• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
آذری در گفت‌وگو با «فرهیختگان»: فوتبال بدون اصلاح اساسنامه با هیچ رئیسی پیشرفت نمی‌کند

هیچ جای دنیا نایب‌رئیس دوم، رئیس سازمان لیگ نیست!

اساسنامه ما ایراد دارد و یک‌سری در فدراسیون هستند که خودشان را وارث این تشکیلات می‌دانند و اینها نفراتی هستند که نه در فوتبال و نه در سیستم مدیریتی فوتبال جایی نداشته‌اند و بعضا حتی یک زمین چمن را هم نمی‌توانند مدیریت کنند. من فکر نمی‌کنم با این شکل اساسنامه فوتبال ما بتواند پیشرفتی داشته باشد.

هیچ جای دنیا نایب‌رئیس دوم، رئیس سازمان لیگ نیست!

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، انتخابات فدراسیون فوتبال به یکی از سوژه‌های مهم این روزهای ورزش کشور تبدیل شده و اهالی فوتبال هرکدام از منظر خود به انتخابات پیش رو نگاه می‌کنند و آن را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند. از طرف دیگر موضوع انتخاب اسکوچیچ به‌عنوان سرمربی تیم ملی بازتاب‌های گوناگونی در محافل فوتبالی داشته است. مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان تحلیل‌های متفاوتی درباره این موضوعات دارد. گفت‌وگوی «فرهیختگان» با سعید آذری را در ادامه می‌خوانید.

ثبت‌نام انتخابات فدراسیون فوتبال را چطور ارزیابی می‌کنید؟

قطعا حضور این چهره‌ها به انتخابات شور و حرارت می‌دهد. بالاخره این نفراتی که پا به عرصه رقابت گذاشته‌اند به جامعه فوتبال تعلق دارند، مدیران فوتبالی بوده‌اند و مردم هم آنها را دوست دارند. همان‌طور که دیدید برخی از مدیران عامل استقلال و پرسپولیس در این انتخابات حضور پیدا کرده‌اند و در این رقابت هم یک دربی زیرپوستی انجام می‌شود. آقای کاشانی و نبی از یک سو و فتح‌الله‌زاده و قریب از سوی دیگر این موازنه را برقرار کرده‌اند. جالب اینجاست که پست ریاست فدراسیون آنقدر جاذبه دارد که شهردار و عضو شورای شهر و... هم ثبت‌نام کرده‌اند و دریغ و تاسف که یک قهرمان فوتبال با سابقه مدیریتی و تحصیلات در این انتخابات حضور ندارد.

یعنی بزرگ‌ترین ضعف انتخابات را نبود نفرات جوان و تحصیلکرده فوتبالی می‌دانید؟

به نظر من این بزرگ‌ترین ضعف نیست. حتی شکل و نحوه کاندیداتوری هم ضعف بزرگی نیست. فکر می‌کنم بزرگ‌ترین ایراد در انتخابات ایرادات اساسنامه است که اگر اصلاح نشود قاعدتا مسئولی که ریاست فدراسیون را برعهده می‌گیرد همین راه را باید طی کند. اساسنامه ما ایراد دارد و یک‌سری در فدراسیون هستند که خودشان را وارث این تشکیلات می‌دانند و اینها نفراتی هستند که نه در فوتبال و نه در سیستم مدیریتی فوتبال جایی نداشته‌اند و بعضا حتی یک زمین چمن را هم نمی‌توانند مدیریت کنند. من فکر نمی‌کنم با این شکل اساسنامه فوتبال ما بتواند پیشرفتی داشته باشد.

موضوع کاندیداتوری شما برای ریاست هم مطرح بود، اما اتفاق نیفتاد!؟

پیش از این اعلام کردم که افراد فوتبالی باید پا به این عرصه بگذارند و هنوز هم اعتقادم همین است و به خودم اجازه ندادم پا پیش بگذارم. البته هم خودم و هم بسیاری از کارشناسان اعتقاد داشتیم می‌توانم بر این سیستم مدیریت کنم، اما از طرفی به فولاد تعهد داده بودم و با هوادارانش یک عهد نانوشته دارم که یک تیم قدرتمند بسازیم. البته در بحث هیات‌رئیسه کاندیدا شدم تا در صورت انتخاب بتوانم از حق باشگاه‌ها حمایت کنم و حتی طرحی را آماده کرده‌ام تا بتوانیم در یک برنامه میان‌مدت بحث فوتبال را با اصلاحاتی مواجه کنیم و ساختاری مستقل بسازیم.

از ایرادات اساسنامه گفتید. چه نکاتی مدنظر شماست؟

مثلا طبق این اساسنامه، نایب‌رئیس دوم فدراسیون، رئیس سازمان لیگ است که در هیچ کجای دنیا اتفاق نمی‌افتد. اصلا سازمان لیگی در فوتبال دنیا وجود ندارد. طبق قانون تجارت سازمان لیگ اداره نمی‌شود و از لحاظ شکلی هم سازمان لیگ باید از فدراسیون منفک باشد و نباید نایب‌رئیس دوم فدراسیون  عهده‌دارش باشد.

با حرف‌های دادکان درخصوص رایزنی برای ریاست قریب موافق هستید؟

معمولا وقتی شخصی مثل دادکان حرف می‌زند برای حرفش مستندات دارد و این حرف‌ها براساس دیده‌ها و شنیده‌ها نیست. من برای حضور در انتخابات ریاست فدراسیون با آقای دادکان مشورت کردم و ایشان همین صحبت‌ها را مطرح و تمام اتفاقات پیش رو را برای من ترسیم کرد. این را هم بگویم که وقتی برای گرفتن فرم‌ها به فدراسیون رفتم فضای عجیبی دیدم. یک نفر که سه ماه هم نشده که به فوتبال آمده، چطور به خودش اجازه داده که برای انتخابات پا پیش بگذارد؟ با این موارد فکر می‌کنم انتخابات این دوره چالش‌های وحشتناکی را تجربه می‌کند.

درباره انتخاب اسکوچیچ هم صحبت کنید. انتخاب خوبی بود؟

این تصمیمات خلق‌الساعه مدت‌هاست که در فوتبال ما گرفته می‌شود. اگر این انتخاب صورت نمی‌گرفت و با یک مربی وطنی مثل وحید هاشمیان یا امیر قلعه‌نویی یا جواد نکونام دو بازی اول را سپری می‌کردیم، می‌توانستیم این فرصت را به رئیس فدراسیون جدید بدهیم که در فرصتی مناسب انتخابی دقیق‌تر داشته باشد. البته شاید انتخاب مربیان داخلی مثل قلعه‌نویی به خاطر اینکه تیمش در کورس قهرمانی بود، چالش‌هایی را ایجاد می‌کرد، اما آقایان با انتخاب سرمربی نفت آبادان همین کار را انجام دادند. جالب است که این مربی مشکلات قلبی را عامل جدایی‌اش اعلام می‌کند و چند روز بعد سر از تیم ملی درمی‌آورد. البته حالا این اتفاق افتاده و با اسکوچیچ قرارداد سه ساله بسته‌اند تا نشان بدهیم از هول حلیم در دیگ می‌افتیم. ما از کی‌روش به اسکوچیچ رسیدیم، از آدیداس به لباس فعلی و از پرواز چارتر به هواپیماهای امروز. به هر حال دیگر باید از اسکوچیچ حمایت کنیم که این حمایت از تیم ملی است و نه هیچ نام دیگری.

مسئولان فدراسیون البته نام نکونام را در لیست گزینه‌ها اعلام نکرده‌اند!

تا جایی که من می‌دانم چند مقام ارشد فدراسیون با سرمربی تیم ما هم مذاکره کرده بودند.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار