• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
جشن چهل‌و‌یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور میلیون‌ها ایرانی در سراسر کشور برگزار شد

وارثان حاج‌قاسم

مراسم دیروز یک غایب بزرگ هم داشت؛ کسی که سال‌ها بود نامش لرزه به اندام دشمنان ایران و جبهه مقاومت انداخته بود. تصاویر و نمادهای او اما وجب‌به‌وجب مسیر راهپیمایی را تحت‌الشعاع خود قرار داده بود.

وارثان حاج‌قاسم
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سرمایی که سنگ را می‌ترکاند هم مانع از آن نشده بود تا دیروز از نوزاد چند‌ماهه گرفته تا پیرمرد و پیرزن 80 ساله به خیابان‌ها بیایند و در مراسم بزرگداشت چهل‌ویکمین سالگرد انقلاب شرکت کنند. از نخستین ساعات صبح دیروز و حتی قبل از آغاز رسمی مراسم راهپیمایی، در شرایطی که سوز ناشی از برف بامداد 22 بهمن، هوای تهران را بسیار متفاوت‌تر از روزهای بهاری پیش از آن کرده بود، پیر و جوان و بزرگ و کوچک و زن و مرد همه‌وهمه خود را به محل برگزاری جشن 41 سالگی انقلاب رساندند تا بار دیگر از آرمان‌هایشان بگویند و حمایت از نظام اسلامی را فریاد بزنند.

مردم البته حساب کم‌وکاست‌ها و مشکلات معیشتی‌شان را که عمدتا ریشه در ناکارآمدی‌های مدیران و مسئولان دارد از حساب حمایت از اصل نظام جدا کردند و در عین انتقادهای فراوان نسبت به خلأ‌ها و ضعف‌ها، صیانت از انقلاب اسلامی را اولویت قرار دادند و پای‌کار آمدند تا پیام‌شان را با صدای بلند به بیرون مخابره کنند؛ پیامی که عبارت بود از ایستادگی پای آرمان‌های انقلاب و در عین حال تصریح بر نقدها و گلایه‌مندی‌ها.  این را می‌شد از دل‌نوشته‌هایی که بر پلاکاردها نقش بسته بود به‌خوبی متوجه شد؛ دل‌نوشته‌هایی که از ظاهرشان کاملا روشن بود در قالب اقدامی فردی و نه الزاما نهادی و سازمانی تهیه و بر سر دست گرفته شده. یکی از گرانی گلایه‌مند بود، آن یکی عملکرد دولت را به باد انتقاد گرفته بود، دیگری از جای خالی سردار نوشته بود، یکی دیگر در آستانه انتخابات اسفندماه، مردم را به انتخاب درست برای تشکیل مجلسی انقلابی فرامی‌خواند و... .

    جای خالی سردار دل‌ها

مراسم دیروز اما یک غایب بزرگ هم داشت؛ کسی که سال‌ها بود نامش لرزه به اندام دشمنان ایران و جبهه مقاومت انداخته بود. تصاویر و نمادهای او اما وجب‌به‌وجب مسیر راهپیمایی را تحت‌الشعاع خود قرار داده بود. جشن‌ پیروزی انقلاب، امسال به علت تقارن با چهلمین روز شهادت حاج‌قاسم از جلوه‌های خاصی برخوردار شد و بسیاری از راهپیمایان با در دست داشتن تصاویر سید شهیدان مقاومت به خیابان‌ها آمدند. بازار سلفی با تمثال‌های تمام‌قد سردار حسابی داغ به‌ نظر می‌رسید. برخی شرکت‌کنندگان هم با در دست داشتن پارچه‌نوشته‌هایی با عنوان «در بهار آزادی جای سلیمانی خالی»، جای سردار را خالی کرده بودند.

    برافراشتن پرچم جبهه مقاومت

برخی راهپیمایان تهرانی با حمل پرچم ایران به‌ همراه کشورهای حاضر در جبهه مقاومت ازجمله عراق، سوریه و فلسطین و همچنین گروه‌هایی همچون حزب‌الله، فاطمیون و... جلوه‌ای از همبستگی نیروهای مقاومت در منطقه را به تصویر کشیدند و مرکزیت و آرمان نهایی آن را «حکومت مهدی» تلقی کردند. در این میان اهتزاز پرچم‌های حشدالشعبی و کتائب حزب‌ا‌لله عراق جلوه و پیامی دیگر داشت. تعدادی از جوانان هم پرچم‌های ایران و عراق را به هم گره زد بودند تا بر پیوند و وحدت ملت ایران و عراق در مقابله با آمریکا تاکید کنند.

    لگد شدن پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی

جای پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی اما مثل همیشه آن پایین‌ها زیر پای راهپیمایان بود. مردم تهران در مسیرهای راهپیمایی با قرار دادن پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی و لگد کردن آن، بار دیگر انزجار خود را از سیاست‌های دشمنان شماره یک اسلام و انقلاب اسلامی اعلام کردند.

    نمایش موشک‌های نقطه‌زن و بمب‌های هوشمند

ازجمله دیدنی‌های راهپیمایی دیروز نمایشگاهی بود که سازمان صنایع دفاعی وزارت دفاع در حاشیه مراسم برپا کرده بودند؛ نمایشگاهی که در آن تعدادی از تجهیزات دفاعی ساخت داخل ازجمله «بمب‌های هدایت‌شونده یاسین و بالابان، بمب‌های هوشمند و هدایت دقیق قائم، راکت‌های فجر-۵، نفربر زرهی ضدمین و ضدکمین رعد و...» را در معرض دید راهپیمایان تهرانی قرار می‌داد.
روی یکی از موشک‌های نقطه‌زن سپاه جمله‌ای حک شده بود که بیش از همه جلب توجه می‌کرد: «اگر غلطی از رژیم صهیونیستی سر بزند، تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.» جمله‌ای که رهبر انقلاب سال 92 در سخنرانی نوروزی خود با اشاره به برخی تهدیدهای سردمداران رژیم صهیونیستی مبنی‌بر حمله نظامی به ایران آن را مطرح کردند. برخی هم با حضور در کنار موشک‌های حاضر در مسیرهای راهپیمایی عکس یادگاری می‌گرفتند و جمله «من و موشک، همین الان، یهویی!» را استوری می‌کردند.

   عمودی آمدید افقی برمی‌گردید

تشییع نمادین سربازان آمریکایی ازجمله بخش‌های جالب دیگر راهپیمایی امسال بود. بر این اساس گروهی از نوجوانان تابوت‌هایی با پرچم آمریکا را به نشانه تابوت سربازان آمریکایی روی دست گرفتند و با نماد معروف عمودی آمدید افقی بازمی‌گردید، پیام خود را به نظامیان سنتکام منتقل کردند.

    اعدام نمادین ترامپ

راهپیمایان 22 بهمن چند باری هم در طول مسیر در اعتراض به اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران و ترور شهید سلیمانی آدمک‌های ترامپ و نتانیاهو را به‌عنوان جنایتکاران جنگی به دار آویختند.

تجمع‌کنندگان حاضر مقابل جایگاه نیز فردی که ماسک ترامپ به‌ صورت داشت و خود را به رئیس‌جمهور آمریکا شبیه کرده بود، به بند کشیده و مجلس محکمه نمادین او را برگزار کردند. به آتش کشیدن پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی هم که دیگر مثل همه راهپیمایی‌های مشابه بود و البته که این اقدام امسال و بعد از شهادت حاج‌قاسم، برای راهپیمایان مزه دیگری داشت.

    تدریس کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی

یکی از حاشیه‌های جالب ‌توجه راهپیمایی امسال، غرفه‌هایی بود که برای توجیه سینه‌به‌سینه مردم برای تبیین ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی و نقش مردم در این مدل اقتصادی پیش‌بینی شده بود. امسال درمجموع تهران و شهرستان‌ها، 40 غرفه با 80 مدرس در روز 22 بهمن به روایتگری اقتصاد مقاومتی پرداختند؛ موضوعی که اگرچه در این سال‌ها به کرات درباره آن سخن گفته شده ولی اطلاعات عموم مردم درباره آن بسیار ناچیز است و به‌ نظر می‌رسد در افکار عمومی بیشتر به اقتصاد ریاضتی فهم شده است.

مراسم بزرگداشت چهل‌ویکمین سالگرد انقلاب در سایر شهرها و شهرستان‌ها هم چیزی کم از تهران نداشت و مردم در اقصی‌نقاط کشور همانی را رقم زدند که در خیابان‌های پایتخت مشاهده شد. از سیستان سیل‌زده گرفته تا اردبیل و تبریز و ارومیه با خیابان‌های یخ‌بسته و از اهواز و خرمشهر غبارگرفته تا بیرجند و بجنورد و... همه‌وهمه آمدند تا یکرنگی‌شان را در حمایت از انقلاب و نظام فریاد بزنند.

    بازهم حرف‌های بودار

هرچه بود اما در شرایطی که مرزبندی‌های کاذب و اختلافات داخلی تا حد زیادی رنگ باخته بود، رئیس‌جمهور ترجیح داد دست‌فرمانی دیگر انتخاب کرده و در اظهاراتی که این روزها دیگر شنیده‌نشدن‌شان از زبان او عجیب به‌نظر می‌رسد تا مطرح‌شدن‌شان، خوراکی جدید برای رسانه‌های آن‌طرف آبی فراهم آورد. سخنران ویژه مراسم جشن پیروزی انقلاب اسلامی مثل آنچه در روزهای اخیر مشاهده شده بود بار دیگر از رژیم طاغوت گفت و از جایگاه انتخابات در آن. آن‌طور که روحانی متوجه شده اگر رژیم گذشته به یک انتخابات سالم آزاد ملی تن می‌داد، انقلاب نمی‌شد و انسداد در انتخابات و مسیر انتخابات، مردم را هدایت کرد تا از مسیر یک انقلاب بزرگ، این زنجیر را پاره کنند و راه را برای انتخابات باز کنند.  روحانی برخی را در داخل به تلاش برای تضعیف جمهوریت نظام برای حفظ اسلامیت آن متهم کرد و گفت با کمال ادب و احترام به این دوستان عزیز می‌گویم که اشتباه می‌کنید، تضعیف جمهوریت، تقویت اسلامیت نیست. جمهوریت و اسلامیت در کنار هم هستند. رئیس‌جمهور دوگانه‌هایی چون خودکفایی در داخل یا تجارت در خارج، تعامل با جهان یا ایستادگی، مقاومت یا... را هم نادرست دانست و با بیان آنکه شهید سلیمانی هم سردار میدان جنگ بود و هم یک دیپلمات ارشد در مذاکره، مدعی شد حاج‌قاسم «در مسیر رفتن به جلسه گفت‌وگو با نخست‌وزیر عراق شهید شد، شهید سلیمانی به سمت میدان جنگ نمی‌رفت بلکه به سمت میدان دیپلماسی می‌رفت که شهید شد.»  او البته ضمن تقدیر از نیروهای مسلح جهت ارتقای توانمندی‌های دفاعی کشور و گرفتن انتقام خون شهید سلیمانی، موشک‌باران عین‌الاسد را خواست عمومی مردم ایران توصیف کرد و همراهی آنها را با مردم ستود.

    باید کام مردم به عدالت شیرین شود

رئیس قوه قضائیه نیز که در راهپیمایی مشهد حضور یافته بود با تاکید بر اینکه امروز خواسته انقلابیون، شکل‌گرفتن نهادهایی در تراز انقلاب اسلامی است، خاطرنشان کرد: «مردم امروز باید کام‌شان به عدالت شیرین شود. اجرای عدالت باید در زمینه‌های مختلف ازجمله فرهنگ، اجتماع و... باشد.»

رئیسی با بیان آنکه هرجا که مردم احساس کنند دشمن در حال سوءاستفاده از موقعیت است، بسیار با بصیرت حرکت می‌کنند، تصریح کرد: «مردم در تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی اثبات کردند که رأی آنها به مقاومت است و نه به مذاکره.»

وی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب مبنی‌بر لزوم قوی‌شدن در همه حوزه‌ها ادامه داد: «در هر حوزه‌ای که مسئولان قوی ظاهر شدند مردم نیز پشتوانه آنها بودند، مانند حرکتی که در منطقه توسط شهید سلیمانی انجام شد و عقبه راهبردی آن نیز مردم بودند.»

    گرفتار یک دشمن بدخیم هستیم

علی لاریجانی، رئیس مجلس هم که در میان راهپیمایان تهران حاضر شده بود در جمع خبرنگاران گفت: «برگزاری باشکوه راهپیمایی ۲۲ بهمن عزت ملی کشور را تامین می‌کند و در همه سال‌ها نیز همین‌طور بوده است، البته با توجه به شرایط سختی که آمریکا برای ایران فراهم کرده و شهادت سردار سلیمانی و اظهارات بی‌ادبانه ترامپ در پارلمان آن کشور نسبت به ملت ایران و شخصیت محبوب‌مان سردار شهید سلیمانی، حضور چشمگیر مردم پاسخگوی بیهوده‌گویی‌های ترامپ نسبت به ملت ایران و سردار شهید سلیمانی بوده و تامین‌کننده استقلال و عزت ملی کشور خواهد بود.»

رئیس مجلس تصریح کرد: «ما گرفتار یک دشمن بدخیم هستیم که با حرف و منطق مشکل آن حل نمی‌شود و باید حتما قدرت به آن نشان داد، لذا حضور در راهپیمایی بهترین قدرتی است که می‌توان به آمریکا نشان داد و آنها نیز بدانند باید نسبت به خواسته‌های ملت ایران تمکین کنند.»

    مراسم سردار سلیمانی یک رفراندوم بود

محمدجواد ظریف نیز با حضور در جمع راهپیمایان تصریح کرد: «دشمنان دل‌شان را به بحث‌های خانوادگی در انقلاب اسلامی خوش کرده‌اند. هر جار و جنجالی که در خانه بین برادران و خواهران اتفاق می‌افتد، دل‌شان را خوش می‌کنند تا به آرزوی ۴۱ ساله خود دست یابند.» ظریف اظهار داشت:  مردم در مراسم بزرگداشت شهید سلیمانی اعلام کردند با کسی عهد بسته‌اند و برای او در خیابان‌ها حضور یافته‌اند که آمریکا او را دشمن بزرگ خود می‌دانست.» وزیر امور خارجه تصریح کرد: «مراسم سردار سلیمانی یک رفراندوم عمومی بود برای اینکه به آمریکایی‌ها اعلام کنند تروریست آمریکاست.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار