• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

استفاده از هوش مصنوعی راهی برای افزایش تعداد تست‌های تشخیص کرونا

دانشمندان ایرانی با استفاده از هوش مصنوعی شرایطی را ایجاد کرده‌اند که احتمالا دست ایران برای انجام تست‌های بیشتر تشخیصی بازتر از گذشته خواهد شد.

استفاده از هوش مصنوعی راهی برای افزایش تعداد تست‌های تشخیص کرونا
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، همانطور که پیش تر گفته شد یکی از راه های سریع مقابله با شیوع ویروس کرونا افزایش تعداد تست های تشخیصی این بیماری در افراد است. مسئله ای که متاسفانه ایران به دلایل مختلفی از جمله اصلی تری آن که تحریم ها بوده است تا کنون آن طور که باید موفق به انجام نشده بود. اما حالا دانشمندان ایرانی با استفاده از هوش مصنوعی شرایطی را ایجاد کرده اند که احتمالا دست ایران برای انجام تست های بیشتر تشخیصی بازتر از گذشته خواهد شد.

یکی از اعضای شرکت آی‌مد تولید کننده سیستم تشخیص ابتلا به بیماری کووید-19 با استفاده از فناوری هوش مصنوعی در گفت و گو با «فرهیختگان» به تشریح عملکرد این سیستم پرداخت و گفت: نسبت تعداد رادیولوژیست‌های ما به تعداد بیماران ما خیلی کم است و این معضلات جدی را ایجاد می‌کند تا جایی که در برخی مناطق کشور مردم به رادیولوژیست دسترسی ندارند. این مسئله جرقه اولیه بود تا ما دست بکار شویم و سیستمی را ایجاد کنیم که دستیار رادیولوژیست‌ها باشد.

وی ادامه داد: ما آمدیم از یکسری الگوریتم‌های کامپیوتری استفاده کردیم که امکان یادگیری دارند یعنی یک سری دیتای متشکل از عکس‌های ریه‌های افراد بیمار و سالم که توسط رادیولوژیست‌ها تایید شده‌اند و حتی توسط کیت هم آزمایش شده‌اند را به یک مدل می‌دهیم و این مدل پروسه یادگیری را انجام می‌دهد و بعد از آن می‌تواند فرد سالم و مبتلا را تشخیص بدهد. بعد از این ما یک ارزیابی را هم انجام می‌دهیم که صحت فعالیت مدل را بسنجیم. مثلا مقداری از داده‌هایمان را جدا می‌کنیم، مثلا از 100 درصد داده 70 درصد را جدا می‌کنیم و سعی می‌کنیم در این 70 درصد پروسه یادگیری را انجام دهیم و بر اساس آن 30 درصدی که جوابش را می‌دانیم بررسی می‌کنیم که مدل ما درست عمل می‌کند یا خیر این پروسه کاری است که هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد.

وی افزود: یکی از مزیت‌های این کار هزینه پایین آن خصوصا در قیاس با کیت‌های آزمایشگاهی است مضاف بر این طبق اطلاعات موجود تصاویر سی تی اسکن دقیق‌ترین روش اعلام ابتلا به کرونا اعلام شده است. ما با استفاده از این سیستم بی نهایت در روز امکان بررسی تصاویر سی‌تی‌اسکن را داریم و این ما نیستیم که تعداد را مشخص می‌کنیم، بلکه بستگی به تعداد تصاویر سی‌تی‌اسکنی دارد که به سیستم ما می‌رسد. چون بدون عکس رادیولوژی هیچ دیتای دیگری از بیمار نداریم. این سیستم قرار است دستیار رادیولوژیست باشد نه جایگزین آن.

این عضو شرکت در پایان گفت: نکته دیگر در ارتباط با این دستگاه دقت بالای آن در تشخیص ابتلا به کرونا در افراد است. تا جایی که می‌دانیم تعداد افرادی که در عکس‌های سی‌تی‌اسکن ابتلای آنها مشخص نباشد خیلی کم است و این سیستم حتی چیزهایی که با چشم هم قابل تشخیص نباشد، تشخیص می‌دهد.

* نویسنده: زهرا فریدزادگان، خبرنگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار