• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
کامیا باختری:

«نه» به تکنولوژی!

امروز هم مردم و دولت‌ها درحال جدال با تکنولوژی هستند، بدون اینکه از تاریخ درسی بگیرند؛ برای مثال با نگاهی سطحی، مخالفت دولت‌ها و بانک‌ها با تکنولوژی شگفت‌انگیز ارزهای دیجیتال و بی‌اعتمادی مردم به آنها را می‌بینیم.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، کامیا باختری، پژوهشگر اقتصاد طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: اقتصاد و تکنولوژی؛ دو واژه به‌ظاهر مجزا و البته بسیار آشنا به گوش همه. اما آیا تابه‌حال به در‌هم‌تنیدگی و پیوستگی ارتباط بین این دو اندیشیده و آن‌را لمس کرده‌اید؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید پی‌بردن به میزان توسعه‌یافتگی اقتصادی یک کشور یا جامعه، لزوما مشروط‌بر مطالعات و کسب دانش اقتصادی نیست؛ تنها کافی‌ است نگاهی مقایسه‌ای به میزان رشد تکنولوژی در کشورها و جوامع مختلف داشت. به زبان ساده‌تر، هرقدر دسترسی به تکنولوژی در جامعه‌ای آسان و ارزان و از آنها مهم‌تر، همه‌گیری آشنایی با تکنولوژی و استفاده از آن توسط آحاد مردم بیشتر باشد، میزان توسعه‌یافتگی جامعه مذکور بالاتر است. با مثالی ساده و قابل‌تعمیم، می‌توان این موضوع را بررسی کرد. اگر از متولدان نیمه‌ اول دهه70 به‌قبل باشید، به‌یاد ‌خواهید‌ آورد که ورود تکنولوژی تلفن‌همراه و سیم‌کارت به کشورمان و میزان استفاده و استقبال مردم چگونه بود.

سال1373 که اولین سیم‌کارت‌ها با تیتر جالبی تحت‌عنوان «فراخوان برای ثبت‌نام نخستین شبکه‌تلفن متحرک جیبی» در معرض فروش قرار گرفتند، به‌رغم تبلیغات گسترده با استقبال خوبی مواجه نشد و ثبت‌نام و عرضه‌ آن به‌طول انجامید. در همین دهه، حتی پس از اعتماد مردم به این شبکه‌ تلفن متحرک کمتر کسی را می‌دیدیم که تلفن‌همراه داشته باشد، چراکه هزینه‌ خرید دوعدد سیم‌کارت و تلفن‌همراه تقریبا برابری می‌کرد با یک دستگاه خودروی ملی کشور؛ پیکان! اما اکنون قیمت یک دستگاه خودروی ملی در مقایسه‌با سیم‌کارت و تلفن‌همراه چقدر است؟! به‌همین دلیل، امروز کمتر کسی را می‌توان دید که از تلفن‌همراه استفاده نکند. به‌سادگی می‌توان دریافت که در بخش ارتباطات و به‌خصوص تلفن‌همراه و عرضه‌ سیم‌کارت با جامعه‌ای توسعه‌یافته روبه‌رو هستیم و همان‌طور که گفته شد، ارزانی، دسترسی آسان و فراگیری یک تکنولوژی خبر از توسعه می‌دهد.

 داستان مخالفان همیشگی تکنولوژی

همواره درطول تاریخ، مردم و حتی دولت‌ها در سراسر جهان با پذیرش تکنولوژی جدید مخالفت کرده و می‌کنند. زمانی‌که بشر در عصر کشاورزی به‌سر می‌برد، افرادی چون هنری فورد (مخترع خط‌تولید صنعتی که نخستین‌بار با هدف تولید خودروی ارزان‌قیمت خط تولید را به‌کار گرفت)، جیمز وات (مخترع ماشین بخار)، چارلز وینستون (مخترع اولین تلگراف الکتریکی تجاری) و بسیاری از این نام‌های آشنا دست‌به اقداماتی زدند که موجب تحولات عظیمی در زندگی امروز ما شده است، اما همه‌ آنها با مشکل مشترکی مواجه بودند؛ مخالفت همگانی! در هر دوره از زندگی بشر، منتقدان با این استدلال که «رشد تکنولوژی خاصی باعث می‌شود افرادی که در آن زمینه به‌شیوه‌ سنتی مشغول هستند، بیکار شوند»، سرمایه‌داران و صاحبان مشاغل از ترس کاهش قدرت و از‌دست‌رفتن سرمایه و نفوذشان و عموم مردم به‌دلیل ترس از‌دست‌دادن درآمد اندک‌شان درنتیجه‌ جایگزینی روش مدرن با سنتی که نیازمند افراد آشنا به آن روش مدرن بود، به مقابله‌با آن برخاسته‌اند. اما درنهایت، عصر کشاورزی به عصر صنعتی تبدیل و عصر صنعتی به فناوری ارتباطات بدل شد و عده‌ بسیار کمی در ابتدا از آن منفعت بردند و از دست مخالفان کاری برنیامد. درست است که عده زیادی از افراد هم متضرر شده‌اند، اما امروز به رشد اقتصادی ناشی‌از انقلاب صنعتی در کشورهای توسعه‌یافته جهان و میزان رفاه مردم بنگرید...!

تاریخ به ما ثابت کرده که اگر به دستان تکنولوژی نوپایی زنجیر بزنیم تا مانع رشد و پیشرفت فناوری شویم، بالاخره روزی بزرگ می‌شود و همان زنجیر را به گردن مخالفان انداخته و آنان را اسیر خود می‌کند. آیا بهتر نبود از همان ابتدا، با پذیرش فواید رشد تکنولوژی و تاثیر مثبت آن بر توسعه‌ اقتصادی، هرکس در جایگاه خود، با آن همراه شده، خود را به‌روز کرده و به‌جای له‌شدن زیر قدرت موج پیشرفت فناوری، سوار بر آن شده و همراه با آن به‌سمت زندگی بهتر و شاید درآمد بیشتر و توسعه اقتصادی حرکت کند؟

 تاریخ تکرار می‌شود

امروز هم مردم و دولت‌ها درحال جدال با تکنولوژی هستند، بدون اینکه از تاریخ درسی بگیرند؛ برای مثال با نگاهی سطحی، مخالفت دولت‌ها و بانک‌ها با تکنولوژی شگفت‌انگیز ارزهای دیجیتال و بی‌اعتمادی مردم به آنها را می‌بینیم. اصرار عمومی به فعالیت‌های سنتی ملزم‌به حضور فیزیکی افراد را شاهد هستیم که خصوصا در بحبوحه‌ درگیری جهان با بحران شیوع ویروس کرونا بیش ازپیش رخ نمایان کرده، حال آنکه عده‌ کمی از افراد، در همین زمانی که دیگران اصرار بر حضور فیزیکی در محل‌کار دارند، با شناخت روش کسب درآمد نوینی به‌نام دیجیتال مارکتینگ مشغول درآمدزایی در منزل خود، حتی بیش‌از پیش هستند. غم‌انگیزتر آنکه مشاغلی مانند گیمیفیکیشن (بازی‌انگاری) برای عده‌ای منجربه کسب درآمدهایی باورنکردنی شده‌ است، درحالی‌که برای بیشتر مردم، حتی تحصیلکرده‌‌های جامعه، نامی کاملا غریب است.
همین استفاده ساده از تکنولوژی و آشنایی با کسب‌وکارهای نوین است که منجربه توسعه‌ بخش خصوصی می‌شود و واضح است که رشد بخش خصوصی، رشد جامعه را به‌دنبال دارد و دولت‌ها با قدم گذاشتن در مسیر صحیح و بازگذاشتن فضا برای رشد بخش خصوصی، از منفعت‌هایی چون دریافت مالیات، کم‌کردن وابستگی به منابع طبیعی، کوچک کردن ابعاد دولت، آزاد شدن میزان زیادی از سرمایه برای استفاده بخش خصوصی درجهت تولید و... بهره‌مند می‌شوند. در گزارش‌های بعدی، به کسب‌وکارهایی در زمینه‌ تکنولوژی خواهیم پرداخت که آینده اقتصاد، اشتغال و فعالیت را شکل می‌دهند؛ مشاغلی که چندسالی است درحال ظهورند و در آینده نام‌های بیشتری از آنها را خواهیم شنید.  

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار