• تقویم روزنامه فرهیختگان ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
روح‌الله مدبر:

اروپا بدعهد است یا روسیه؟

در پی سکوت برخی به ظاهر وطن‌دوستان مدعی! طی دو سال گذشته تروئیکای اروپایی برجام جز وعده‌های پوچ، توخالی و اتلاف وقت هیچ گامی برای عمل به تعهدات‌شان حتی به‌صورت نمایشی انجام ندادند و هر بار سطح تعهدات پوچ خود را نیز تنزل دادند.

اروپا بدعهد است یا روسیه؟
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، روح‌الله مدبر،کارشناس مسائل روسیه طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: سال‌هاست، وقتی که بحث توسعه مناسبات بین دو همسایه قدیمی، ایران و روسیه مطرح می‌شود و تلاش‌هایی جهت حرکت به‌سمت راهبردی شدن روابط تاکتیکی دو کشور صورت می‌گیرد، عده‌ای در داخل و خارج از کشور با آسمان و ریسمان‌بافی و دستاویز شدن به قرن‌ها قبل و بزرگ‌نمایی با طرح یک‌طرفه رخدادهای قدیمی، روس‌ها را «بدعهد» تفسیر و توسعه روابط را بازی برد برای روسیه و باخت برای ایران ترسیم می‌کنند!

حال سوال کلیدی از این به‌ظاهر وطن‌دوستان که با استناد به رخدادهای قرون گذشته با حاکمان و شرایط خاص زمانی آن عصر بر طبل اختلافات می‌کوبند، این است که آیا تا به‌حال به مجموعه‌های متعدد بدعهدی‌ها، خیانت‌ها و دخالت‌های آشکار تروئیکای اروپایی (فرانسه،آلمان و بریتانیا) در امور داخلی ایران خصوصا طی حدود دو سال گذشته پس از خروج ترامپ از برجام هم پرداخته‌اند؟ چگونه فرانسوی‌ها از کاخ الیزه به خود جسارت می‌دهند با دخالت آشکار در امور داخلی ایران و نقض تمام کنوانسیون‌های بین‌المللی و مصوبات شورای امنیت و منشور ملل متحد، در برابر حق دفاع مشروع و توسعه توان نظامی ایران شدیدترین و توهین‌آمیزترین واکنش‌ها را نشان دهند؟

عملیات غرورآمیز فرزندان ملت ایران در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پرتاب موفقیت‌آمیز نخستین ماهواره نظامی ایران «نور ۱» و استقرار آن در جو امری طبیعی و طبق عرف و حقوق بین‌الملل و جزو اختیارات کشورهاست. لیکن شاهد بودیم دولت فرانسه گوی سبقت را از سایر رفقایش (آلمان و بریتانیا) ربود و برای خوش‌داشت کاخ سفید این اقدام قانونی ایران را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ تفسیر و با کمال وقاحت تهدید به طرح موضوع در شورای امنیت کرد.

همان‌طور که اشاره کردم در پی سکوت برخی به ظاهر وطن‌دوستان مدعی! طی دو سال گذشته تروئیکای اروپایی برجام جز وعده‌های پوچ، توخالی و اتلاف وقت هیچ گامی برای عمل به تعهدات‌شان حتی به‌صورت نمایشی انجام ندادند و هر بار سطح تعهدات پوچ خود را نیز تنزل دادند، نمونه آن تنزل «اس‌پی‌وی» به کانال تخیلی «اینستکس» بود. اما همزمان با این بدعهدی‌ها شتاب‌شان را در دخالت در امور داخلی و امنیتی ایران بیشتر کردند. نمونه دیگر آن چند ماه قبل در پی اجرای گام‌به‌گام کاهش تعهدات یک‌طرفه ایران به برجام، تروئیکای اروپایی به رهبری فرانسه در مسیر عملیاتی کردن مکانیسم ماشه برجام، طبق مواد ۳۶ و ۳۷ گام‌هایی را برداشتند و یا در برابر ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط ارتش تروریستی آمریکا فقط سکوت کرده و نظاره‌گر این جنایت بشری بودند.

در میان تمام اقدامات گستاخانه و ماجراجویانه غربی‌ها در امور داخلی ایران، منتقدان همیشگی روابط ایران و روسیه ثابت کرده‌اند همانند طرف‌های غربی تهدید اصلی برای آنها توسعه مناسبات راهبردی دو کشور فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران است چرا که یکی از نتایج این مهم افزایش فشار طرف روسی به غربی‌ها در مجامع بین‌المللی و به‌ویژه شورای امنیت برای عمل آنان به تعهدات‌شان خواهد بود. اما روسیه در برابر این مواضع چه کرده است؟ روسیه در حمایت از عملیات موفقیت‌آمیز قرار گرفتن ماهواره نظامی «نور ۱» ایران در جو زمین، واکنشی قاطع داشته است. کرملین در محکومیت تحریم‌های غیرقانونی کاخ سفید علیه تهران به‌ویژه در دوره گسترش کرونا که نمود بارز آن در سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس‌ فدراسیون روسیه در اجلاس‌های برخط سران گروه ۲۰ و سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا و انتقاد مجدد وی از ادامه روند تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ورود کامل و عملیاتی داشته است. همچنین اقدامات و همکاری‌های بانک مرکزی روسیه برای ایجاد سوئیفت روسی با تهران جهت کمک به تسهیل تبادلات ارزی ایران و توسعه ارزشمند امکان همکاری‌های ایران با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و امکان بهره‌گیری از همه مزایای ویژه این اتحادیه تجاری اقتصادی چه کریدور سبز چه لغو تعرفه‌ و... به‌ویژه در شرایط خاص تحریمی ایران، تنها نمونه‌هایی از تلاش‌های فدراسیون روسیه جهت همکاری با همتای ایرانی خود در شرایط بد عهدی‌های اروپایی‌ها بوده است. لذا امید است نخبگان، خردورزان و علاقه‌مندان به عزت و منافع ملی ایران بدون هر نوع محافظه‌کاری و توجه به اغوا‌گری‌های غرب‌گرایان، ریل‌گذاری راهبردی شدن روابط ایران و روسیه را تا فرصت باقی است به‌سرعت در دستور کار خود قرار دهند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار