• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

بازگشت تومان و قِران بعد از 91 سال

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی تومان پس از 91 سال دوباره به عنوان واحد پول ملی ایران انتخاب شد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، ماده واحده تبدیل واحد و پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر در مجلس تصویب شد. بر این اساس واحد پول ملی تومان خواهد بود و 4 صفر از ریال حذف خواهد شد. یعنی هر 10 هزار ریال فعلی برابر با یک تومان جدید می‌شود. همچنین واحد اضافه پول نیز قران تعیین شده و هر تومان جدید برابر با 100 قِران خواهد بود. به عبارت دیگر هر قران برابر 100 ریال فعلی ارزش خواهد داشت.

البته روند اجرای این پروسه تدریجی بوده و پیش‌بینی می‌شود ظرف دو تا 5 سال به صورت کامل اجرایی شود. طبق این مصوبه بانک مرکزی موظف است ظرف دو سال ترتیبات اجرای این کار را فراهم کند و سه سال نیز دوره گذار تعیین شده که در این دوره هر دو واحد پولی به صورت همزمان اعتبار خواهند داشت.

آنطور که رییس کل بانک مرکزی توضیح داده تبدیل واحد پول ملی اثری بر تورم نخواهد داشت اما در ساده‌سازی محاسبات و همچنین کاهش هزینه چاپ و امحاء اسکناس تاثیرگذار است و موجب بازگشت مسکوکات به چرخه تبادل پول در کشور می‌شود. طبق آنچه که همتی اعلام کرده سکه‌های 2 تومانی به جای اسکناس 20 هزار ریالی به مرور زمان وارد صحنه پولی و بانکی کشور خواهد شد، ضمن اینکه سکه 5 تومانی هم به جای اسکناس 50 هزار ریالی عملیاتی خواهد شد.

ریال از سال 1308 به عنوان واحد پول ملی ایران جایگزین تومان شده بود و اکنون بعد از گذشت 91 سال واحد پولی کشور دوباره به تومان تغییر خواهد یافت.

«فرهیختگان» چند ماه قبل طی گزارشی با  عنوان «حذف چهار صفر، پرهزینه و کم فایده» این موضوع را مورد بررسی و نقد قرار داده بود.

 

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار