• تقویم روزنامه فرهیختگان ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«فرهیختگان» گزارش می‌دهد؛ نه تیم استراماچونی 90 دقیقه‌ای بود نه تیم مجیدی

استقلال، صدرنشین لیگ تا دقیقه 88!

استقلال در فصل جاری در یک‌سوم دیدارهایش یعنی در 6 بازی امتیازات را با حریفانش تقسیم کرد. نکته قابل توجه اینکه آبی‌ها در هر 6 دیدار در‌حالی‌که از حریف پیش بودند، گل تساوی را دریافت کردند.

استقلال، صدرنشین لیگ تا دقیقه 88!

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، استقلال تیمی خوب و منسجم را برای لیگ برتر در فصل جاری تدارک دیده و به‌جز مقطع ابتدای فصل، در برهه‌های زمانی دیگر به‌خوبی از پس رقبای خود برآمده و درمجموع باید این تیم را از تیم‌های موفق فصل نوزدهم لیگ برتر قلمداد کنیم. حضور مقتدرانه همراه با استراماچونی و رسیدن به صدر جدول (با یک بازی بیشتر) بعد از حدود 1300 روز، کسب نتایجی درخشان در خانه حریفانی همچون تراکتورسازی و بردهای پرگل خانگی، راهیابی به جمع هشت‌تیم برتر جام‌حذفی و همچنین صعود به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا بعد از دو بازی سخت و فشرده خارج از خانه که با فرهاد مجیدی به‌دست آمد، استقلال 98 را به تیمی جذاب برای هوادارانش و وحشتناک برای رقبا بدل کرد. این تیم اما یک ضعف مهم دارد و اگر قدرت حفظ نتیجه در دقایق پایانی را به سایر شاخصه‌های فنی و تاکتیکی‌اش اضافه می‌کرد؛ بدون‌شک امروز با اختلاف امتیاز قابل توجه نسبت به تیم دوم جدول، به صدر تکیه‌زده و بیشتر از هر تیم دیگری شانس قهرمانی داشت.

 همه تساوی‌های استقلال

استقلال در فصل جاری در یک‌سوم دیدارهایش یعنی در 6 بازی امتیازات را با حریفانش تقسیم کرد. نکته قابل توجه اینکه آبی‌ها در هر 6 دیدار در‌حالی‌که از حریف پیش بودند، گل تساوی را دریافت کردند که در این بین و به‌جز دیدار خارج از خانه مقابل نفت‌مسجد‌سلیمان، در سایر دیدارها یعنی در پنج دیدار دیگر استقلال در لحظات پایانی هر سه امتیاز را از دست داد. استقلال در سه تقابل مقابل با سپاهان، فولاد و پیکان در دقیقه پایانی بازی گل تساوی را دریافت کرد و در دیدار با ذوب‌آهن بعد از دقیقه 90 و در دربی اخیر نیز در دقیقه 88 دروازه‌اش باز شد تا از 6 تساوی این فصل این تیم؛ در پنج بازی در دقایق پایانی این تیم ناکام شده باشد.

 همه شکست‌های استقلال

آبی‌پوشان در فصل‌جاری در سه بازی مقابل حریفان شکست خورده‌اند که یکی از آنها یعنی دیدار مقابل ماشین‌سازی در هفته اول با گل لحظه پایانی برای میزبان تبریزی به‌سود این تیم به پایان رسید. در دیدار مقابل پرسپولیس در بازی رفت هم استقلال با گل دقایق پایانی شکست خورد، اما در دقایقی (دقیقه 81) گل به‌ثمر رسید که برای هواداران این تیم قابل تحمل‌تر بود.

 استقلال تیم یک‌ ربع پایانی نیست!

در هشت بازی از 9 دیداری که استقلال مقابل حریفانش بازی را واگذار کرده یا سه امتیاز را از دست داده در 15‌ دقیقه پایانی کار را با شکست یا تساوی به پایان رسانده است.

این در‌حالی است که اگر بخواهیم این بازه زمانی را به دقایق پایانی محدود کنیم و از دقیقه 88 به بعد را درنظر بگیریم، استقلال در 6 دیدار، نتیجه را واگذار کرده یا با تساوی کار را به پایان رسانده تا این موضوع موید آن باشد که آبی‌ها مرد دقایق پایانی بازی‌های لیگ در فصل‌جاری نیستند. اینکه چرا آبی‌ها تیمی 90 دقیقه‌ای نیستند، بزرگ‌ترین سوالی است که ذهن استقلالی‌ها را آزار داده و اگر فکری به‌حال آن نشود مطمئنا کار در روزهای آتی برای فرهاد مجیدی و کادر و تیمش سخت‌تر هم خواهد شد.

 استقلال چند امتیاز در دقایق پایانی از دست داد؟

آبی‌ها اگر در پنج دیداری که کار را به‌جای برد با تساوی تغییر دادند و در تک دیداری که در تبریز به‌جای مساوی، شکست خوردند، می‌توانستند در لحظات پایانی نتیجه را حفظ کنند، امروز این تیم به‌جای کسب 33 امتیاز با 44 امتیاز و یک بازی کمتر به تنهایی و بالاتر از پرسپولیس 41 امتیازی در‌صدر قرار داشت. این در‌حالی است که اگر آبی‌ها توانایی حفظ نتیجه را داشتند، از بین تیم‌های مدعی نیز باید از هرکدام از تیم‌های سپاهان و پرسپولیس نیز یک امتیاز کسر و اختلاف درصدر بین شاگردان مجیدی و سایر تیم‌ها بیشتر هم می‌شد.

 مربی استقلال: به‌خاطر استرس جوانی و چرک بازی نکردن است!

یک عضو کادرفنی استقلال در این خصوص به «فرهیختگان» گفت: «استقلال تیم جوانی دارد و یک زمانی هم که یک اتفاق دو، سه بار پیاپی رخ می‌دهد همین موضوع یک نوع استرس را به تیم وارد می‌کند که نکند یک گل اختلاف در بازی‌های بعدی نیز در دقایق پایانی از دست برود. متاسفانه این اتفاق در دقایق پایانی در چند دیدار ابتدایی علیه استقلال رخ داد. هفته ابتدایی مقابل ماشین‌سازی و با اشتباه طاهرخانی جوان در جای‌گیری، در ادامه همین اتفاق در دیدار با فولاد در هفته دوم و سپس ذوب‌آهن هم رخ می‌دهد و هرچه پیش می‌رویم، یک نوع نگرانی به‌خصوص بین جوان‌ترهای تیم پیش می‌آورد.»

وی ادامه داد: «از سوی دیگر این موضوع نشان می‌دهد استقلال تیم چرکی نیست و فوتبال پاک بازی می‌کند چون اگر غیر از این بود مطمئنا در دقایق پایانی بازی‌ها به‌خصوص در همین بازی دربی، با شلوغ‌کاری و اتلاف وقت، سعی می‌کردیم کار را با پیروزی به اتمام برسانیم.»

* نویسنده: محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار