• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان در مورد رد صلاحیت‌ها

سخنگوی شورای نگهبان گفت: 7 تا 8 نفر از نمایندگان ردصلاحیت شده در مرحله اول بررسی شورای نگهبان، تایید صلاحیت شدند.

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان در مورد رد صلاحیت‌ها

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به روند بررسی صلاحیت داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این شورا و هیئت‌های نظارت استانی و شورای نگهبان در دوره اول، گفت: از 16 هزار و 33 نفر که ثبت‌نام کرده بودند، نزدیک به 4 هزار و 500 نفر را بررسی کردیم و خوشبختانه مجموع افرادی که تأیید صلاحیت شدند، بالای 50 درصد است.

وی افزود: نزدیک به 20 و چند درصد ردصلاحیت داریم که در این مرحله هم بررسی خواهند شد، این میزان تأیید صلاحیت افزایش خواهد یافت.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: نزدیک به 2 هزار نفر به آمار تأیید صلاحیت‌ها اضافه شد، خواهش ما این است که دوستان و صاحب‌نظران سیاسی منتظر بمانند و در اظهار نظرها عجله نکنند.

کدخدایی تصریح کرد: شورای نگهبان به وظایف قانونی خود عمل می‌کند و این حساسیت در بررسی صلاحیت‌ها بین اعضای شورای نگهبان وجود دارد.

وی تأکید کرد: این آمار تأیید صلاحیت‌ها احتمال افزایش دارد و با تحقیقات محلی خیلی از کسانی که عدم احراز صلاحیت شده بودند، به تأیید صلاحیت بازگشتند که در قانون پیش‌بینی شده و امکان دقت بیشتری را برای شورای نگهبان فراهم کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: در مرحله دوم شورای نگهبان که از 14 بهمن آغاز می‌شود، از امروز می‌توانند شکایت کنند و در مهلت 10روزه آن را بررسی و اعلام نظر خواهیم کرد.

کدخدایی درباره وظایف شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات سالم و رقابتی گفت: وظیفه شورای نگهبان اجرای قانون اساسی و نظارت بر رعایت قانون انتخابات است، که به‌درستی اجرا شود. در قوانین ما درباره رقابتی بودن و مشارکت در انتخابات برای شورای نگهبان وظیفه‌ای تعیین نشده است، شورای نگهبان یک نهاد قانونی است و قانون را باید اجرا کند.

وی متذکر شد: عوامل رقابت و مشارکت در انتخابات را نیز باید در جای دیگری جست‌وجو کنید، بر اساس نظرسنجی‌ها، شرایط اقتصادی و معیشتی در حضور در انتخابات و مشارکت بیشتر مردم تأثیرگذار است، با این حال شورای نگهبان این دغدغه را دارد و تلاش می‌کند که قانون را به‌درستی اجرا کند، اجرای درست قانون عامل افزایش مشارکت در انتخابات است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره بررسی صلاحیت‌ها گفت: اگر مقصود شما این است که ما از قانون کوتاه بیاییم خیر، اما اگر موجب شود دقت ما در اجرای قانون افزایش یابد، سعی می‌کنیم دقت بیشتری داشته باشیم تا حقی از کسی ضایع نشود.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی اظهارات رئیس‌جمهور و اعضای دولت علیه شورای نگهبان را مصداق تشویش اذهان عمومی و جرم می‌دانند، آیا شورای نگهبان از دولت به قوه قضاییه شکایت خواهد کرد، گفت: بین ما و دولت را بیش از این شکرآب نکنید، تلاش داریم با گفتگو و توضیحات مباحث را پیش ببریم و همه را در نظام جمهوری اسلامی ایران یک مجموعه واحد بدانیم، انتظار ما این است که بقیه نهادها و مقامات نیز همین نگاه را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: ما اهل شکایت نیستیم، اما گلایه داریم، دوستانی که در جریان جزئیات کارهای ما هستند ولی به‌گونه‌ای سخن می‌گویند که اطلاع ندارند، البته اگر جایی اتهام و افترایی به شورای نگهبان وارد شود به ما هم حق دهید حق‌مان را پیگیری کنیم و اگر لازم باشد از طریق قوه قضاییه اقدام می‌کنیم.

کدخدایی در پاسخ به مطلب دیگری مبنی بر اینکه شورای نگهبان برخی از اصولگرایان را رد صلاحیت کرده است تا در دقیقه 90 صلاحیت آنها تأیید شود گفت: رویه شورای نگهبان خلاف این است، این اتهامی است که می‌توان آن را پیگیری قضایی کرد، شما آمار را بررسی کنید، از پایان وقت دیشب و امروز هم اسامی برای وزارت کشور ارسال شده است و بقیه اسامی نیز ارسال می‌شود خواهید دید که چنین مسئله‌ای نیست.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه "نمایندگانی به‌دلیل مسائل مالی رد صلاحیت شده‌اند که حدود 40 نفر از آنها اصولگرا بودند و مابقی اصلاح‌طلب، اما اصلاح‌طلبان و حامیان دولت شورای نگهبان را به جانبداری از اصولگرایان متهم می‌کنند، شاهد بودیم که در برخی از شهرها مانند دماوند نامزدهای اصولگرا رد صلاحیت شدند و اصلاح‌طلبان تأیید صلاحیت شدند. اما اظهارات دولت نشان‌دهنده عدم رعایت اصل بیطرفی از سوی دولت است، اخیراً رئیس جمهور به رد صلاحیت برخی افراد اعتراض کرد، آیا شورای نگهبان نسبت به این موضوع از دولت و قوه قضاییه شکایت خواهد کرد؟"، گفت: شورای نگهبان به‌دنبال پیگیری قضایی نیست اما انتظار داریم افرادی  که اظهار نظر می‌کنند در چارچوب اخبار صحیح و اختیاراتشان اعلام کنند، نه اینکه فلانی به‌خاطر حمایت از دولت رد صلاحیت شده است، گلایه داریم، من بلافاصله با نماینده تماس گرفتم که تکذیب کرد.

وی ادامه داد: دوستان اگر به این تکذیب می‌رسند و متوجه می‌شوند که این خبر غلط بوده است انتظار داریم که حداقل اعلام کنند، دولت برای ما محترم است فرق نمی‌کند که کدام عضو دولت صحبت کند. دولت، مجلس، شورای نگهبان مجموعه واحد هستند و جدایی بین آنها وجود ندارد و اگر کاری انجام دهیم بر اساس وظایف قانونی ما است. قبول کنید این گونه اظهار نظر مقامات دولتی جفای بزرگ علیه شورای نگهبان بود که گفته شد کاندیداها به‌دلیل حمایت از دولت و یا فلان مصوبه صلاحیتشان تأیید نشده است، آن فرد بهتر می‌تواند توضیح دهد ما معذور هستیم، اگر مقامات دولتی هم که ظاهراً مقام بی‌اطلاع بودند تشریف بیاورند شورای نگهبان مدارک و مستندات را در اختیار آنها قرار می‌دهیم تا اظهاراتشان را اصلاح کنند.

کدخدایی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در مورد طرح ادعاهایی در مورد پرونده‌های تخلف شهردار سابق تهران گفت: هیچ گونه تفاوتی بین افراد در بررسی صلاحیت‌ها نیست. اگر تخلف بر مبنای اسناد و مدارک باشد هیچ تفاوتی برای شورای نگهبان ندارد، اگر مدارک و مستنداتی دارید می‌توانید در اختیار شورای نگهبان قرار دهید و در مرحله دوم به مدارک و مستندات ترتیب اثر خواهیم داد.

وی اظهار داشت: این‌که فردی در فضای مجازی صرفاً مطالبی را منتشر کند برای ما مدرک محسوب نمی‌شود، اصالت اسناد برای ما مهم است و باید مدارک و مستندات برای شورای نگهبان احراز شود باید آقایان احراز کنند که چنین تخلفی صورت گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: در چارچوب عناوینی که در قانون وجود دارد شورای نگهبان برخورد می‌کند، شورای نگهبان با کسی رودربایستی ندارد و نگاه جناحی و حزبی و سیاسی اعمال نمی‌شود، اگر مراجع چهارگانه قوه قضاییه تخلفی را اعلام کنند در بررسی صلاحیت‌ها تأثیرگذار خواهد بود.

کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد راهکار جلب اعتماد عمومی گفت: شورای نگهبان وظیفه قانونی نظارت بر اجرای انتخابات دارد که این وظیفه خود را در بررسی صلاحیت‌ها و بعد از برگزاری انتخابات انجام خواهد داد و نهادهای دیگر در حوزه‌های دیگر باید وظایف خود را به‌درستی انجام دهند و از شورای نگهبان مطالبه بی‌توجه نداشته باشند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد تأیید صلاحیت نمایندگان ردصلاحیت‌شده گفت: بررسی دقیق در این خصوص نکردم، اما حدود هشت نفر از 90 نفر نماینده ردصلاحیت‌شده در مرحله دوم تأیید صلاحیت شدند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری در مورد رد صلاحیت نمایندگان تأییدصلاحیت‌شده در مرحله دوم گفت: در مرحله دوم بررسی صلاحیت‌ها اگر مدارک جدیدی به دست شورای نگهبان برسد و آن هم می‌تواند نسبت به تأیید صلاحیت، تجدید نظر کند و هم نسبت به رد صلاحیتها.

کدخدایی ابراز کرد: تعداد کسانی که تأیید صلاحیت شده‌اند و می‌شوند و نسبت به کسانی که رد صلاحیت می‌شوند در مرحله دوم بسیار اندک است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه چرا شورای نگهبان نسبت به رد صلاحیت‌ها به‌صورت شفاف اعلام نظر نمی‌کند و هزینه این موضوع را می‌پردازد، گفت: قانون باید اصلاح شود در این دوره در چارچوب سه‌گانه دلایل رد صلاحیت برخی افراد را به‌صورت کلی اعلام کردیم، همه اعتراض کردند که "چرا گفتید؟"، ما در یک مجموعه کلی گفتیم که علت رد صلاحیت‌ها یا سوء استفاده‌های مالی و اقتصادی است یا بخش اندکی در مورد عدم رعایت مسائل شرعی و در برخی موارد نیز مخالفت با نظام جمهوری اسلامی بوده است اما برخی آقایان ناراحت شدند و به ما اعتراض کردند.

وی ادامه داد: گفتم چه بگویم، رسانه از ما گلایه کرد، ما اسم شخصی را نبردیم، شخصی را هم متهم نکردیم ولی اینها چیزهایی است که در پرونده‌ها وجود دارد، قانون به ما اجازه نمی‌دهد که  نسبت به اشخاص اعلام نظر داشته باشیم.

کدخدایی تصریح کرد: معاون رئیس جمهور که در مسئله دیگری تماس گرفته بودند در حاشیه صحبت‌هایشان نسبت به مسئله اظهار نظر کرد، به ایشان گفتم که "شما تشریف بیاورید و پرونده‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهم، چون شما حقوقدان هستید نظر شما را قبول می‌کنیم."

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره  رفت‌وآمد اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان گفت: درب شورای نگهبان به‌روی هیچ‌کس بسته نیست، برای ما فرقی نمی‌کند که دوستان در چه جناح و گروهی هستند، دو شب پیش رئیس یکی از احزاب اینجا بودند و در شورای نگهبان گفتگویی داشتیم، روز قبل آن برخی از اعضای احزاب به شورا آمدند. رفت‌وآمدها ادامه دارد و برای ما تفاوتی نمی‌کند. هرکسی که دلسوز نظام است و حرفی برای گفتن دارد، گوش ما آماده است و استقبال می‌کنیم و تفاوتی برای ما نمی‌کند. اما خواهش می‌کنیم وقتی دلایل ما را می‌شنوند و می‌بینند، بیرون هم منعکس کنند. برای ما فرق نمی‌کند، انتظار نداریم که بدون سؤال از ما اتهامی را به شورای نگهبان وارد کنند، اول بپرسند اگر قانع نشدند، سؤال کنند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه رد صلاحیت از بیش از 30 نفر از نمایندگان به‌دلیل مسائل اخلاقی بوده است، گفت: من در این خصوص اظهار نظر نمی‌کنم.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد انتقال حوزه انتخابیه پس از ثبت‌نام، گفت: در مورد انتقال حوزه انتخابیه به وزارت کشور درخواست داده می‌شود، اما اگر دلایل و مدارک جدیدی برای رد صلاحیت در منطقه داشته باشیم، بر بررسی صلاحیت اثرگذار خواهد بود و اگر دلایلی جدید وجود نداشته باشد، فرقی نمی‌کند و افراد می‌توانند حوزه انتخابیه خود را تغییر دهند.

کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا آقای رئیس جمهور نامه‌ای به شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت دامادشان داشته است یا نه، اظهار داشت: خیر، نسبت به شخص ایشان نامه‌ای ارسال نشده است.

وی درباره اینکه "شما نسبت به عملکرد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان انتقاداتی داشتید، آیا این هیئت از همکاران در مجلس جانبداری می‌کند؟"، گفت: من چنین ادعایی نداشتم، اما انتظار داریم واقعیت‌ها به‌درستی بررسی شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه مبنای قانونی عدم احراز صلاحیت چیست گفت: در ماده 52 قانون اساسی عدم احراز صلاحیت آمده است. در قانون اساسی هم در مورد تأیید صلاحیت و هم در مورد عدم احراز صلاحیت صحبت شده است و اصل برائت بارها توضیح داده شده است.

کدخدایی ادامه داد: اصل برائت در جایی است که هیچ گونه رابطه‌ای بین افراد وجود ندارد قطعاً کسی که ادعای برخورداری از شرایط مندرج در ماده 28 را دارد، باید بیاید و اثبات کند اینجا دیگر اصل بر برائت نیست.

وی در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری در مورد تأیید صلاحیت افراد ردصلاحیت‌شده گفت: نسبت به افرادی که عدم احراز و یا عدم تأیید هستند مرحله شورای نگهبان مرحله جدیدی است و مرحله تجدید نظر است. ممکن است شورای نگهبان به این نتیجه برسد که آن مدارک صحت نداشته است و نسبت به آن شخص این اتهامات وارد نبوده است. شورای نگهبان به وظیفه قانونی خود عمل می‌کند و اگر جایی به مدرک و دلیل جدیدی برسد که فرد را از آن خطا مبرّا می‌کند با شجاعت و جرئت اعلام نظر می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به تأیید صلاحیت رؤسای برخی کمیسیون‌ها که رد صلاحیت شده بودند، ابراز کرد: این که شما می‌گویید که مجرمیتشان ثابت شده است، باید دلیل و مدرک ارائه شود، آنچه در رسانه‌ها منتشر می‌شود، الزاماً سندیت ندارد./ تسنیم

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار