• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

الکاظمی به عنوان نخست‌وزیر عراق انتخاب شد

رئیس دستگاه اطلاعات عراق پس از انتخاب دو گزینه و ناتوانی در تشکیل کابینه، به عنوان نخست‌وزیر عراق و مأمور تشکیل کابینه جدید این کشور تعیین شد.

الکاظمی به عنوان نخست‌وزیر عراق انتخاب شد
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به نقل از المیادین، «عدنان الزرفی»، نخست‌وزیر عراق سرانجام مجبور به انصراف از مأموریت خود در تشکیل کابینه جدید این کشور شد.

از سوی دیگر «مصطفی الکاظمی» به همراه شمار دیگری از رهبران احزاب سیاسی و نمایندگان مجلس خود را به کاخ ریاست‌ جمهوری عراق رسانده‌اند.

برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق کاظمی را به عنوان مأمور به تشکیل دولت تعیین کرد.

زندگینامه

به دنبال انصراف محمد توفیق علاوی از نخست‌وزیری عراق و در ادامه ناتوانی عدنان الزرفی از تشکیل کابینه جدید، نام رئیس دستگاه اطلاعات عراق برای تصدی این پست مطرح شده است. 

مصطفی الکاظمی  متولد ۱۹۶۷ میلادی در بغداد و فارغ‌التحصیل رشته حقوق است. وی مدتی به عنوان سردبیر بخش عراق پایگاه خبری المانیتور کار می‌کرد و مقالاتی با هدف بالا بردن روحیه صلح، مشارکت اجتماعی در عراق و نمایش آینده و موقعیت تاریخی مناسبی برای کشور و افشای پشت پرده ناکامی‌ها و راه‌های رفع آن منتشر کرده بود.

کاظمی به عنوان یک چهره مخالفت رژیم صدام مدتی را در تبعید بود و در همان زمان به عنوان چهره نزدیک به حزب «الدعوه» شناخته شد. با وجود این، وی تا سال ۲۰۱۶ جایگاه ممتازی در ساختار حاکمیت عراق نداشت تا اینکه در این سال با حکم حیدرالعبادی، نخست‌وزیر اسبق عراق به ریاست دستگاه اطلاعاتی انتخاب شد.

وی در مدت ۱۵ سال قبل از اینکه رئیس دستگاه اطلاعاتی عراق شود، بر روی حل مناشقات داخلی متمرکز شده بود و هم‌زمان به عنوان مدیر اجرایی بنیاد حافظه عراق بر روی مستندسازی جنایات رژیم سابق کار کرد.

کاظمی همچنین بنیاد گفتگوی انسان‌دوستانه از بغداد تا لندن را مدیریت کرده است. این سازمان نیز به دنبال کاهش شکاف میان تمدن‌ها بوده است. کاظمی با وجود شیعه است و با دختر یکی از رهبران وقت الدعوه ازدواج کرده، لکن تقریبا فعالیت های وی بین المللی و با کشورهای غربی بوده است./ آنا

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار