• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

پیشنهادهایی برای توسعه سرمایه‌گذاری در گردشگری

فرهیختگان آنلاین: سرمایه‌گذاری در همه بخش‌ها نیاز به حمایت و مشوق دارد به‌ویژه حوزه گردشگری که برای پا گرفتن و حرکت به سوی چشم‌انداز 1404 به پشتیبانی بیشتری نیاز دارد که در این گزارش پیشنهادهایی از سوی کارشناسان و فعالان این حوزه مطرح و بررسی می‌شود.

پیشنهادهایی برای توسعه سرمایه‌گذاری در گردشگری
0.00

  تشکیل سازمان سرمایه‌گذاری داخلی

تاسیس سازمانی به نام سازمان سرمایه‌گذاری داخلی برای حمایت از منابع سرمایه‌گذاری داخلی و با هدف حذف بوروکراسی اداری و سهولت سرمایه‌گذاری داخلی هم از دیگر پیشنهادهایی است که کارشناسان به آن اشاره دارند.

  تسریع ورود سرمایه‌گذاران خارجی

یکی از اقدام‌هایی که کشورهای توسعه یافته برای جذب گردشگر و کسب درآمد از این صنعت انجام می‌دهند تسریع ورود سرمایه‌گذاران خارجی، ارجحیت دیدگاه اقتصادی به سرمایه‌گذاری گردشگری به جای دیدگاه امنیتی و برقراری امنیت اقتصادی و قضایی در کشور است.

  زیرساخت‌های فیزیکی

مهم‌ترین پارامتر توسعه گردشگری علاوه‌بر ساختن هتل و مراکز اقامتی ایجاد زیرساخت‌هایی مانند راه‌های ارتباطی زمینی، دریایی و هوایی است که نقش موثری در رونق گردشگری دارد و نبود این امکانات دستاوردی نخواهد داشت.

  کوچک‌سازی سهم دولت در بخش گردشگری

یکی از راهکارهای پیشنهادی کارشناسان و فعالان حوزه گردشگری کوچک‌سازی نقش دولت در بخش گردشگری و واگذاری مسئولیت‌های سرمایه‌گذاری به بخش خصوصی است که تا امروز به دلیل مشکلات مختلف این امر محقق نشده است.

  معافیت مالیاتی

هر چند که در حال حاضر طبق ماده 132 قانون مالیات‌های مستقیم تمامی‌ تاسیسات گردشگری دارای پروانه بهره‌برداری هر سال از پرداخت 50 درصد از مالیات معاف هستند اما سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری معتقدند اگر این شرایط همیشگی باشد زمینه توسعه و پیشرفت این صنعت بیشتر فراهم می‌شود.

  همکاری با موسسه‌های بین‌المللی

دولت می‌تواند علاوه‌بر لحاظ کردن معافیت مالیاتی برای سرمایه‌گذاران، شرایطی را جهت همکاری فعالان حوزه گردشگری با موسسه مالی بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری ایجاد کند و در کنار آن زمینه بهبود روابط سیاسی با سایر کشورها هم در نظر گرفته شود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها