• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

انتخابات در عراق نهایتاً تا یک سال آینده برگزار می‌شود

عدنان الزرفی، مامور تشکیل کابینه عراق تاکید کرد که دولت او تلاش خواهد کرد تا انتخاباتی آزاد و شفاف را با همکاری نماینده سازمان ملل طی حد اکثر یک سال از زمان تشکیل دولت برگزار کند.

انتخابات در عراق نهایتاً تا یک سال آینده برگزار می‌شود

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به نقل از موازین نیوز، عدنان الزرفی، مامور تشکیل کابینه عراق ضمن تقدیر از برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق و رهبران گروه‌های سیاسی و اعضای پارلمان این کشور که به او ماموریت تشکیل کابینه را دادند از آیت الله سیستانی، مرجع عالیقدر دینی هم تشکر کرد و گفت ایشان ثابت کردند که از همه خواسته‌های ملت عراق از زمان سقوط رژیم سابق تاکنون حمایت می‌کنند و در سخت‌ترین شرایط هم پشتیبان ملت و حکومت عراق بودند.

الزرفی تاکید کرد که دولت او تلاش خواهد کرد تا یک انتخابات آزاد و شفاف را با همکاری نماینده سازمان ملل در عراق طی نهایتا یک سال از زمان تشکیل دولت برگزار کند و همه ملزومات حمایت لجستیک را برای کمیته عالی انتخابات ارائه دهد تا زمینه مناسب برای برگزاری انتخابات آتی فراهم شود.

مامور تشکیل کابینه عراق همچنین بر تلاش برای مقابله با خطر شیوع ویروس کرونا و حمایت از ستاد بحران مقابله با این ویروس تاکید کرد.

وی بر ضرورت تعجیل در ارسال بودجه سال ۲۰۲۰ به پارلمان برای تصویب آن تاکید کرد و گفت: این امر پس از بررسی احتمال افزایش درآمد‌ها به ویژه درآمد‌های غیرنفتی و کاهش هزینه‌های غیر ضروری برای رفع کسری مالی و انجام اقدامات لازم برای رفع پیامد‌های افت شدید قیمت نفت خواهد بود.

مامور تشکیل کابینه عراق همچنین بر لزوم همکاری برای محصور کردن اسلحه در دست دولت، از بین بردن تمام مظاهر مسلحانه، گسترش اقتدار دولت و ترویج احیای صلح کامل و همزیستی مدنی بین همه اقوام و طوائف مختلف همه به یک اندازه و بدون تبعیض تاکید کرد.

نخست‌وزیر جدید عراق اعلام کرد امنیت تظاهرات‌کنندگان و فعالان باید حفظ شود و بر مصون بودن آن‌ها از هر گونه تعرض و پاسخگویی به مطالبات مشروع آن‌ها در دستیابی به عدالت اجتماعی و فراهم کردن فرصت‌های شغلی و ارتقاء سطح خدمات اساسی تاکید کرد.

وی افزود به تعقیب قاتلان و افشای هویت افرادی که عامل مجروح شدن هزاران تظاهرات‌کننده مسالمت آمیز و نیرو‌های مسلح بودند متعهد است و آن‌ها را تحویل عدالت می‌دهد و خانواده‌های شهدای قربانیان اعتراضات را تکریم و به مجروحین نیز برای درمان توجه خواهد کرد.

عدنان الزرفی گفت یکی از اولویت‌های دولت وی اتخاذ سیاست خارجی براساس اصل عراق اول و پرهیز از درگیری‌های منطقه‌ای و بین المللی است که باعث می‌شود عراق عرصه‌ای برای تسویه حساب‌ها باشد به طوری که عراق در درجه اول برای عراقی‌ها باشد و منافع عراق، قطب نمایی خواهد بود که جهت مواضع و روابط را تعیین می‌کند.

مامور تشکیل کابینه عراق همچنین بر تلاش برای تقویت روابط با همه کشور‌های همسایه، منطقه و جامعه جهانی بین المللی تاکید کرد به گونه‌ای که استقلال عراق را به عنوان یک کشور مستقل یک شریک اصلی و فعال در مبارزه با تروریسم جهانی و یک عامل ثبات در منطقه حفظ کند.
وی همچنین بر ضرورت بازگشت آوارگان به شهر‌ها و روستاهایشان و تامین معیشت امن و الزامات زندگی مناسب اشاره کرد.

نخست‌وزیر جدید عراق بر ضرورت مقابله قاطع با فساد‌های شایع در وزارتخانه‌های دولت و نهاد‌های مختلف و قطع دست عاملان فساد و اطمینان از پیگرد قانونی آن‌ها و بازگرداندن پول به غارت رفته تاکید کرد و قول داد که برای ایجاد فضای سرمایه گذاری جذاب برای سرمایه‌های داخلی و خارجی تلاش کند.

مامور تشکیل کابینه عراق همچنین قول داد برای ایجاد فضای سرمایه گذاری جذاب برای سرمایه‌های داخلی و خارجی تلاش کند و از بخش خصوصی برای مشارکت جدی در بازسازی و فراهم کردن فرصت‌های شغلی بیشتر و حرکت چرخ اقتصاد پشتیبانی کند.

عدنان الزرفی بر تلاش برای حل مشکلات برجسته با دولت منطقه کردستان و ارائه پشتیبانی لازم به استان‌ها و دولت‌های محلی و دستیابی به راه حل‌های جدی برای رفع همه موانع تاکید کرد.

وی همچنین بر توسعه نهاد‌های امنیتی و نظامی و پشتیبانی از الحشد الشعبی و نیرو‌های پیشمرگه به عنوان بخشی از سیستم نظامی این کشور و همچنین بر ادامه مقابله با بقایای داعش و کنترل مرز‌ها به منظور حفظ امنیت عراق و حاکمیت آن تاکید کرد.

نخست‌وزیر جدید عراق از اعضای مجلس نمایندگان و نیرو‌های سیاسی این کشور خواست که درتشکیل دولت وی کمک کنند تا کشور از شرایط فعلی و خارج شود و بازسازی کشور را بر پایه‌های سالم آغاز کنند. به گونه‌ای که شهروندان در آن در کمال آزادی عدال، شرافت و صلح زندگی کنند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار