• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
زهره الهیان در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

مردم فرانسه مستحق‌تر به کمک پزشکان بدون مرز هستند

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: حضور چند پزشک فرانسوی با مختصر تجهیزات پزشک کمک چندانی به نظام سلامت ما نمی‌کند و اگر این پزشکان قصد خدمت داشتند به نظر می‌رسد مردم فرانسه مستحق‌تر به این خدمت‌رسانی هستند.

مردم فرانسه مستحق‌تر به کمک پزشکان بدون مرز هستند
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، زهره الهیان منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با اشاره به تداوم حضور پزشکان بدون مرز در ایران گفت: حضور پزشکان فرانسوی از مجموعه پزشکان بدون مرز ابهامات و سوالاتی زیادی را در افکار عمومی برانگیخته است. نظام سلامت ما در بحران بیماری کرونا با موفقیت و قابل تحسین ورود یافت و ما به لحاظ پزشکان، پرستاران و کادر درمان مشکل خاصی نداشتیم.

وی ادامه داد: با توجه به حضور نیروهای جهادی برای خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا از این جهت شرایط ما بسیار بهتر از کشورهای اروپایی و امریکا است. حتی مجامع جهانی همانند سازمان جهانی بهداشت این مطلب را مطرح کردند که تجربیات ارزشمند جمهوری اسلامی ایران می‌تواند برای کشورهای دیگر قابل استفاده شود. در این شرایط حضور چند پزشک فرانسوی با مختصر تجهیزات پزشکی اعم از ماسک و لباس‌های کادر درمان کمک چندانی به نظام سلامت ما نبود و اگر این پزشکان قصد خدمت داشتند به نظر می‌رسد مردم فرانسه مستحق‌تر به این خدمت‌رسانی هستند.

الهیان خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت اعلام کرد که نیازی به کمک این تیم پزشکی ندارد چون اینها حتی متخصص عفونی و تخصص‌های مورد نیاز برای کرونا را در بین خود نداشتند ولی استمرار حضور این تیم و بازدید آنها از بیمارستان‌ها و برخی از مراکز مهم علامت سوال جدی را در اذهان عمومی ایجاد کرده است. ملت ایران خاطره خوبی از فرانسه ندارند. این کشور همواره پای ثابت تحریم‌ها علیه ایران بوده و در شرایط کنونی اعزام تیمی که کمک خاصی از آنها برای بحران کرونا بر نمی آید شک برانگیز است.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم تاکید کرد: وزارت خارجه و وزارت بهداشت باید درباره فلسفه و استمرار حضور این تیم در ایران  پاسخگو باشند. معمولاً تجربه نشان داده اهداف دیگری پشت سر این نوع کمک‌های به ظاهر انسان‌دوستانه است. به نظر می‌رسد این موضوع در آینده دست مایه سوءاستفاده‌های رسانه‌ای علیه نظام درمان کشور باشد. از این حیث که با فروکش کردن بحران، این موضوع احتمالا به پای حضور این تیم در ایران و جبران آنچه ضعف های نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران عنوان می شود نوشته خواهد شد. تجربیات بین المللی نیز نشان داده معمولاً این نوع کمک‌های ظاهرا انسان‌دوستانه از سوی برخی از سازمان‌های بین‌المللی موضوعی نیست که صرفاً اهداف انسان‌دوستانه باشد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار