• تقویم روزنامه فرهیختگان ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
امیدها که در یک سال ۳ مربی داشتند، از مرحله گروهی هم صعود نکردند

آخرین میراث تاج!

برخی با صراحت اعتقاد داشتند تیم ملی با تفاضل گل صعود نکرد و جالب اینکه چنان این حرف با آب و تاب زده می‌شود که گویی ایران از صعود به المپیک بازمانده است.

آخرین میراث تاج!

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، تیم ملی فوتبال امید ایران از دور رقابت‌های مقدماتی المپیک 2020 توکیو حذف شد تا این حسرت حداقل 48 ساله شده و این یعنی نزدیک به نیم‌قرن می‌شود که در بزرگ‌ترین آوردگاه ورزشی جهان، جایمان در رشته‌ای که شاید یکی از جذاب‌ترین رشته‌ها باشد، خالی است. شاگردان حمید استیلی در شرایطی به بازی سوم رسیده بودند که یک امتیاز از دو بازی قبلی داشته و در سوی دیگر کره‌جنوبی 6 امتیازی، با ازبکستان 4 امتیازی مصاف می‌داد. ایران برای صعود باید مقابل چین با حداقل دو گل به برتری می‌رسید و امیدوار می‌بود که کره‌جنوبی بی‌انگیزه بتواند در آخرین بازی و علی‌رغم اینکه صعود کرده، ازبکستان را ببرد، اتفاقی که در کمال ناباوری محقق شد و اگرچه باور نداشتیم ولی کره موفق به شکست ازبکستان با نتیجه 2 بر یک شد و تنها کافی بود تا شاگردان استیلی با نتیجه 2 بر صفر چین را شکست دهند تا کار به شمارش عملکرد دو تیم در کارت زرد برای رسیدن به مرحله بعدی برسد ولی امیدهای ایران که موقعیت‌های پرشماری را مقابل چین از دست دادند، تنها یک‌بار در دقیقه 86 روی پنالتی نورافکن به گل رسیدند.

با نتایجی که در 2 بازی همزمان گروه سوم رقابت‌ها موسوم به گروه مرگ کسب شد، کره‌جنوبی با 9 امتیاز به‌عنوان صدرنشین صعود کرد و امیدهای ازبکستان و ایران اگرچه هر دو 4 امتیازی شدند ولی به دلیل تساوی در دیدار رودررو در وهله اول و تفاضل گل بهتر در وهله دوم، این تیم ازبکستان بود که صعود کرد تا همچنان حسرت صعود به المپیک ادامه‌دار باشد و حالا نیم‌قرن است که فوتبال ایران رنگ المپیک را ندیده است.

  ترکیب ایران؛ قائدی و شکاری روی نیمکت

تیم فوتبال امید ایران در سومین دیدار خود در مرحله گروهی مسابقات قهرمانی زیر 23 سال آسیا و انتخابی المپیک 2020 توکیو، از ساعت  13:45 دیروز در ورزشگاه تینسنولانون شهر سونگلا به مصاف چین رفت و یک بر صفر این بازی را به سود خود پشت‌سر گذاشت. حمید استیلی، سرمربی تیم امید برای این دیدار حبیب فرعباسی، عارف آقاسی، مجتبی نجاریان، متین‌کریم‌زاده، شاهین طاهرخانی، رضا دهقانی، مهدى مهدی‌خانی، امید نورافکن، جعفر سلمانی، على شجاعى و اللهیار صیادمنش را از ابتدا در ترکیب قرار داد و این‌بار به همراه مهدی قائدی، رضا شکاری نیز نیمکت‌نشین شد تا با تغییرات حداقلی ایران کار را آغاز کند.

  حسرت گل‌هایی که نزدیم

ایران در نیمه اول یک بازی هجومی انجام داده و 8 کرنر روی دروازه چین ارسال کرد که نشان از تسلط شاگردان استیلی در نیمه اول داشت. امیدهای ایران چند موقعیت بسیار خوب گلزنی داشتند که این فرصت‌های گلزنی توسط مهدی‌خانی، صیادمنش و علی شجاعی از دست رفت تا بازی با تساوی در نیمه اول خاتمه یابد. در دیدار همزمان دو تیم ازبکستان و کره‌جنوبی هم به تساوی یک بر یک رسیدند تا با این نتایج شاگردان استیلی تا پایان نیمه اول از صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی باز مانده باشند. در نیمه دوم این چین بود که بازی را بهتر آغاز کرد ولی بار دیگر رفته‌رفته شاگردان استیلی نمایش بهتری داشتند و موقعیت‌هایی را هم برای گلزنی ایجاد کرد. دقیقه 75 بود که خبر رسید ازبکستان گل دوم را هم از چین دریافت کرده و این نتیجه باعث شد  دقایقی بازیکنان امید ایران به صورت احساسی بازی را دنبال کنند ولی پس از چند دقیقه به خود آمدند و در دقیقه 85 با ضربه پنالتی نورافکن به گل رسیدند. دقایق پایانی بازی می‌توانست گل دیگری برای ایران به همراه داشته باشد ولی قائدی بی‌دقت بود و نتوانست ضربه سری را که از پشت محوطه جریمه زد، به درون دروازه بدون دروازه‌بان بفرستد تا آخرین امید ایران برای رسیدن به مرحله یک‌چهارم نهایی مسابقات قهرمانی زیر 23 ساله‌های آسیا از دست برود.

  به دور حذفی صعود می‌کردیم، نه المپیک!

همه اینها درحالی است که برخی با صراحت اعتقاد داشتند تیم ملی با تفاضل گل صعود نکرد و جالب اینکه چنان این حرف با آب و تاب زده می‌شود که گویی ایران از صعود به المپیک بازمانده و این درحالی است که تازه اگر صعود هم در کار بود، امید ایران به مرحله بعدی یعنی دور حذفی انتخابی المپیک صعود می‌کرد که با این نما