• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
افشاردوست در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

در توکیو بهتر از ریو نتیجه می‌گیریم

دبیر سابق فدراسیون والیبال گفت: من اعتقاد دارم ترکیب نیروی جوان با بازیکنان با تجربه باعث خواهد شد نسبت به المپیک ریو نتایج بهتری بگیریم.

در توکیو بهتر از ریو نتیجه می‌گیریم
0.00

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  تیم ملی والیبال ایران با برتری قاطعانه مقابل چین در مرحله انتخابی قاره آسیا موفق شد برای دومین بار متوالی جواز حضور در بازی‌های المپیک را کسب کند. درباره نتایج ایران در این مسابقات و برنامه‌های آینده و اینکه آیا در المپیک توکیو می‌توانیم نتیجه خوب بگیریم، سراغ دبیر سابق فدراسیون والیبال رفتیم. گفت‌وگوی «فرهیختگان» با محمود افشاردوست را در ادامه می‌خوانید.

تیم ملی برای دومین بار متوالی راهی المپیک می‌شود، وضعیت این تیم را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در ابتدا این موفقیت را به فدراسیون، بازیکنان، کادر فنی و جامعه والیبال تبریک می‌گویم. این صعود قابل پیش‌بینی بود و همه می‌دانستند، اما باز هم تیم ملی صعود دلچسبی داشت. تیم ملی والیبال ایران مسابقات را به‌گونه‌ای آغاز کرد که همه اعتقاد داشتند حتما جواز حضور در توکیو را کسب می‌کند که همین موضوع البته مسئولیت بازیکنان را بیشتر می‌کرد.

ایران شروع خوبی داشت، اما در بازی با کره‌جنوبی کمی کار برای ایران سخت شد.

در این دیدار بازی کمی گره خورد. کره چیزی برای از دست دادن نداشت و به نظر می‌رسید به خوبی تیم ما را آنالیز کرده است. آنها در توپ‌گیری فوق‌العاده کار کردند هرچند از این نباید غافل شویم که سرعتی‌زنان ما خوب کار کردند که توانستیم بازی را ببریم. شاید اگر کمی تمرکز می‌کردند در همان ست چهارم بازی تمام می‌شد و کار به گیم پنجم نمی‌رسید.

ولی مقابل چین برد راحتی کسب کردیم.

در فینال هم تمام حواس بچه‌ها درون زمین بود. چین همیشه به ما باخته است، با وجود بازیکنان بلندقدی که دارد ضعف‌هایی داشتند که باعث شد بازیکنان ما به راحتی این تیم را شکست دهند.

 برخی از کارشناسان اعتقاد دارند در بازی سخت با کره عملکرد خوب معروف باعث برد ایران شد و کولاکوویچ خیلی موفق نبود؟

بله، من هم معتقدم هوش و تجربه سعید معروف کمک حال شد و ما توانستیم کره را ببریم، اما این نکته را بگویم سکان هدایت ایران دست هر کسی باشد باید به او احترام بگذاریم و کمکش کنیم.

یعنی معتقدید او مربی مناسبی برای تیم ملی است؟

نمی‌گویم کولاکوویچ بهترین مربی کره زمین است، اما رزومه‌دار بوده و در تیم‌های مختلفی کار کرده است. او گاهی اوقات با حوصله کار می‌کند، شاید اگر من بودم سریع‌تر واکنش نشان می‌دادم، اما او در تعویض‌ها و تایم‌ها با حوصله کار می‌کند. کولاکوویچ مربی بی‌تجربه‌ای نیست و با بازیکنان بزرگی در صربستان کار کرده است.

او هم به هر حال باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.

بله، کمیته فنی فدراسیون می‌تواند با او جلسه بگذارد و کولاکوویچ هم با این نگاه که جلسه یک نشست داخلی است می‌تواند پاسخگو باشد. باید صحبت‌های او هم شنیده شود. در این صورت است که می‌توان برنامه‌های او را برای آینده چک کرد.

بازیکنان انتقادهایی را در این مدت مطرح کرده‌اند، فکر می‌کنید فدراسیون چقدر می‌تواند در ایجاد شرایط مطلوب کمک کند؟

فدراسیون می‌تواند به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند تا اوج آمادگی بازیکنان برای المپیک مهیا باشد. ما لیگ جهانی را هم در پیش داریم اما می‌توانیم از بازیکنان جوان استفاده کنیم. در صورتی که برنامه‌ها اجرایی شود بازیکنان می‌توانند در اوج آمادگی جسمانی و روحی راهی المپیک شوند. الان فدراسیون تعیین‌کننده است که بازیکنان چقدر می‌توانند آماده شوند.

پیش‌بینی‌تان از بازی‌های المپیک 2020 چیست؟

روسیه، آمریکا، لهستان، فرانسه و... تغییرات زیادی در المپیک نخواهند داشت. درست است که المپیک فضای خاص خود را دارد، اما بازیکنان ما حریفان را به خوبی می‌شناسند و بارها با آنها بازی کرده‌اند، پس به راحتی می‌توانند رقابت کنند. من اعتقاد دارم ترکیب نیروی جوان با بازیکنان با تجربه باعث خواهد شد نسبت به المپیک ریو نتایج بهتری بگیریم.

* نویسنده: بهاره محمدی، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار