• تقویم روزنامه فرهیختگان ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مهدی ازرقی:

لزوم خروج اقتصادی آمریکا از منطقه

اخراج آمریکا از منطقه، صرفا یک اتفاق نظامی نیست و ابعاد مهم دیگری مثل اقتصادی نیز دارد. توجه به نفوذ اقتصادی آمریکا و شناسایی ابزارهای اقتصادی اعمال فشار علیه کشورهای منطقه، یکی از لوازم مهم تحقق خروج آمریکا از منطقه است.

لزوم خروج اقتصادی آمریکا از منطقه
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مهدی ازرقی،کارشناس مسائل عراق طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: پس از شهادت حاج‌قاسم سلیمانی، رهبر انقلاب بر اخراج آمریکا از منطقه تاکید کردند. در همین راستا تحرکات و اتفاقاتی هم در منطقه رخ داد که اغلب این تحرکات در لایه نظامی بود. با این حال برخلاف تصور عمومی، اخراج آمریکا از منطقه صرفا یک اتفاق نظامی نیست و ابعاد مهم دیگری از جمله اقتصادی هم دارد. در بین کشورهای منطقه، نفوذ و حضور اقتصادی آمریکا در عراق به مراتب عمیق‌تر است. در این نوشته به مواردی از نفوذ اقتصادی آمریکا در عراق اشاره شده است:

در سال 2003 شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 1483 را تصویب کرد که به موجب آن، درآمدهای حاصل از فروش نفت عراق در حسابی نزد فدرال رزرو آمریکا واریز می‌شود. این سازوکار با تغییراتی جزئی همچنان پابرجاست و دسترسی عراق به پول نفت خود تحت نظارت فدرال رزرو آمریکا انجام می‌گیرد. آمریکا از این ابزار برای اعمال فشار بر دولت استفاده کرده که به‌طور نمونه می‌توان به قطع کردن انتقال دلار به عراق در سال 2015 اشاره کرد که موجب افت ارزش دینار در برابر دلار شد. اخیرا هم پس از مطرح شدن خروج نظامی آمریکا از عراق، رئیس جمهور و وزیر امورخارجه آمریکا مسئولان عراقی را به قطع دسترسی به پول نفت تهدید کرده‌اند.

دولت عراق پرداخت حقوق کارکنان و نیروهای نظامی خود را از طریق شرکت‌های مالی خصوصی انجام می‌دهد. یکی از این شرکت‌ها، شرکت «کی کارد» است که متعلق به یک آمریکایی است. این شرکت در سال‌های اخیر دامنه فعالیت خود را گسترش داده و توانسته بخش زیادی از حوزه پرداخت‌های الکترونیکی در عراق را پوشش دهد به طوری که حتی بسیاری از نیروهای حشد‌الشعبی عراق نیز حقوق خود را از طریق این شرکت دریافت می‌کنند. اخیرا اخباری منتشر شده که این شرکت اطلاعات نیروهای حشدالشعبی را در اختیار آمریکا قرار داده و به‌نوعی برای آمریکا جاسوسی کرده است.

حضور شرکت‌های امنیتی خارجی در عراق پس از حمله آمریکا به این کشور آغاز شد که یک نمونه معروف آن شرکت بلک‌واتر است. با این حال شرکت‌های دیگری نیز در عراق حضور دارند که یکی از مهم‌ترین آنها شرکت امنیتی الزیتون است که تأمین امنیت فرودگاه نجف را برعهده دارد. این شرکت که از زیرشاخه‌های شرکت بدنام بلک‌واتر است، پس از اخراج بلک‌واتر از عراق، وارد این کشور شده است. همزمان شرکت انگلیسی دیگری نیز تأمین امنیت فرودگاه بغداد را برعهده دارد که گفته شده در طراحی عملیات ترور شهید سلیمانی نیز این شرکت نقش داشته است.

شرکت‌های نفتی آمریکایی متعددی پس از حمله آمریکا به عراق وارد این کشور شدند که از جمله آنها شرکت نفتی هالیبرتون است که اخیر نیز محل استقرار این شرکت در بصره مورد اصابت چند موشک قرار گرفت. در زمان حمله آمریکا به عراق، دیک چنی که از مدیران ارشد و اصلی این شرکت است، معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا بود و گزارش‌های متعددی نیز درباره نقش وی در این حمله منتشر شده است. شرکت نفتی اگزون موبیل نیز یکی دیگر از شرکت‌های نفتی آمریکایی است که پس از حمله به عراق پروژه‌های مختلفی را به دست گرفت. رکس تیلرسون، اولین وزیر امور خارجه دولت ترامپ، 12 سال مدیریت این شرکت نفتی را بر عهده داشته است.

درمجموع می‌توان گفت اخراج آمریکا از منطقه، صرفا یک اتفاق نظامی نیست و ابعاد مهم دیگری مثل اقتصادی نیز دارد. توجه به نفوذ اقتصادی آمریکا و شناسایی ابزارهای اقتصادی اعمال فشار علیه کشورهای منطقه، یکی از لوازم مهم تحقق خروج آمریکا از منطقه است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار