• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

دقایق تاریخی در تاریخ نفت جهان!‌ ‌

سایت شبکه خبری العربیه که به سعودی‌ها وابسته است خبر دست پخت ریاض را دقایقی پیش اینگونه شرح داد: « در اتفاقی عجیب و بی‌سابقه در بازارهای نفتی، قیمت نفت Western Canadian Select منفی شده و به زیر صفر دلار برای هر بشکه رسید.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سیدمهدی طالبی خبرنگار روزنامه «فرهیختگان» نوشت: ‌در جهان کرونا زده هرچه قیمت مواد غذایی با افزایش در حال رکورد زدن هستند، #نفت در حال زدن رکورد در کاهش قیمت هاست. قیمت نفت امروز از چیزی نزدیک به 20 دلار به ترتیب به 15 دلار،10 دلار، 1.5 دلار و یک دلار نهایتا منفی ۳۷ دلار رسید. همه گیری #ویروس_کرونا باعث شده با تعطیلی اصلی‌ترین مراکز و کارخانجات تولیدی جهان مصرف نفت به شدت کاهش پیدا کند.

کرونا اما تنها بلای بازار نفت نیست. جنگ نفتی عربستان و روسیه در هفته‌های اخیر ضربه‌ای دیگر بر پیکره نفت بوده است. ریاض چندی پیش پس از مخالفت روسیه با کاهش تولید نفت زیر میز مذاکرات نفتی با مسکو زده و ضمن افزایش تولید نفت خود قیمت آن را نیز کاهش داد. چنگ و دندانی که سعودی‌ها می‌خواستند به رقیب روس خود نشان دهند ناگزیر به چشم خودشان نیز فرو رفت. سقوط شدید قیمت نفت و رسیدن آن به زیر 30 دلار و سپس زیر 20 دلار چیزی نبود که سعودی ها هم انتظار آن را داشته باشند هم تحمل تبعات آن را.

عربستان برای جبران خطای خود در نشستی مشترک با تمام تولید کنندگان نفت برای کاهش 10 تا 20 میلیون بشکه‌ای با آن ها توافق کرد. این توافق باعث رشد اندک قیمت‌ها شد اما چند هفته ارزانی نفت اثر دیگری در بازار نفت گذاشته بود.

چین و آمریکا درست در مقطعی که مصرف نفت‌شان کاهش پیدا کرده توانستند از فرصت کاهش قیمت نفت استفاده کرده و انبارهای ذخیره نفت خود را پر کنند. حالا خریداران نفت تا ماه‌ها نیاز جدی‌ای به خرید محموله‌های نفتی نخواهند داشت.

بازی بی‌وقت سعودی‌ها کار را به جای کشانده که امروز همزمان با سقوط آزاد قیمت‌ها تحلیل‌گران هشدار بدهند احتمالا در روزهای آینده قیمت نفت منفی نیز خواهد شد اما واقعیت یافتن این تحلیل به روزهای بعد نکشید و همین امشب رخ داد.

سایت شبکه خبری العربیه که به سعودی ها وابسته است خبر دست پخت ریاض را دقایقی پیش اینگونه شرح داد: « در اتفاقی عجیب و بی‌سابقه در بازارهای نفتی، قیمت نفت Western Canadian Select منفی شده و به زیر صفر دلار برای هر بشکه رسید.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار