• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نشنال اینترست:

ایران پیام قدرتمندی را از توانایی موشکی بالای خود ارسال کرد

پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در مطلبی به تقویت توانایی موشکی ایران طی یک دهه اخیر پرداخت.

ایران پیام قدرتمندی را از توانایی موشکی بالای خود ارسال کرد

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در مطلبی به تقویت توانایی موشکی ایران طی یک دهه اخیر پرداخت و نوشت: ایران در ۱۰ سال گذشته سرمایه گذاری‌های کلانی در عرصه دفاع هوایی خود انجام داده است و با اطمینان می‌توان گفت به رشد قابل توجهی در تولید موشک‌های کروز و بالستیک دست یافته است.

تصاویر گویای قدرت بالای موشک‌های ایران است. نخستین عکس‌های ماهواره‌ای از پیامد‌های حمله ایران به پایگاه هوایی عین الاسد آمریکا در عراق، توانایی پیشرفته زرادخانه موشکی ایران در شناسایی و حمله دقیق به اهداف دور دست را نشان می‌دهد.

تصاویر منتشرشده از سوی شرکت تصویربرداری Planet Labs در تاریخ ۸ ژانویه، نشان می‌دهد که ایران می‌تواند حمله‌های هوایی خود را به عنوان یک موفقیت حتی بدون تحمیل تلفات آمریکایی به چالش بکشد. علاوه بر این، تصاویر نشان داده است ایران در کنار دادن درس عبرت، از تشدید درگیری‌هایی که به جنگ منتهی می‌شود، جلوگیری می‌کند.

نشنال اینترنست در ادامه نوشت: بر اساس گزارش‌ها، ایران حدود ۱۶ موشک بالستیک با برد کوتاه به دو پایگاه عین الاسد و اربیل شلیک کرد. به نظر می‌رسد تهران چندین موشک قائم ۱ خود را به سوی اربیل پرتاب کرده است، اگرچه ظاهراً برخی از آن‌ها به هدف برخورد نکرده اند، ایران با پرتاب ۱۰ موشک پیشرفته «فتح-۱۱۰» یا نوع پیشرفته‌تر آن «فتح ۱۱۳» بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق را تقریبا تخریب کرده است.

تصاویر ثبت شده از حمله موشکی ایران به عین الاسد حاکی از قدرت قابل توجه موشک‌های ایرانی بوده است. این تصاویر دست کم هشت محل اصابت را نشان می‌دهد که ظاهراً باعث شده خسارات قابل توجهی به پایگاه و تجهیزات آن وارد شود.

این پایگاه اینترنتی در ادامه افزود: در این حمله‌های هوایی سربازان آمریکایی دچار ضربات شدید مغزی شدند. فقدان تلفات آمریکایی -علی‌رغم دقت بالای موشک‌های ایرانی-احتمالاً از دو عامل ناشی می‌شود. نخست، به نظر می‌رسد که تهران به جای کشتن عمدی سربازان آمریکایی تصمیم برای از بین بردن تجهیزات این پایگاه گرفته است. این بدان معنا نیست که ایران می‌خواست کاملاً از کشته شدن اعضای نیرو‌های آمریکایی در این حمله خودداری کند - از این گذشته، هیچ عملیاتی نمی‌تواند این خطر را به طور کامل از بین ببرد. اما دقت انهدام تجهیزات به حدی بالا بوده است که این پایگاه را از حضور انواع تجهیزات لخت کرده است.

دوم اینکه پنتاگون درباره حمله احتمالی ایران هشدار‌های فراوانی داده بود و تقریبا همه سربازان خود را در پناهگاه‌های امن مستقر کرده بود. از سوی دیگر، سامانه‌های هشدار دهنده آمریکا نظارت کاملی بر این حملات داشت.

ایران با این حمله ضمن هشدار در باره حملات تلافی جویانه، پیام قدرتمندی را از توانایی موشکی بالایش ارسال کرد./ باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار