• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
پروتکل سختگیرانه لالیگا برای آغاز تمرینات تیم‌های اسپانیایی

محدودیت حمام، خودرو وآب آشامیدنی

در لیگ‌های معتبر تلاش‌ها برای شروع دوباره بازی‌ها ادامه دارد و برنامه‌ریزی‌هایی برای شروع تمرینات و پس از آن انجام دیدارها درحال انجام است.

محدودیت حمام، خودرو وآب آشامیدنی
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،ویروس کرونا همچنان در اروپا قربانی می‌گیرد و هنوز این بیماری تازه‌وارد مهار نشده است. بااین‌حال لیگ‌های فوتبال در؛نقاط مختلف تصمیم به تعطیلی ندارند و می‌خواهند به‌هرصورت ممکن مسابقات خود را پیگیری کنند. به‌تازگی فیفا هم از کشورهای مختلف خواسته مسابقات خود را نیمه‌کاره رها نکنند و منتظر پایان شیوع این ویروس باشند تا بازی‌ها مجددا آغاز شود. هفته گذشته وزیر ورزش هلند دستور داد کلیه مسابقات تا پاییز به‌تعویق بیفتد و در چنین شرایطی بعید است دیدارهای این فصل لیگ این کشور مجددا دنبال شود. بااین‌حال در لیگ‌های معتبر تلاش‌ها برای شروع دوباره بازی‌ها ادامه دارد و برنامه‌ریزی‌هایی برای شروع تمرینات و پس از آن انجام دیدارها درحال انجام است.

        دستورالعمل 25صفحه‌ای

در اسپانیا که یکی از مراکز مهم شیوع این ویروس بود و قربانیان زیادی گرفته، مسئولان برگزاری لالیگا می‌خواهند از حدود یک‌ماه و نیم دیگر مسابقات را پیگیری کنند. به‌همین دلیل پروتکلی 25صفحه‌ای از سوی مقامات ورزشی و همچنین سازمان‌های بهداشتی برای باشگاه‌های مختلف ارسال شده تا مطابق آن تمرینات خود را طی هفته‌های آتی آغاز کنند که بازیکنان برای بازی‌ها به آمادگی لازم برسند و از سوی دیگر از خطر ابتلا به این بیماری مرموز در امان باشند. طبق این فرمول باشگاه‌ها قرار است در چهاربرهه زمانی یک‌هفته‌ای تمرینات خود را طبق برنامه‌های مشخص پیش ببرند و بین 5ژوئن (16خرداد) تا 12ژوئن (23خرداد) ادامه دیدارهای فصل پیگیری خواهد شد. این دستورالعمل شامل 6بخش اصلی است که در بخش نخست آن محدودیت‌هایی برای کادر فنی و عوامل اجرایی باشگاه اعمال خواهد شد. بر این اساس، هرکدام از عوامل اجرایی و فنی باید جداگانه و به‌صورت انفرادی راهی باشگاه‌ها شوند. این مورد شامل مربیان، دستیاران فنی، پزشک تیم و فیزیوتراپیست باشگاه می‌شود. همچنین برای جابه‌جایی آنها از خانه به محل تمرین در هر اتومبیل تنها یک‌نفر مجاز است حضور داشته باشد و باید 72ساعت قبل در محل تمرین حاضر شود و اتومبیل نیز ضدعفونی‌شده و در طول چهارهفته آن شخص مجاز است تنها از همان وسیله نقلیه استفاده کند.

مورد بعدی استفاده از ماسک برای کادر فنی و عوامل اجرایی است که باید در گروه‌های 10نفره در هریک از بخش‌های باشگاه حضور داشته باشند و در تمام مدت باید از دستکش و ماسک بهداشتی استفاده کنند. تنها بازیکنان و در داخل زمین تمرین مجاز به‌عدم استفاده از این وسایل هستند. همچنین دوش گرفتن در کمپ تمرینی ممنوع است و در رختکن تیم‌ها نیز نباید میوه و حتی آب‌معدنی سرو شود، مگر اینکه آب‌ها به‌صورت بسته‌بندی و پلمب باشد.

مورد بعدی استفاده از وسایل بدنسازی است که در این بخش تنها دونفر همزمان باید در سالن بدنسازی حضور داشته باشند. پس از اتمام تمرین آنها هم باید کلیه دستگاه‌ها توسط مواد الکلی، ضدعفونی و میکروب‌زدایی شوند تا نفرات بعدی بدون دغدغه بتوانند از آنها استفاده کنند. البته توصیه شده در دوهفته ابتدایی تمرینات کمتر از سالن بدنسازی استفاده شود.

 قرنطینه در هفته آخر

این پروتکل که با دقت زیادی تهیه شده درباره تمرینات می‌نویسد که در هفته نخست بازیکنان باید در گروه‌های 6نفره به تمرین بپردازند و از هفته دوم می‌توان این تعداد را به 8نفر افزایش داد. درمجموع بااحتساب بازیکنان و کادر فنی حداکثر باید 10نفر همزمان در زمین حضور داشته باشند. به‌این‌ترتیب مربیان می‌توانند بازیکنان را به سه‌گروه 8نفره تقسیم کنند و در هربخش از تمرینات یکی از آنها در زمین حضور داشته باشند. تا پایان تمرینات هم نباید ترکیب این گروه‌ها به‌هم بخورد و چه در زمین تمرین و چه در سایر ساختمان‌های باشگاه حق ادغام شدن آنها وجود ندارد.

طبق برنامه زمان‌بندی قرار است پس از چهارهفته تمرین، مسابقات آغاز شود. به‌همین‌دلیل در هفته چهارم و پایانی بازیکنان و کادر فنی باید در قرنطینه قرار گیرند و اردوی خود را در هتل یا کمپ تمرینی باشگاه برپاکنند.

در طول این دوره یک‌ماهه تست کرونا به‌صورت منظم از بازیکنان گرفته می‌شود تا از سلامت آنها اطمینان حاصل شود. درصورتی‌که یکی از نمونه‌ها مثبت باشد فرد موردنظر همراه گروهی که در آن حضور دارد از سایرین جدا خواهد شد و قرنطینه می‌شود تا پس از اطلاع‌رسانی به مسئولان برگزاری مسابقات و همچنین سازمان‌های بهداشتی اسپانیا، درباره ادامه پروسه تصمیم‌گیری شود.

*  نویسنده :  سیامک خاجی،  روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار