• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

جهانگیری: زمان دروغگویی تمام شده است

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: افکار عمومی نشان داد زمان دروغگویی تمام شده است باید پنهان‌کاری نکرد این درسی بود که در حادثه هواپیما به ما داده شد. نباید حتی در میان انتقاد ها از انصاف خارج شد و به تضعیف نهاد ها پرداخت.

جهانگیری: زمان دروغگویی تمام شده است
0.00

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهورصبح امروز و  در سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: با شرایط دشوار و غمباری در کشور مواجه هستیم و اگر الزامی به حکم وظیفه اخلاق و ادب در قبال یادبود دو شخصیت ممتاز ملی کشور یعنی آیت الله هاشمی رفسنجانی و سردار قاسم سلیمانی نبود، ترجیح می دادم در برابر حادثه‌ها و فجایع اخیر که بر ملت ایران گذشته است، همچنان سکوت کنم و به درون خود پناه ببرم و تنها با خدای خود در خلوت صحبت کنم.

وی با بیان اینکه در دی ماه سال جاری شاهد خبرهای غیرمنتظره و ناگواری بودیم، اظهار داشت: از خداوند می‌خواهم که در روزهای آینده شاهد خبرهای خوبی باشیم و به ما در این راستا کمک کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه سیزدهم دی ماه خبر شهادت فرمانده نام آور، فروتن، صادق، شجاع و استراتژیست یعنی حاج قاسم سلیمانی که به حق سردار ملی و سرباز ایران و اسلام لقب گرفت را شنیدیم که خبر بسیار تلخی بود، عنوان کرد: جان باختن 69 نفر از هموطنانمان در مراسم تشییع باشکوه حاج قاسم سلیمانی و خبر شوک آور سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی و داغ هموطنان ایرانی و مسافران خارجی، حادثه تصادف اتوبوس در سوادکوه از جمله وقایع بسیار تلخی بود که در این مدت ما را دچار غم کرد.

جهانگیری اضافه کرد: البته در این میان صحنه های باشکوهی را شاهد بودیم و مردم فهیم و قدردان ایران در شهرهای مختلف به خصوص اهواز، مشهد، تهران و کرمان و در مراسم تشییع سردار حاج قاسم سلیمانی حماسه بزرگ دوران را آفریدند که دوست و دشمن را شگفت زده کرد و بسیار به یادماندنی است.

وی با اشاره به تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا، افزود: آمریکا اعلام کرده بود که اگر ایران عکس العمل نشان دهد، 52 نقطه دیگر کشورمان را مورد هدف قرار می‌دهد که انتقام سختی از آنان گرفته شد. در این مدت شاهد وحدت و همبستگی مردم بودیم،  در این میان سرمایه اجتماعی کشور به عنوان مهمترین و بزرگترین سرمایه مردم و نظام افزایش پیدا کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، ادامه داد: جان باختن جمعی از نخبگان ما که بر اثر خطای محاسباتی و در شرایط جنگی اتفاق افتاد، بسیار ناراحت کننده بود و بنده در این مدت با جمعی از خانواده های این افراد دیدار و گفتگو داشته‌ام که وقتی با این خانواده‌های داغدار صحبت کردم، اندوه و غمِ ما به جهت این حادثه صدبرابر شد. این افراد حق دارند که گلایه، نقد و اعتراض کنند و نباید حق آنان نادیده گرفته شود و لازم است ریشه ها، زمینه ها، ابعاد و پیامدهای این حادثه به درستی و با سرعت مشخص شود و با قاطعیت اصلاح و هزینه های آن به موقع پرداخت شود.

جهانگیری با اشاره به شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفت: او فردی مدیر و آینده‌نگر بود و در همه عرصه‌هایی که برای خدمت مجال حضور پیدا می کرد، خوش درخشید و در عبور از بحران ها و مدیریت آنها میراث گرانقدری از خود بر جای گذاشته است. آیت الله هاشمی رفسنجانی استقلال کشور را در سازندگی و آبادانی می دانست، وی به دنبال آن بود که با فرهنگ کار، تلاش و تولید وضعیت کشور را ارتقا دهد و اقدامات اساسی در این زمینه انجام داد و بسیاری از گره‌های کور و نقاط مشکل را که ما در منطقه داشتیم، با تدابیر خویش حل و فصل کرد.

وی با بیان اینکه راز موفقیت آیت الله هاشمی رفسنجانی این بود که در همه عرصه هایی که ورود می کرد، از ابتدا تلاش می کرد نسبت به آن حوزه شناخت کامل پیدا کند و بی گدار به آب نمی زد، افزود:سئوال بنده این است که اگر هاشمی زنده و در میان ما بود و با توجه به مشکلاتی که کشور دارد آیا فقط زبان به نقد و گلایه می گشود و صرفا دیگران را شماتت می کرد یا اینکه با عقل، تدبیر و دوراندیشی برای نجات مردم و حفظ نظام و کشور چاره جویی می کرد؟ کشور در شرایط حساس و خطیری قرار دارد و شاید با قاطعیت بتوان گفت که در این 40 سال گذشته هیچ وقت چالش های مهم همزمان این گونه در مقابل کشور نبوده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: ما برای اولین بار با این موضوع روبرو شدیم که دولت و شخص رئیس جمهور آمریکا به صورت رسمی مسئولیت شهادت یکی از بزرگترین سرداران و فرماندهان نظامی ایران را که در کشوری دیگر بود، پذیرفته و به نحوی علنا مسئولیت ترور وی را برعهده گرفتند که این یک اتفاق ساده نیست و به دنبال خودش پیامدهایی خواهد داشت.

جهانگیری با تاکید بر اینکه تحریم های آمریکا علیه ایران در این مقطع نسبت به گذشته بی سابقه است، تصریح کرد: سابقه نداشته است که آمریکایی ها راه بیفتند و به دنبال کشتی های حامل نفت ایرانی بروند و آن را متوقف کنند. در این مقطع منطقه ما هم درگیر گرفتاری های عجیبی است و شاهد ناامنی و جنگ در برخی از کشورهای منطقه چون سوریه، یمن و افغانستان هستیم و جو بسیار متشنج است، اگر دقت نشود و درایت به خرج داده نشود، هر لحظه ممکن است این شعله ها به سمت ایران هم سرازیر شود.

وی با اشاره به اینکه ما در شرایطی هستیم که سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی ملت تنزل پیدا کرده است، گفت: بر اثر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شاهد بی اعتمادی مردم شدیم که باید بپذیریم مرگ جانگداز مسافران فرهیخته بر اثر سقوط هواپیما همه جامعه در همه سطوح را تکان داده است و باید اجازه دهیم که نقد کنند و بزرگی این مصیبت را درک کنیم. باید با همکاری و همدردی کمک کنیم این فاجعه به درستی تحلیل شود، باید هر چه سریعتر به ابهامات پاسخ داده شود و اعتماد لطمه دیده شده ترمیم شود و باید مسئولیت پذیر باشیم و خطاهای مدیریتی را قبول کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه با شفاف سازی و صداقت می توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم، عنوان کرد: باید قوه قضائیه هم به این موضوع رسیدگی کند، البته جا دارد که بنده به سهم خود شجاعت و مسئولیت پذیری سردار حاجی زاده را تحسین کنم به گونه‌ای که گفت «گردن من از مو باریک تر» است.

جهانگیری با بیان اینکه دوران دروغ گویی تمام شده و باید با مردم صادق باشیم، گفت: هر جایی که دروغ گفته شود، خسارت آن زیاد است. حتی در میان عمیق ترین انتقادات نباید از موضع انصاف خارج شد و به تضعیف نهادهای کشور پرداخت، پس از آنکه اولین گزارش درباره حادثه سقوط هواپیما در اختیار مقام معظم رهبری قرار گرفت، ایشان دستور قاطع دادند که آن دستور مبنای تصمیم گیری در شورای عالی امنیت ملی شد. همه مسائل باید به صورت صادقانه به مردم گفته شود و دستگاه قضا هم باید با همه کسانی که در این زمینه تخلف کرده اند، برخورد کند و نتیجه آن باید به مردم اعلام شود.

وی  با بیان اینکه نهادهای نظامی حافظ مرزهای و امنیت کشور هستند، ادامه داد: تضعیف نیروهای نظامی در هیچ شرایطی خصوصا در شرایط پیچیده منطقه ما به صلاح نیست و ما باید بپذیریم که کشور مسائل پیچیده ای دارد و نمی توان این مسائل را با روش های گذشته حل کرد و باید به اصلاح برخی امور تن دهیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه انتخابات آینده یک موضوع بسیار  مهم و سرنوشت ساز است که می تواند بخش زیادی از اعتماد از دست رفته را بازگرداند، اظهار داشت: حضور پرشکوه مردم در انتخابات آینده یک نیاز ضروری است و همه ما باید به دنبال راهکارهایی باشیم تا میزان مشارکت مردم افزایش یابد.خبرهایی درباره رد صلاحیت‌ها داریم که معنایش این است که در برخی از حوزه های انتخابیه، رقابت جدی وجود ندارد و باید شرایطی ایجاد شود که هیچ جریان سیاسی خصوصا جریان هایی که می خواهند در چارچوب نظام فعالیت کنند، احساس نکنند که کاندیدای مورد نظرشان در صحنه انتخابات وجود ندارد. بنده از همه دوستان عزیز اصلاح طلب خود خواهش می کنم که با صبر و حوصله پیگیری کنند و بنده هم در خدمتتان هستم و آنچه در توان دارم در این راستا انجام می دهم.

جهانگیری با بیان اینکه ما باید از تهدیدها، فرصت بسازیم، اظهار داشت: اگر مردم بدانند که با صداقت با آنان رفتار می شود، کمک می کنند و پای کار می آیند و نکته قابل توجه دیگر آن است که ایران ظرفیت و سرمایه های بسیار  زیادی دارد و همچنین ما نخبگانی داریم که قادرند مشکلات کشور را حل کنند.

وی با بیان اینکه باید به خاطر خدا و مردم با هم باشیم، گفت: سردار سلیمانی یک فرمانده شجاع نظامی بود که مقام معظم رهبری هم در آخرین سخنرانی خود فرمودند که سردار سلیمانی جناحی نبود و با همه نیروهای انقلاب کار می کرد.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ایران و نظام برای همه ماست و همه باید به فکر آینده ایران باشیم، اظهار داشت: نباید مسائل لحظه‌ای را فدای آینده کنیم و باید بدانیم که مسائل و مشکلات قابل حل است. چرا که ایران ظرفیت های بسیار زیادی از نظر مادی و معنوی دارد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار