• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
سعید مسعودی‌پور:

کرونا و راهکارهایی برای اقتصاد امروز

کرونا یکی از پیچیده‌ترین بیماری‌ها نه‌تنها در حوزه پزشکی است، بلکه یکی از مسائل چند‌‌سطحی ‌و در‌هم‌تنیده در حوزه علوم انسانی و اجتماعی نیز به حساب می‌آید. مساله زمانی حادتر می‌شود که راه‌حل‌ها از منظرهای مختلف به این مساله، در مقابل همدیگر قرار بگیرند.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، دکتر سعید مسعودی‌پور، پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)  طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: ارائه راهکار برای مدیریت بحران کرونا، باید چند‌وجهی و سیستمی باشد. هرگونه مداخله تک‌بعدی منجر به پیامدهای ناگواری خواهد شد. ضمن این‌که نگاه بلند‌مدت به دستاوردهای هر سناریوی احتمالی، نقشی تعیین‌کننده در ارزیابی آن خواهد داشت.

     مقدمه

کرونا یکی از پیچیده‌ترین بیماری‌ها نه‌تنها در حوزه پزشکی است، بلکه یکی از مسائل چند‌‌سطحی ‌و در‌هم‌تنیده در حوزه علوم انسانی و اجتماعی نیز به حساب می‌آید. مساله زمانی حادتر می‌شود که راه‌حل‌ها از منظرهای مختلف به این مساله، در مقابل همدیگر قرار بگیرند. با توجه به تعطیلی بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی و نیز تعطیلی سیستم آموزشی کشور، مشکلات قابل توجه‌ای برای مردم ایجاد شده است. بر همین اساس دولت تصمیم می‌گیرد که به‌تدریج ممنوعیت فعالیت مشاغل را کم کرده و  صحبت‌هایی برای اجازه برگزاری کلاس‌های دانشگاهی در مقاطع تحصیلات تکمیلی را مطرح کند. اما از سوی دیگر، تنها راه‌حل حوزه پزشکی برای کنترل بیماری، استمرار قرنطینه و حتی شدیدتر شدن آن است. تعطیل بودن بسیاری از مشاغل باعث شده است بخشی از جامعه که به‌صورت روزمزد کار می‌کردند و زندگی خود را می‌گذراندند، دچار مشکلات معیشتی جدی شوند. خطر افزایش جرایم به‌روشنی احساس می‌شود و شاید همین نگرانی از برافروخته شدن شعله دوباره اعتراضات قشر محروم باعث شده است برای حل بحران کرونا، مهلت راه‌حل حوزه سلامت تمام شود