• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
در حال تکمیل ...

آخرین اخبار از حملات تلافی‌جویانه آمریکا در عراق

در حمله شب گذشته آمریکا به پایگاههای بسیج مردمی، 7 نفر از نیروهای وزارت دفاع و پلیس فدرال عراق به شهادت رسیدند و 9 تن دیگر از این نیروها و 5 نفر از نیروهای بسیج مردمی نیز زخمی شدند.

آخرین اخبار از حملات تلافی‌جویانه آمریکا در عراق
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، منابع خبری از حملات گسترده هوایی آمریکا در چندین نقطه عراق از بامداد امروز خبر می‌دهند. این حملات در پاسخ حمله به کمپ تاجی و کشته شدن 2 نظامی آمریکایی و یک نظامی انگلیسی در حال انجام است.

 

17:30- واکنش ایران به اظهارات ترامپ پس از حمله تروریست‌های آمریکایی به عراق/ سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات ترامپ درخصوص مسئولیت حملات اخیر در عراق تاکید کرد؛ آمریکا نمی‌تواند عواقب حضور غیرقانونی خود در عراق و واکنش مردم آن کشور به ترور و کشتار فرماندهان و رزمندگان عراقی را با فرار به جلو برعهده دیگران بگذارد. ترامپ به جای اقدامات خطرناک و اتهام‌زنی‌های بی‌پایه، حضور و رفتار نیروهایش را در منطقه مورد بازنگری اساسی قرار داده و از انتشار ویروس فرافکنی و اتهام‌زنی برای توجیه رفتار غیرمنطقی و فرار از مسئولیت قویا اجتناب ورزد.

15:04- وزارت خارجه عراق، سفرای آمریکا و انگلیس را به دلیل حمله بامدادی به «الحشد الشعبی»، احضار کرد.

13:50- ستاد مشترک ارتش عراق حمله جنگنده های آمریکایی را توهین به حاکمیت عراق دانست/ ستاد مشترک ارتش عراق در اطلاعیه ای ضمن محکوم کردن حمله جنگنده های آمریکایی به مواضع نظامیان عراقی، این اقدام را وقیحانه و توهین به حاکمیت عراق و نقض شراکت همکاری های نظامی دانست. در این اطلاعیه آمده است در این حمله 3 نیروی ارتش شهید و 15 تن دیگر از نیروهای ارتش و پلیس و بسیج مردمی زخمی شدند. ستاد ارتش عراق پیامدهای این اقدام را برای آینده روابط عراق و آمریکا خطرناک توصیف کرد.

13:40- آسمان ایران، جایگزین آسمان عراق در پروازهای عبوری شد/ در پی حملات متقابل آمریکایی‌ها و نظامیان عراقی به پایگاه‌های یکدیگر در عراق، از بامداد امروز آسمان ایران جایگزین بخش مهمی از پروازهای عبوری از آسمان عراق شده است.

12:27- جنبش النجباء:  تجاوز آمریکا به مقر بسیج مردمی نقض حاکمیت عراق است.

  بیانیه جنبش النجباء عراق: آمریکا باردیگر با نوعی استکبار و بی پروایی و با استفاده از نیروهای اشغالگر و نامشروع خود در خاک مقدس عراق، جنایاتی مرتکب شد و به تجاوزهایش به پایگاه های نیروهای بسیج مردمی، نیروهای پشتیبان، پایگاه های ارتش عراق و فرودگاه کربلا ادامه می‎دهد.این اقدامات، نقض آشکار و بی سابقه حاکمیت و حریم هوایی عراق است. طرفهای رسمی و رسانه ای داخلی که در پی هدف قرار گرفتن نظامیان غیرقانونی آمریکا (در التاجی)، فریادشان به آسمان رفت این بار نیز دربرابر جنایات آمریکا سکوت کردند. ادامه جنایات آمریکا، درهای منطقه را به روی درگیریهایی باز می کند که در آن قواعد درگیریها بر اساس تصور دشمن نخواهد بود و این قواعد تغییر خواهد کرد به طوریکه تنها قانون، چشم در برابر چشم باشد.

12:15- شبکه الاتجاه: در حمله شب گذشته آمریکا به پایگاههای بسیج مردمی، 7 نفر از نیروهای وزارت دفاع و پلیس فدرال عراق به شهادت رسیدند و 9 تن دیگر از این نیروها و 5 نفر از نیروهای بسیج مردمی نیز زخمی شدند.

10:10- وزارت دفاع آمریکا مدعی شد: حمله به پایگاه آمریکا در عراق از سوی «شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران» انجام شده است.

 وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای که پس از حملات شب گذشته جنگنده‌های آمریکایی به مواضع حشد الشعبی عراق منتشر کرده، با ادعای این که حملات انجام شده به کمپ تاجی در عراق توسط «نیروهای شیعه تحت حمایت ایران» انجام شده است، به اظهارات مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در این باره پرداخته و نوشت: ایالات متحده حملات علیه مردم، منافع و یا متحدین آمریکا را تحمل نخواهد کرد. همان‌طور که در ماه‌ها اخیر نشان داده‌ایم، هرگونه اقدام لازم را برای محافظت از نیروهای خود در عراق انجام خواهیم داد.

02:35- از ساعتی پیش حملات تلافی‌جویانه آمریکا در عراق در حال انجام است. منابع خبری از حمله گسترده هوایی آمریکا به مقرهای گروه کتائب حزب الله در چندین نقطه عراق از جمله کربلا و نجف خبر می‌دهند. این حملات در پاسخ حمله به کمپ تاجی و کشته شدن 2 نظامی آمریکایی و یک نظامی انگلیسی در حال انجام است.

شبکه خبری الجزیره در اینباره مدعی شد که پایگاه‌های وابسته به الحشد الشعبی در استان‌های صلاح‌الدین، بابل، بصره و کربلا هدف قرار گرفته‌اند.

شبکه خبری اسکای‌نیوز نیز مدعی شد که پایگاه‌های وابسته به الحشد الشعبی در استان واسط نیز هدف حمله جنگنده‌ها قرار گرفته است.

المیادین نیز گزارش داد که دست کم سه حمله هوایی به «جرف الصخر» و «السعیدات» انجام شده است.

منابع المیادین خبر دادند که جنگنده‌های آمریکایی در حمله به منطقه السعیدات در بخش «جرف الصخر» یک بخش درمانی و یک پایگاه نگهداری از تجهیزات نظامی را بمباران کردند.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا نیز گفته است: این حملات در عراق 5 سایت را هدف قرار داده است که بیشتر آنها مخازن تسلیحات هستند.

اسکای نیوز مدعی شد که همه حملات امشب با استفاده از جنگنده انجام شده و پهپادهای مهاجم در آن‌ها نقش نداشته‌اند.

منابع محلی نیز از هدف قرار گرفتن محل استقرار لشکرهای ۴۶ و ۴۷ الحشدالشعبی خبر می‌دهند.

پنتاگون با پذیرش مسئولیت حملات امشب، مدعی شد که مواضع گروه‌های نزدیک به ایران را در خاک عراق هدف قرار داده است. 

در عین حال مرکز استشاری ایران در سوریه ادعاهای برخی رسانه‌ها مبنی بر شهادت نیروهای محور مقاومت در البوکمال سوریه را تکذیب کرد.

 

 

 

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار