• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 1
  • 0
محمد درویش، پژوهشگر و فعال محیط‌زیست در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

دوره بازگشت این سیل‌ها ‌۲۰۰ساله‌ است

شدت بارندگی رخ‌داده در منطقه بلوچستان از شدت بارندگی در لرستان، ایلام و خوزستان کمتر بوده، شاید این سوال ایجاد شود که با اینکه شدت کمتر بوده اما چرا حجم دبی سیلاب بیشتر بوده است، دلیلش برمی‌گردد به ماهیت بستر سیلابی که در بلوچستان داریم.

دوره بازگشت این سیل‌ها ‌۲۰۰ساله‌ است

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  «اینجا مردم مثل خیلی دیگر از مناطق که درگیر سیل و زلزله و... شده بودند وقتی بالگرد یا ماشین‌های امدادی را می‌بینند که به کمک‌شان آمده و برای آنها اقلام و مایحتاج‌شان را آورده به آن حمله نمی‌کنند تا به هر طریقی چیزی را بگیرند و ببرند. به وسایل خوب نگاه می‌کنند، اگر آن را داشته باشند یا به آن نیازی نداشته باشند، پس می‌زنند و به نیروهای امدادی می‌دهند که در فلان روستا و منطقه مردم حتما به اینها نیاز دارند، این اقلام را به آنجا بفرستید. ما داریم. این مناعت‌طبع و این ازخودگذشتگی و صبوری گوهری است که من بعد از سال‌ها حضور در چنین شرایطی فقط اینجا دیدم و برای من مایه افتخار بود.»

این بخشی از روایت یکی از حاضران در مناطق سیل‌زده بلوچستان است؛ روایتی از بزرگی و صبر و ازخودگذشتگی مردمی که انواع و اقسام محرومیت‌ها را در سالیان متمادی تجربه کرده‌اند و دم برنیاوردند. بعد از شنیدن این روایت بود که ذهنم به سرعت به سمت سکانسی از فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد، رفت. آنجایی که مردم این منطقه برای میهمان‌نوازی از تنها دارایی خود که یک بز بود، گذشتند تا میهمان‌نوازی را به بهترین شکل به جا آورند. حالا همین مردم با همین بزرگی، چند روزی است درگیر سیلاب و باران‌های بی‌سابقه شده‌اند و تمام آن دارایی‌های مادی اندک‌شان را برآب‌رفته می‌بینند. زمین‌های کشاورزی و محصولات‌شان را آب برده، خانه‌هایشان یا خراب شده یا تا نیمه در گل فرو رفته‌اند، جاده‌های منتهی به روستاهای مناطق درگیر سیل همه تخریب شده و کمک‌ها یکی‌درمیان و حتی برخی جاها اصلا به دست مردم نرسیده است. عز