگروه در اواخر ماه می یا اوایل ماه ژوئن به پایان خواهد رسید و مقابله با بیماری کرونا به نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط واگذار خواهد شد. در کارگروه مقابله با کرونا در کاخ سفید پزشکانی همچون دبورا بریکس و آنتونی فائوچی عضویت داشتند و هدایت این کارگروه برعهده مایک پنس، معاون ترامپ بود. گفته می‌شود مشاوران کاخ سفید در امر مقابله با شیوع بیماری کرونا و ازجمله آنتونی فاوچی مخالف گشایش سریع جامعه و رفع محدودیت‌ها بوده و اجرای چنین سیاستی را خطرناک ارزیابی می‌کردند. شماری از کارشناسان امور پزشکی آمریکا نیز سیاست انحلال کارگروه مقابله با کرونا در کاخ سفید را سیاستی خطا دانستند که می‌تواند منجر به افزایش شیوع بیماری کرونای جدید در آمریکا شود. این نگرانی‌ها برای ترامپ آنقدرها هم مهم نیست. او در دوماه گذشته به هر شکل تلاش کرد با پیشنهادهایی، مانع مرگ‌ومیر و تعطیلی مشاغل در آمریکا شود.

      نسخه‌های پزشکی ترامپی

در چند هفته  گذشته دونالد ترامپ تلاش کرد به‌هر نحو ممکن با ویروس کرونا با مدل اختصاصی خودش مبارزه کند. او ابتدا منکر خطرات کرونا بود و آن را با تعداد مرگ‎‌ومیر بر اثر آنفلوآنزا مقایسه می‌کرد اما وقتی ویروس به‌جان بورس آمریکا افتاد، همه‌چیز تغییر کرد. جنازه‌های انبارشده در سردخانه‌های کامیون‌ها، به ترامپ فهماند که کووید-19 از آنفلوآنزا هم خطرناک‌تر است. او دنبال راه‌حل می‌گشت؛ راه‌حلی به‌نام «واکسن». تولید واکسن راه‌حل خوبی بود اما ساخت آن بسیار بیشتر از زمانی که ترامپ انتظارش را داشت، وقت‌گیر بود. پزشکان به او گفتند احتمالا ساخت واکسن حدود 18ماه زمان خواهد برد و این برای ترامپ به‌معنای یک فاجعه تمام‌عیار بود. آیا راه میانبری هم وجود داشت؟ برای ترامپ و ایده‌های اقتصادی‌اش هیچ راهی مسدود نیست.

او که ناتوانی پزشکان را دید، خود بر مسند پزشکی نشست و نسخه‌های ترامپی را برای درمان کرونا تجویز کرد. او در میانه کشتار وسیع کرونا در آمریکا، در اظهارنظری مدعی شد ویروس به‌سادگی و مانند یک معجزه خودبه‌خود از بین خواهد رفت. او می‌گفت با گرم‌تر شدن هوا کرونا نیز تمام خواهد شد. به‌دنبال این اظهارنظر ردشده، ترامپ در جلسه‌ای مشترک میان برخی از اعضای دولت و مدیران بخش درمان از آنها خواست برای مقابله با کرونا از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند، مساله‌ای که با تعجب ازسوی ویروس‌شناسان این جلسه رد شد. پس از این ادعاها ترامپ وارد اظهارنظرهای مستندتری نسبت به ویروس کرونا شد، البته نقطه اتکای این اظهارنظرها دیگر تنها ذهن او نبودند بلکه اخباری بودند که در فضای عمومی در دسترس همه مردم قرار می‌گرفت.

او از میانه اسفندماه تقریبا هر روز نسخه پزشکی تجویز می‌کرد. او در رسانه‌ها شنیده بود از داروی مالاریا به‌نام «هیدروکسی‌کلروکین» برای درمان بیماران کرونایی به‌صورت آزمایشی استفاده می‌شود. همین کافی بود تا در صحبت‌های خود ادعا کند این دارو می‌تواند به‌راحتی کرونا را درمان کند. او با شوروهیجان گفت: «هیدروکسی‌کلروکین هدیه‌ای از جانب خداست.» ترامپ مدعی بود: «اگر این دارو موثر باشد، مایه شرم ماست که آن را زودتر استفاده نکرده‌ایم.» رئیس‌جمهور آمریکا براساس شنیده‌های خود دستور داده بود ۲۹ میلیون دوز از این دارو خریداری شود. ترامپ به‌قدری این مساله را جدی گرفته بود که حتی دولت هند را تهدید کرده بود اگر مانع صادرات این دارو به آمریکا شود، هند را تحریم خواهد کرد.

آخرین تجویز ترامپ برای درمان کرونا در جلسه توجیهی کاخ سفید با حضور بیل برایان،‌ مدیر بخش علوم‌وفناوری وزارت کشور آمریکا اتفاق افتاد. او در این نشست نتایج پژوهش تیم خود را اعلام کرد و گفت عملکرد ضدعفونی‌کننده‌ها در نابودی ویروس بسیار بالاست و همچنین کرونا در نور خورشید سریع‌تر می‌میرد. همین جمله کافی بود تا ترامپ دو پیشنهاد به ذهنش برسد؛ تزریق ضدعفونی‌کننده به بدن بیماران و دوم تاباندن نور شدید به بیماران برای نابودی ویروس کرونا در آنها. این اظهارنظر هم خیلی سریع ازسوی پزشکان رد شد. البته برخی پزشکان هم مصرف مواد ضدعفونی‌کننده را موثر در کشتن کرونا می‌دانستند اما قبل از آن، فردی که این مواد را مصرف کرده بود، می‌مرد. ترامپ همه این راه‌ها را رفت و نسخه‌ها را پیچید تا بلکه بدون معطلی اقتصاد آمریکا را احیا کند. اما فعلا او و نسخه‌هایش در آمریکا ناموفق عمل کرده‌اند و بر همین اساس رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد دستور انحلال کارگروه کرونا و رفع محدودیت‌ها را خواهد داد.

      ترامپ مقصر شماره نخست

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در آریزونا گفت سیاست‌های جدید خود را مبتنی‌بر راه‌اندازی مشاغل و رفع محدودیت‌ها استوار خواهد کرد. ترامپ به هر دلیلی اگر نتواند اقتصاد آمریکا را سروسامان دهد، در مناظرات انتخاباتی و پای صندوق‌های رای، شرایط وخیمی خواهد داشت. او مقصر شماره یک وضع فعلی است و به هر شکل ممکن می‌خواهد این خطای غیرقابل گذشت را لاپوشانی کند. او یک‌روز به چین حمله می‌کند که با نگفتن حقایق، کار بسیار بدی کرده است و روز دیگر به دموکرات‌ها می‌تازد که برای شکست او به‌واسطه کرونا نقشه کشیده‌اند.

او پیش از حضور در کارخانه تولید ماسک در اظهاراتی در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفته بود: «مجلس نمایندگان آمریکا باید از خودشان خجالت بکشند، دموکرات‌ها باید خجالت بکشند، چون آنها نمی‌خواهند ما موفق شویم. آنها می‌خواهند ما شکست بخوریم تا در انتخابات به پیروزی برسند، ولی آنها نخواهند توانست موفق شوند.» به همین دلیل هم روز سه‌شنبه کاخ سفید رسما از اعضای کارگروه ویژه مقابله با ویروس کرونا خواست بدون اجازه در جلسات استماع کنگره آمریکا شرکت نکنند. پیش از این هم کاخ سفید با درخواست قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا برای برگزاری جلسه استماع درباره ویروس کرونا با حضور آنتونی فائوچی، مدیر موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، مخالفت کرده بود. ترامپ با این بهانه که جلسات مجلس نمایندگان توسط دموکرات‌هایی ترتیب داده می‌شود که از من متنفر هستند و قصد دارند در انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر به پیروزی دست یابند، مانع حضور اعضای کارگروه مبارزه با کرونا در این مجلس شده است.

«نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ممنوع‌کردن حضور اعضای کارگروه ویژه مقابله با ویروس کرونا را ناشی از نگرانی دولت ترامپ از مطرح‌شدن حقایق دانست. واقعیت هم همین است. سیاست‌های دونالد ترامپ در سال‌های گذشته، آمریکا را با این وضعیت مواجه کرده است. او زمانی که قدرت را در سال 2017 در دست گرفت، برنامه‌‌ تولید دستگاه‌های تنفس مصنوعی ارزان‌قیمت و 20میلیون ماسک صورت را با قابلیت استفاده مجدد رها کرد. در ژوئن 2018 نیز جان بولتون، مشاور امنیت ملی‌اش، با امضای ترامپ «دفتر آمادگی دربرابر بیماری‌های همه‌گیر» در شورای امنیت ملی را به‌راحتی منحل کرد. در سال۲۰۲۰ نیز بودجه‌ وزارت «بهداشت و خدمات انسانی آمریکا» و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در این کشور را کاهش داد. وظیفه دفتر آمادگی دربرابر بیماری‌های همه‌گیر این بود که دستور‌العمل «بیماری‌های همه‌گیر» را بعد از اینکه رهبران جهان نتوانستند به‌خوبی با بیماری ابولا در سال۲۰۱۴ مقابله کنند، دنبال کند.

      مردم قربانی اقتصاد

به همان میزانی که کرونا مردم آمریکا را درگیر کرده، اقتصاد این کشور را نیز به چالش کشیده است. بیکاری در آمریکا به بالاترین سطح خود رسیده است. در اواخر فروردین‌ماه، تعداد بیکارانی که متقاضی دریافت حق بیکاری بودند به 22میلیون نفر رسید و گفته می‌شد این رقم تا چند هفته دیگر می‌تواند از 30میلیون هم رد شود. کارشناسان اقتصادی این وضعیت را با دهه 30 قرن گذشته که آمریکا گرفتار رکود بی‌سابقه‌ای شد، مقایسه می‌کنند. دونالد ترامپ، وعده داده است به‌زودی اقتصاد آمریکا را قدرتمند خواهد کرد اما جان ویلیامز، رئیس فدرال‌رزرو آمریکا پیش‌بینی کرده است «احتمالا یکی‌، دو سال یا چندسال طول می‌کشد اقتصاد آمریکا بعد از پشت‌سر گذاشتن بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا به‌قدرت کامل خود بازگردد.»

واردات آمریکا در این مدت 15 درصد و صادرات 8 درصد کاهش پیدا کرده است. مصرف بیشتر از ۷ درصد کاهش یافته است و شرکت‌های هواپیمایی ماهانه 10 میلیارد دلار ضرر می‌کنند. کرونا تجارت شخصی ترامپ را هم زمین‌گیر کرده و ثروت او را یک‌میلیارد دلار کاهش داده است. ترامپ کمتر از 6ماه برای پیروزی در انتخابات فرصت دارد اما اگر حتی رقبای دموکراتش سکوت کنند، کرونا و پیچیدگی‌هایش، او را به این آسانی رها نخواهد کرد. ترامپ با انحلال کارگروه مقابله با کرونا به‌دنبال بازکردن موانع بازگشایی مشاغل است اما اگر این وضعیت منجر به شیوع مجدد ویروس و مرگ‌ومیر شدیدتر شود، او باید آماده کوچ از کاخ سفید باشد.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار