• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
«تماشاخانه فرهیختگان» ویژه جشنواره فیلم فجر در روز چهارم سراغ «شنای پروانه» رفته است

کارِت درسته !

قهرمان فیلم «شنای پروانه» اثر «محمد کارت» از جنوب شهر است همانجا که فیلم از نزدیک چالش‌هایش را نشان داده.

کارِت درسته !

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  فیلم سریع شروع می‌شود و مخاطبش را معطل نمی‌کند. گنده لاتی که عکس عریان زنش در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود و یک قتل ناموسی. همین یک خط را خیلی از فیلمسازها داشتند سریال چند قسمتی می‌ساختند ولی «شنای پروانه» قرار نیست همین‌جا متوقف شود. قتل ناموسی موتور محرکی برای شروع کنجکاوی و سرک کشیدن به محله‌هایی است که چند سال قبل محمد کارت با ساخت مستندهایی مثل «خون‌مردگی» و «بختک» سراغ‌شان رفته بود، اما این بار محمد کارت، دیگر سراغ بچه‌لات‌های محله سعدی شیراز نرفته.

روز چهارم  «تماشاخانه فرهیختگان» فیلم «شنای پروانه» ساخته محمد کارت را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است با یادداشت هایی از مجتبی اردشیری، معین احمدیان، وحید محرابیان و مهران زارعیان و گفت وگو با محمد کارت، کارگردان فیلم، همچنین طی گزارشی کارنامه بازیگری جواد عزتی بازیگر فیلم مورد بررسی قرار گرفته است.

 

* معین احمدیان، دبیر فرهنگی روزنامه طی یادداشتی با عنوان «کارت درسته !» نوشته قهرمان «شنای پروانه» اثر «محمد کارت» از جنوب شهر است همانجا که فیلم از نزدیک چالش‌هایش را نشان داده.

* مجتبی اردشیری، روزنامه نگار نیز با یادداشتی با عنوان «فیلمی که نخواست یک گانگستری خیابانی شود» به نقد فیلم قهرمان «شنای پروانه» پرداخته و معتقد است شنای پروانه فیلم گانگستری خیابانی نیست؛ نمی‌خواهد هم باشد.

* وحید محرابیان، روزنامه نگار نیز یادداشتی نوشته با عنوان «خودِ خودِ جنوب شهر» در بخشی از این یادداشت آمده است: شنای پروانه نه مانند «مغزهای کوچک زنگ زده» یک فانتزی از جنوب شهر و نه مانند «متری شیش‌ونیم» یک تصویر چرک شده از آن است. شنای پروانه خود خود جنوب شهر است.

* مهران زارعیان ، روزنامه نگار  فیلم  «شنای پروانه» را با یادداشتی تحت عنوان «مغزهای کوچک در خانه پدری» مورد نقد قرار داده و نوشته است: شنای پروانه جزء فیلم‌های خوش‌ساخت جشنواره است که احتمالا ستایش خواهد شد، هرچند آن وجاهت موردنیاز برای شروع کار یک فیلمساز مولف را ندارد و ایده‌هایش نیز بکر نیست.

* محمد کارت، کارگردان فیلم «شنای پروانه» نیز طی گفت‌وگویی که با «فرهیختگان» انجام داده عنوان کرده «محمد کارت آرزو می‌کند بتواند تلاش کند که معمولی نباشد و فیلمی بسازد که تماشاگران گسترده‌ای آن را دوست داشته باشند و فکرها و سطح سوادهای مختلف با آن ارتباط برقرار کنند و اورجینال و شبیه خودش باشد. همه تلاشم از ابتدای ورود به فیلمسازی همین مساله بوده و خواهد بود. (لینک مصاحبه)

* و بالاخره در بخش آخر طی گزارشی تحت عنوان «همانی که سینمای ایران می‌خواست»کارنامه بازیگری جواد عزتی بازیگر فیلم «شنای پروانه» مورد بررسی قرار گرفته است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار