• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

بهبود شاخص نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه آزاد

به گفته دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برای این دانشگاه شاخص نسبت دانشجو به استاد یک به ۵۰ تعیین شده بود، اما در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی یک به ۴۳ است.

بهبود شاخص نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه آزاد

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، نسبت تعداد اساتید یک مرکز آموزش عالی به تعداد دانشجو همیشه به‌عنوان یک شاخص ارزیابی دانشگاه‌ها به‌شمار می‌رود. این نسبت در استانداردهای بین‌المللی حدود یک به 20 عنوان می‌شود؛ یعنی به‌ازای هر 20دانشجو یک استاد وجود دارد. فضای آموزش‌عالی کشور در مجموع شرایط خوبی از حیث این شاخص ندارد و با توجه به آمارها و اذعان برخی کارشناسان دانشگاه‌های کشور همواره با کمبود اعضای هیات‌علمی مواجه هستند.

به گفته دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برای این دانشگاه وضعیت یک به ۵۰ تعیین شده بود، اما در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی یک به ۴۳ است. ضمن اینکه در برخی رشته‌ها مثل کشاورزی و علوم پایه این نسبت به عدد یک به ۱۷ و ۱۵ نیز می‌رسد و بنابراین وضعیت استاد و دانشجو با توجه به شرایط هر رشته‌، متفاوت است. دانشگاه آزاد اسلامی همواره تلاش کرده با جذب نیروی موردنیاز هیات‌علمی ضمن بهبود شاخص نسبت استاد به دانشجو، زمینه افزایش کیفیت فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی را فراهم کند. از این رو و با هدف جذب اعضای هیات‌علمی جوان، متعهد و متخصص جهت رقم زدن تحولات کیفی در آموزش و تربیت دانشجویان و بهبود شاخص استاد به دانشجو و افزایش کیفیت تحصیلی به‌ویژه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، اولین فراخوان جذب اعضای هیات‌علمی در دوره جدید در سال 97 اعلام شد. پس از ارزیابی شرکت‌کنندگان این فراخوان، تاکنون مقدمات جذب حدود 400 نفر فراهم شده است.

طبیعی است که این امر سبب بهبود نسبی وضعیت شاخص نسبت دانشجو به استاد می‌شود. روند تغییرات نسبت جمعیت دانشجویی به جمعیت اعضای هیات‌علمی تمام‌وقت در 10سال اخیر رو به بهبود بوده، لیکن به‌دلیل سیاست‌های اتخاذشده طی سال‌های 92 و 93 مبنی‌بر افزایش بی‌رویه ظرفیت جذب دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی، این نسبت دچار نقصان شده است. برای مثال نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به اعضای هیات‌علمی (استادیار به بالا) که در سال 90 در حدود 20 بوده، در سال 91 به 22، سال 92 به 22، سال 93 به 30 و در سال 94 به 40 می‌رسد. در سال‌های اخیر با تعدیل ظرفیت‌ها این روند اصلاح شده و رو به بهبود است. با توجه به پرهیز از رویکرد تورمی دانشگاه درخصوص دوره‌های تحصیلات تکمیلی و نیز جذب اساتید جدید (فراخوان 97) این شاخص در سال جدید نیز بهبود یافته و نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به هیات‌علمی (استادیار به بالا) در سال گذشته به 24 رسیده است.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار