• تقویم روزنامه فرهیختگان ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بانک‌ها از مصوبه بانک مرکزی تمکین نمی‌کنند

داستان ادامه‌دار دریافت اقساط وام‌های قرض الحسنه

علی‌رغم دستور و ابلاغ چندین‌باره بانک مرکزی مبنی‌ بر تعویق دریافت اقساط وام‌های قرض‌الحسنه، بانک‌ها اقدام به کسر اقساط و دریافت دیرکرد از مشتریان خود می‌کنند.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، تعویق پرداخت اقساط دارندگان تسهیلات قرض‌الحسنه یکی از اقداماتی بود که بانک مرکزی آن را اجرایی کرد تا بتواند با استفاده از آن به خانواده‌ها و اقشار کم درآمد کمک بیشتری کند. همچنین این مصوبه که از مصوبات ستاد مبارزه با کرونا نیز محسوب می‌شد با عدم تمکین بانک‌ها مواجه شد به‌نحوی‌که تا اواسط اسفند ماه بسیاری از بانک‌ها اقدام به دریافت اقساط این تسهیلات می‌کردند. این موضوع موجب شد تا همتی رئیس کل بانک مرکزی در چند بخشنامه مجدد دستور عدم دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه را به بانک‌ها ابلاغ کند و همچنین بانک‌ها را ملزم کرد تا اقساط کسرشده از حساب مشتریان را به حساب آن‌ها بازگرداند.

با این حال پس از گذشت دو ماه از ابلاغ این مصوبات اما برخی گزارش‌های مردمی از بانک‌ها نشان می‌دهد که  تعدادی از بانک‌ها هنوز هم اقساط تسهیلات را از مشتریان خود دریافت می‌کنند و همچنین برخی بانک‌ها نسبت به بازگشت اقساط کسرشده تمایلی ندارند و با گذاشتن راهکارهای دشوار، مشتریان را منصرف می‌کنند.

علاوه‌براین برای برخی از مشتریان که با توجه به مصوبه بانک مرکزی پرداخت اقساط خود را به تعویق انداخته‌اند؛ همچنان جریمه دیرکرد لحاظ می‌شود و بانک در پیام‌های خود این موضوع را برای مشتریان لحاظ کرده است.

با وجود راه‌اندازی سامانه‌ای برای دریافت شکایات مردمی از بانک‌ها عدم تمکین بانک‌ها از مصوبه بانک مرکزی امری مسبوق به سابقه‌ است که در پرداخت سود سپرده‌ها نیز مکرر مشاهده شده است. ضعف نظارت بانک مرکزی بر بانک‌های خصوصی و دولتی همیشه یکی از چالش‌های بانک مرکزی  بوده که باید برای آن راهکاری مناسب اتخاذ کرد./آنا

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار