• تقویم روزنامه فرهیختگان ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
حامد معیری‌کاشانی:

صندوق‌های نوآوری امید دانش‌بنیان‌ها

دانشگاه آزاد به‌ویژه در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به امر فناوری و تولید محصول و تجاری‌سازی داشته و این امر، زمینه را برای فعالیت شرکت‌های نوپا و نوآور و در نتیجه حضور فعال صندوق‌های فناوری و سرمایه‌گذاران خطرپذیر به‌عنوان حامیان مالی فراهم کرده است.

صندوق‌های نوآوری امید دانش‌بنیان‌ها

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، حامد معیری‌کاشانی، مدیرکل شتاب‌دهنده‌های دانشگاه آزاد اسلامی طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: از ظهور شرکت‌های دانش‌بنیان سال‌هاست می‌گذرد و هر سال بر تعداد آنها نیز افزوده می‌شود. این شرکت‌ها با توجه ویژه‌ای که به امر تولید فناوری‌های داخلی دارد بسیار مورد عنایت قرار گرفته‌اند. علاوه‌بر محققانی که در این مراکز مشغول به فعالیت و تحقیق می‌شوند، بسیاری از دانشجویان هم فرصت طلایی کار در کنار تحقیق و مطالعه را پیدا می‌کنند و به نوعی این مجال را پیدا می‌کنند تا یافته‌های علمی خود را به صورت عملیاتی اجرا کنند؛ فرصتی که در بسیاری از مواقع در دانشگاه‌ها فراهم نمی‌شود و دانشجویان تنها از نظر تئوری قوی می‌شوند اما زمانی که بحث تولید و عملیات‌سازی به میان می‌آید، خیلی از دانشجویان ضعیف عمل می‌کنند.

شرکت‌های دانش‌بنیان نقش موثری در پیشبرد علم کشور و تولید داخل ایفا می‌کنند به‌طوری که در سال‌های تحریم توانسته‌اند بار زیادی را از دوش کشور برداشته و دسترسی جامعه را به محصولات و فناوری‌هایی که قادر به خرید از کشورهای دیگر نیستیم، در داخل کشور و با قیمتی مناسب‌تر تولید کرده و در اختیار مردم قرار دهند.از آنجایی که فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و هزینه‌های سرسام‌آوری که به بخش تولید اخصاص می‌یابد، به حمایت نیاز دارد. سال‌هاست صندوق‌ نوآوری و شکوفایی با هدف تامین و ارائه خدمات مالی به این شرکت‌های خصوصی یا تعاونی سعی کرده در ابعاد گسترده به فعالیت آنها کمک کند.

صندوق نوآوری و شکوفایی درواقع، با مشارکت و سرمایه‌گذاری خطرپذیر و غیرخطرپذیر در شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای توانمندسازی این شرکت‌ها و حمایت از آنها در مسیر تولید و تجاری‌سازی محصولات گام برمی‌دارد. در کنار صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق‌های پژوهش و فناوری قرار می‌گیرند که همکاری اصلی را با این صندوق دارند و در مسیر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌کوشند. در حقیقت، صندوق‌های پژوهش و فناوری با دریافت تسهیلات و کمک‌های مالی از صندوق نوآوری، شرکت‌های فناور، خلاق و استارتاپ‌ها را تحت پوشش و حمایت خود قرار می‌دهند تا زمینه رشد برای آنها فراهم شود. این شرکت‌ها از آنجایی که برای دانش‌بنیان شدن آنقدر بزرگ نیستند و به‌طور مستقیم قادر به استفاده از مزایای صندوق نوآوری نیستند اما با کمک صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌توانند ظرفیت‌های فناوری را در خود تقویت کنند تا بتوانند در آینده به شرکت‌های دانش‌بنیان تبدیل شوند. این صندوق‌ها همچنین از راه دور هم امکان خدمات‌رسانی به شرکت‌های فناور و استارتاپ‌ها را دارند.

یکی از نقاط ضعف شرکت‌های دانش‌بنیان و به‌طورکلی محققان و فناوران کشور، در اختیار نداشتن منابع مالی است به‌طوری که به شخصه قادر به سرمایه‌گذاری روی تولید یک محصول نیستند و به‌طورکلی بدون حمایت صندوق‌های پژوهش و فناوری قادر به ادامه حیات نیستند. در این میان، این صندوق‌ها خدمات مالی خوبی را در اختیار متخصصان این شرکت‌ها قرار می‌دهند تا چرخ فعالیت‌های پژوهشی، علمی و فناوری و تولیدی آنها بچرخد و بتوانند محصولات تولید شده را به فاز تجاری‌سازی وارد کنند. این حمایت‌های مالی از شرکت‌های فناور، استارتاپ‌ها و دانش‌بنیان‌ها در صورتی انجام می‌شود که بسیاری از نهادهای دولتی خطرپذیر نبوده و ریسک سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها را نمی‌پذیرند. در این آشفته‌بازار، اما صندوق‌های خطرپذیر VC به‌عنوان صندوق‌هایی که تامین مالی شرکت‌های نوپا و نوآور را برعهده دارند، با قبول این ریسک، به شرکت‌های حوزه‌های فناوری شانس دوباره‌ای می‌دهند تا بتوانند روی پای خود بایستند. این صندوق‌های خطرپذیر در کنار سرمایه‌گذاری، نقش موثری در بازاریابی و موفقیت محصولات تولید شده شرکت‌ها در بازار برعهده دارند و همه‌جانبه از شرکت‌ها حمایت می‌کنند. سرمایه‌گذاری صندوق‌های خطرپذیر VC در دنیا و به‌ویژه در کشورهای پیشرفته نقش بسیار مهمی در پیشبرد فعالیت شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان دارند. درواقع، این صندوق‌های خطرپذیر با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا و نوآور علاوه‌بر حمایت مالی و تامین هزینه‌های تولید و تجاری‌سازی محصول، با خرید سهام شرکت نیز در فرآیند تولید کمک می‌کنند.

به‌طورکلی، سرمایه‌گذاران خطرپذیر در کشور به شکل‌های مختلف فعالیت می‌کنند. بخشی از آنها شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی هستند که براساس سود درازمدت در یک شرکت نوپا سرمایه‌گذاری می‌کنند که همان صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی یا VCها و شتاب‌دهنده‌ها هستند. گروهی دیگر هم نهادهای تامین مالی هستند که براساس قانون راه‌اندازی شده‌اند. این نهادها معمولا شامل صندوق‌های تخصصی و توسعه‌ای دولتی، صندوق‌های نوآوری و شکوفایی هستند. گروه دیگر، صندوق‌های پژوهش و فناوری غیردولتی و خصوصی هستند. گروه دیگر، نهادهای حمایتی دولتی را تشکیل می‌دهند که دانشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری جزئی از این نهادها هستند. بانک‌ها و بورس هم بخش دیگری از این سرمایه‌گذاران خطرپذیر را شامل می‌شوند.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی با فراهم کردن سرمایه لازم برای فعالیت استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوآور، معمولا با سیستم تامین مالی مبتنی‌بر سهام کار می‌کنند. این به آن معناست که در عوض سرمایه‌گذاری در شرکت، بخشی از سهام شرکت را خریداری می‌کنند. البته این سرمایه‌گذاران خصوصی تنها در یک بازه زمانی چهار تا 6 ماهه فعالیت می‌کنند که دوره شتاب‌دهی شرکت محسوب می‌شود، سپس سهام شرکت را به سرمایه‌گذاران خطرپذیر می‌فروشند و از شرکت خارج می‌شوند. دانشگاه آزاد اسلامی به‌ویژه در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به امر فناوری و تولید محصول و تجاری‌سازی داشته و این امر، زمینه را برای فعالیت شرکت‌های نوپا و نوآور و در نتیجه حضور فعال صندوق‌های فناوری و سرمایه‌گذاران خطرپذیر به‌عنوان حامیان مالی فراهم کرده است. این دانشگاه با همکاری‌های مداوم با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری توانسته است حمایت‌های مالی خوبی را در زمینه‌های فناوری دریافت کند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار