• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
دهقانی فیروزآبادی:

دانشگاه آزاد در تلاش است تا در سال 1404 انتخاب اول داوطلبان باشد

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در تلاش است تا در سال 1404 انتخاب اول داوطلبان و خانواده هایی باشد که علاقه‌مندند فرزندانشان پس از دانش آموختگی، صاحب کسب و کار و اشتغال باشند.

دانشگاه آزاد در تلاش است تا در سال 1404 انتخاب اول داوطلبان باشد

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نخستین نمایشگاه شتابدهنده‌های برگزیده کشور دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی و مدیران کل این معاونت و رؤسای استان های دانشگاه صبح امروز در محل نمایشگاه دائمی اقتصاد دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

دکتر دهقانی فیروزآبادی در این نمایشگاه گفت: امروز آغاز یک اتفاق متفاوت و حرکت جدی و جدید در دانشگاه های پیشقراول حوزه فناوری و نوآوری کشور همچون دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از بزرگترین ظرفیت های آموزش عالی تقریباً 40 درصد از آموزش عالی کشور را برعهده دارد، افزود: این دانشگاه به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا در حوزه های مختلف علوم پزشکی، کشاورزی، مدارس، آموزشکده های فنی و حرفه ای و ... فعالیت می کند و یک اکوسیستم کامل از یک نظام آموزشی جامع است.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: برنامه این دانشگاه حرکت واقعی و جدی به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم است که به طور جد به سمت اجرایی شدن سند اسلامی شدن دانشگاه ها پیش می رود.

دکتر دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی براساس راهبرد هفتم سند اسلامی شدن دانشگاه ها، ایجاد و اصلاح رشته های تحصیلی کاربردی و متناسب با نیازهای جامعه اسلامی، تقویت کارآفرینی و افزایش اشتغال مولد و پایدار، تولید متن و محتوای کارآفرین و ارتقای فرهنگ کارآفرینی از طریق تعامل دانشگاه ها با نهادها و بنگاههای اقتصادی– اجتماعی در برنامه ریزی های آموزشی و ... را در اولویت خود قرار داده است.

وی تأکید کرد: حرکتی که در دانشگاه آزاد اسلامی برای تبدیل شدن به یک دانشگاه فناور و کارآفرین شکل گرفته، یک حرکت نمایشی و معمولی نیست، بلکه بسیار جدی در این حوزه فعالیت می کند.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه همواره تجربه نشان داده که عملکرد مراکز آموزشی خصوصی و غیردولتی در مقایسه با مراکز و ارگانهای دولتی در سطح دنیا بهتر بوده، خاطرنشان کرد: علت این امر چابکی و هدفمند بودن فعالیتها در مراکز خصوصی است.

دکتر دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در تلاش است تا در سال 1404 انتخاب اول داوطلبان و خانواده هایی باشد که علاقه‌مندند فرزندانشان پس از دانش آموختگی، صاحب کسب و کار و اشتغال باشند.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی حرکت جدی و عملیاتی به سمت تبدیل شدن به دانشگاه فناور را در دستور کار دارد، گفت: این سیاست جدید دانشگاه آزاد اسلامی است و جدیت این دانشگاه برای حرکت به سمت فناوری، نوآوری و کارآفرینی کاملاً محسوس است.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ظرفیت های کلان این دانشگاه برای خدمت در زیست بوم فناوری اظهار داشت: گستردگی دانشگاه آزاد اسلامی دربیش از 500 منطقه و شهر در کشور، 700 مدرسه و آموزشکده فنی و حرفه ای، آزمایشگاه های بسیار مجهز و پیشرفته با تجهیزات خاص و نادر، بیش از 150 هزار تجهیزات آزمایشگاهی، زیرساخت های سرزمینی و ساختمان های کاربردی، کارخانه ها، مزارع کشاورزی و دامداری و ... تنها بخشی از امکانات دانشگاه آزاد اسلامی است که می تواند زیست بوم فناوری را در کشور ایجاد کند.

دکتر دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه مردمی و برخاسته از مردم است که باید در راستای حل نیازهای فناورانه مردم فعالیت کند، گفت: لازمه این کار این است که در یک نظام آمایش شده با توجه به ویژگی های ممتاز هر سرزمین، سراهای نوآوری راه اندازی شود.

وی ادامه داد: سراهای نوآوری در واقع یک دانشکده با ادبیات جدید است که دوره های شتاب دهی، رشد و بلوغ و استقرار در پارک علم و فناوری را دارد. به عبارتی در سرای نوآوری یک هسته و یک تیم حول یک ایده وارد سرای نوآوری می شوند و پس از تبدیل شدن به شرکت نوپا وارد مراکز رشد شده و پس از آنکه به یک شرکت پویا تبدیل شدند، وارد پارک های علم و فناوری می شوند. هر سرای نوآوری، یک شتاب دهنده تخصصی و مرکز رشد تخصصی دارد.

دانشگاه آزاد اسلامی می خواهد در حوزه فناوری محکم و پویا در خدمت فعالان حوزه علم و فناوری کشور باشد

دکتر دهقانی فیروزآبادی به ورود هوشمندانه دانشگاه آزاد اسلامی در تصویب آئین‌نامه جامع بازار فناوری و سراهای نوآوری در این دانشگاه اشاره و تصریح کرد: تصویب این آئین نامه در واقع نقطه عطفی در حرکت دانشگاه آزاد اسلامی به سمت دانشگاه اسلامی است. این دانشگاه به دنبال چابکی و تسهیل قواعد است و نمی خواهد تصدی گری کند.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، کارخانه آدم سازی و ثروت ملی است، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال راه اندازی شرکت ها و شتاب دهنده های رقابتی نیست. بلکه می خواهد در حوزه فناوری به یک برند تبدیل شود و محکم و پویا در خدمت فعالان حوزه علم و فناوری کشور باشد.

حضور 20 شتاب دهنده برتر کشور در همایش و نمایشگاه شتاب دهنده های آزاد

دکتر حامد معیری کاشانی سرپرست اداره کل ایجاد و توسعه آموزش‌های فناوری و خلاقیت دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این همایش گفت: پس از تصویب آئین‌نامه جامع بازار فناوری و سراهای نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی حرکت بسیار گسترده ای در راستای راه اندازی سراهای نوآوری در کل استان های این دانشگاه آغاز شد.

وی با بیان اینکه هر سرای نوآوری دارای سه جز اصلی شتاب دهنده، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری است، اظهار داشت: برای تکمیل چرخه اکوسیستم نوآوری علاوه بر پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، نیازمند شتاب دهنده در استان ها بودیم که در این راستا این نمایشگاه شکل گرفت.

دکتر معیری کاشانی به فعالیت بیش از 100 شتابدهنده در کشور اشاره و تصریح کرد: از این تعداد، 20 شتابدهنده برتر انتخاب و به این نمایشگاه دعوت شدند تا در غرفه‌های خود فرصت ارتباط با مسئولان و مدیران واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را داشته باشند.

سرپرست اداره کل ایجاد و توسعه آموزش‌های فناوری و خلاقیت دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در این نمایشگاه هر شتاب دهنده 10 دقیقه فرصت دارد فعالیت ها و مدل پیشنهادی خود را تبیین کند.

وی ابراز امیدواری کرد سال آینده دومین همایش و نمایشگاه شتاب دهنده های آزاد کشور با حضور شتاب دهنده های دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شود.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار