• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
تاثیر یک دارو بر توقف رشد ویروس کرونا در استرالیا

داروی ایورمکتین؛ در انتظار نتیجه تحقیقات بالینی

هنوز معلوم نیست داروی ایورمکتین با چه مکانیسمی برای متوقف کردن کرونا عمل می‌کند ولی محققان استرالیا اعلام کرده‌اند که جواب تمام این سوالات تا یک ماه دیگر در آزمایشات بالینی بر روی انسان ارائه خواهد شد.

داروی ایورمکتین؛ در انتظار نتیجه تحقیقات بالینی
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،دکتر مهدی زمانی، متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه و مشاوره تحقیقات بالینی در گفت و  گو با «فرهیختگان» اظهار داشت: طبق تحقیقات پژوهشگران استرالیایی، داروی «ایورمکتین»، رشد ویروس کرونا را در آزمایشگاهی در استرالیا متوقف کرد. سوالی که مطرح است این است که این دارو چه زمانی وارد ایران می شود؟ این دارو در حال حاضر در ایران موجود است.

وی ادامه داد: ایورمکتین در سال 1975 کشف شد و سال هاست که در سراسر جهان برای درمان کرم آسکاریس، انگل های روده ، شپش سر و بیماری های پوستی مصرف می شود و به صورت قرص به شکل کرم و لوسیون در بازار ایران هم موجود است؛ اما محققان استرالیایی در دانشگاه مونتاش این تحقیقات را بر روی سلول های آزمایشگاهی انجام دادند و هنوز نمی دانند که آیا این ماده در بدن انسان هم موثر است یا نه؟ و اگر موثر است در چه دوزی برای بدن انسان باید تجویز شود تا روی ویروس کرونا موثر و بی عارضه باشد.

زمانی افزود: البته هنوز معلوم نیست  داروی ایورمکتین با چه مکانیسمی  برای متوقف کردن کرونا عمل می کند ولی محققان استرالیا اعلام کرده اند که  جواب تمام این سوالات تا یک ماه دیگر در آزمایشات بالینی بر روی انسان ارائه خواهد شد.

هشدار: با توجه به اینکه این دارو در ایران نیز موجود است مردم باید از  خوددرمانی با داروهایی که معرفی می شود و در گذشته برای درمان بیماری های دیگر استفاده می شده اکیدا پرهیز کنند. سازمان های بهداشتی جهانی هم هشدار  شدید داده اند چرا که برای مثال همین داروی ایورمکتین می تواند در برخی از افراد سبب عوارض شدیدی مثل آسیب کبدی تشنج و  ناتوانی در راه رفتن داشته باشد.

* نویسنده: زهرا فریدزادگان، خبرنگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار