• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
محمد قربانی:

تغییر جهت‌گیری‌های کلان فرهنگی در دوره جدید مدیریتی دانشگاه آزاد

در دوران جدید مدیریتی نه‌تنها انتخابات اتحادیه‌ها برگزار شد، بلکه انتخابات تشکل‌ها و پویایی ناشی از آن موجب برگزاری اجلاسیه و مجمع دبیران تشکل‌ها و نیز نشست‌های تشکیلاتی اتحادیه‌ها شده است.

تغییر جهت‌گیری‌های کلان فرهنگی در دوره جدید مدیریتی دانشگاه آزاد
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، محمد قربانی، مدیرکل تشکل‌های اسلامی، سیاسی دانشگاه آزاد طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: بعد از تغییرات مدیریتی در دانشگاه آزاد اسلامی و حضور شخصیت فرهیخته و ممتاز دانشگاهی جناب آقای دکتر ‌علی‌اکبر ولایتی، هم شاهد تغییر جهت‌گیری‌های کلان فرهنگی و هم تحولات کمی و کیفی در حوزه فرهنگی بودیم. البته لازم است ذکر کنم هم ایشان و هم مسئولان ارشد دانشگاه، به‌رغم انجام برنامه‌های فرهنگی، هنوز از وضعیت فرهنگی رضایت کامل ندارند و بر تداوم، سرعت و شدت آن تاکید می‌ورزند که ان‌شاءالله به نقطه مطلوب برسد.

در حوزه تشکل‌های دانشگاهی، در گذشته اقداماتی صورت گرفته بود که اولا مبتنی‌بر قوانین و مقررات به‌ویژه آیین‌نامه تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی نبود و ثانیا تناسبی با آنچه مدنظر امام‌(ره) و مقام معظم رهبری است نداشت، با این حال متاسفانه از لحاظ شکلی و ساختاری، انتخابات اتحادیه‌های دانشجویی با تأخیرهای چند ساله برگزار شده بود و این تاثیر منفی بر انتخابات تشکل‌های عضو در کارکرد و عملکرد آن داشت.

در کنار مسائل اشاره شده در گذشته هیچ دوره آموزشی یا نشست تشکیلاتی چه در ستاد و چه در صف برگزار نمی‌شد و به‌همین‌دلیل باید اذعان کنم که هم به‌لحاظ محتوایی و هم به‌لحاظ شکلی و ساختاری دچار بحران بودیم؛ از این رو در اولین گام، تغییر نمایندگان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در هیات‌های نظارت‌ بر تشکل‌های اسلامی واحدهای دانشگاهی در دستور کار قرار گرفت و به سرانجام رسید. البته بعد از قریب به دو سال، مجددا در‌حال ارزیابی عملکرد و جابه‌جایی در راستای بهینه‌شدن فرآیندها هستیم.

در گام دوم طراحی دوره‌های آموزشی‌تشکیلاتی حیات طیبه بود که اولین دوره آن در واحد فیروزکوه و سپس تداوم آن در سال 97 به‌صورت منطقه‌ای و در سال 98 به‌صورت استانی دنبال شده است و باید به این مساله توجه شود که این دوره‌ها صرفا آموزشی نبوده، بلکه در کنار محورهای آموزشی، مهارت‌های تشکیلاتی، نشست‌های هم‌اندیشی، کرسی‌های آزاد‌اندیشی و... نیز طی آن برگزار می‌شود که قطعا در ارتقای توان و ‌انگیزه تشکیلاتی دانشجویان موثر و راهگشاست.

درحقیقت در دوران جدید مدیریتی نه‌تنها انتخابات اتحادیه‌ها برگزار شد، بلکه انتخابات تشکل‌ها و پویایی ناشی از آن موجب برگزاری اجلاسیه و مجمع دبیران تشکل‌ها و نیز نشست‌های تشکیلاتی اتحادیه‌ها شده است. در این بین در حوزه فعالیت خواهران عضو تشکل‌های دانشجویی هم اقدامات خوبی صورت گرفته که از جلمه آن می‌توان به طرح «بانوی مومن انقلابی» اشاره کرد که هم به‌صورت متمرکز و هم استانی در‌حال پیگیری است.

همچنین در طرح «شهید شهریاری» دوره ویژه اساتید فعال، تشکیلاتی نیز به‌صورت استانی و متمرکز (شهریور 98 بروجرد و بهمن 97 تهران) برگزار شد که در دوره متمرکز درمجموع دو دوره 800 نفر و در دوره‌های استانی قریب به 3000 نفر از اساتید حاضر شد‌ند.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها