• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
بررسی چرایی تغییر در فرآیند سوپرجام پس از قهرمانی رئال در عربستان

درآمد به جای جام

حضور در فینال یک میلیون یورو به پاداش‌ها اضافه کرد و قهرمان نیز رقم قابل توجه و جداگانه‌ای گرفت. این پول از محل قراردادی ۱۲۰ میلیون یورویی تامین شده که سعودی‌ها با فدراسیون فوتبال اسپانیا برای برگزاری سوپرجام اسپانیا در عربستان برای سه سال آینده بسته‌اند.

درآمد به جای جام
0.00

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  سوپرجام اسپانیا در حالی به میزبانی کشور عربستان برگزار شد که بسیاری از کارشناسان غیراسپانیایی از چند هفته پیش از آن نسبت به چنین فرآیندی اعتراض و نقد جدی داشتند. مساله در ابتدا بسیار روشن و البته عجیب به نظر می‌رسید. روشن از این جهت که قهرمان جام حذفی و قهرمان لالیگا باید مقابل یکدیگر در سوپرجام اسپانیا بایستند و حالا ممکن بود این اتفاق رخ ندهد و عجیب از این بابت که برای اولین بار چنین اتفاقی در تاریخ فوتبال اسپانیا و بلکه فوتبال باشگاهی جهان رخ می‌داد.  بارسلونا و والنسیا بدون تردید تیم‌هایی بودند که باید در سوپرجام اسپانیا مقابل یکدیگر قرار می‌گرفتند و یکی از این دو تیم باید جام را بالای سر می‌برد. برای فوتبال‌دوستان ایرانی که معمولا نه سوپرجام را در وقت درستش مشاهده می‌کنند و نه برای چنین جامی ارزش قائل هستند، اهمیت سوپرجام اسپانیا شاید چندان جا افتاده و روشن نباشد، اما برای مثال در موزه نوکمپ برای سوپرجام‌ها یک اتاق مخصوص در نظر گرفته شده و هواداران بارسلونا در یکی از تشویق‌های معروف خود سال‌های تصاحب سوپرجام را به صورت دست‌نوشته روی سر می‌گیرند و به داشتن آنها افتخار می‌کنند. در چنین شرایطی عجیب بود که مدیرعامل باشگاه بارسلونا قبول کند تیمش در چالشی به نام چهارجانبه عربستان سعودی قرار بگیرد و احتمال از دست دادن سوپرجام و حتی حضور در آن را به جان بخرد!

ترجمه‌ها و برخی انتقادها از سوی رسانه‌های داخلی پس از آنکه مشخص شد نه بارسلونا به سوپرجام می‌رسد و نه والنسیا، کمی غیرمنطقی بود و نشان از بی‌خبری از اصل ماجرا داشت، به‌عنوان مثال در تحلیل گزارشگر ایرانی هم آمد که دیگر تنها پول مهم است و درآمد و فوتبال صدمه دیده است! اما ایشان و تمام قلم به دستان مترجم باید به قبل و بعد از این اتفاق هم اشراف داشته باشند تا بتوانند قضاوت موجهی از خود ارائه بدهند.  تقریبا یک ماه پیش از این اتفاق، ریاست فدراسیون فوتبال اسپانیا و رئیس سازمان لیگ اسپانیا در جلسه‌ای مهم و مشترک با مقامات باشگاه‌های بارسلونا، والنسیا، رئال مادرید و اتلتیکومادرید این موضوع را مطرح کردند که عربستان پیشنهاد کمپ زمستانی رویایی با بهترین میزبانی را داده به شرطی که چهارجانبه بی‌نظیری برگزار شود و دو تیم راه‌یافته به فینال، سوپرجام را برگزار کنند، نه الزاما دو تیم بارسلونا و والنسیا!

پس موضوع روشن شد، درواقع به جای سوپرجام، یک چهارجانبه در نظر گرفته نشد بلکه این چهارجانبه بخشی از مسیر رسیدن به سوپرجام تعریف شد و هر چهار باشگاه این تفاهمنامه را امضا کرده و به تایید مدیران عامل خود رساندند.  روبیالس پس از نقدهای تند روزنامه اسپورت کاتالونیا و اظهارنظر مقامات باشگاه‌های والنسیا و بارسلونا در مصاحبه با مارکا اسپانیا گفت: «به آنها گفتم بهترین کمپ تمرینی را رایگان برایتان فراهم کرده‌ام و لازم نیست برای سفر به عربستان و کمپ زمستانی و هتل و... هزینه کنید، چند بازی تدارکاتی عالی برایتان رقم می‌خورد و این برای تیم شما عالی است، آنها هم قبول کردند. هر کدام از چهار تیم حاضر در این تورنمنت مبلغ قابل توجهی به خاطر حضور در این چهارجانبه دریافت کردند. از عربستان بابت امتیاز این میزبانی، مبلغ قابل توجهی دریافت شده که برای پیشرفت فوتبال زنان اسپانیا و فوتسال اسپانیا همچنین تقویت کمیته داوران فوتبال اسپانیا هزینه خواهد شد و اینها را قبل از سفر به عربستان به هر چهار باشگاه گفتیم و آنها نیز قبول کردند. اکنون که بارسلونا و والنسیا هر دو تیم نتوانسته‌اند به سوپرجام برسند، به یاد آورده‌اند که بهتر بود قبول نمی‌کردند؟»

نکته جالب این است که این ماجرا ظاهرا قرار نیست همین‌جا تمام شود و احتمالا در سال‌های آینده نیز شاهد این فرمت جدید خواهیم بود. روبیالس می‌گوید: «این طرح بسیار خوبی است و امیدوارم هر سال تکرار شود. ما درآمد بسیار زیادی کسب کرده‌ایم!» او البته حق دارد. پیش از شروع مسابقات اعلام شد که رئال مادرید و بارسلونا هر یک از حضور در عربستان سعودی 6 میلیون یورو درآمد کسب خواهند کرد و در همین حال برای تیم‌های اتلتیکومادرید و والنسیا هم هرکدام سه میلیون یورو در نظر گرفته شد. حضور در فینال یک میلیون یورو به پاداش‌ها اضافه کرد و قهرمان نیز رقم  قابل توجه و جداگانه‌ای گرفت. این پول از محل قراردادی ۱۲۰ میلیون یورویی تامین شده که سعودی‌ها با فدراسیون فوتبال اسپانیا برای برگزاری سوپرجام اسپانیا در عربستان برای سه سال آینده بسته‌اند.

* مترجم:  بابک سرانی‌آذر

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار