• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزارش «فرهیختگان» از فرآیند انتقال گل‌محمدی از شهرخودرو به پرسپولیس

عقب‌نشینی حمیداوی با فشار یحیی و 1.5 میلیارد نقد

یک منبع آگاه و نزدیک به شهرخودرو در این خصوص به «فرهیختگان» گفت: «بیشتر از پرسپولیس یحیی روی مدیران باشگاه فشار آورد تا این انتقال انجام شود. از همان ابتدای فصل می‌خواست مربی پرسپولیس شود، اما اجازه ندادند

عقب‌نشینی حمیداوی با فشار یحیی و 1.5 میلیارد نقد
0.00

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  پرسپولیس از مدت‌ها قبل به دنبال جذب یحیی گل‌محمدی بود و درنهایت روز گذشته این اتفاق رخ داد تا مربی موفق شهرخودرو به‌عنوان جانشین گابریل کالدرون آرژانتینی معرفی شود، آن هم درحالی که نماینده مشهد باید به‌زودی در مسابقات حساس مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا حاضر شود و این مساله خشم مشهدی‌ها را نیز برانگیخته است.

  تلاش بی‌نتیجه در گام اول

وقتی مشخص شد برانکو ایوانکوویچ دیگر به تهران باز نمی‌گردد و قرمزها مربی کارآمد و کاملا موفق خود را به‌طور قطعی از دست داده‌اند، تلاش‌ها برای پیدا کردن جانشین او آغاز شد. مدیران وقت باشگاه در جلسات مختلف که البته به اطلاع مدیران وزارت ورزش نیز می‌رسد، لیستی از مربیان مختلف تهیه کرده‌اند که شامل دو بخش مربیان داخلی و خارجی بود. سرلیست نفرات داخلی یحیی گل‌محمدی، مربی موفق پدیده بود که علاقه زیادی هم به حضور در پرسپولیس داشت و با سران باشگاه پای میز مذاکره نشست. برخی منابع آن زمان مدعی شدند که او قول شفاهی از مالک پدیده گرفته بود که هر زمان پرسپولیس به او پیشنهاد داد، بتواند مشهد را ترک کند، اما درنهایت مذاکرات به جایی نرسید. مدیران باشگاه با حمیداوی نیز مذاکره رسمی انجام دادند و درنهایت اعلام شد که قرمزها باید تا پایان قرارداد گل‌محمدی (پایان فصل بیستم) برای جذب وی صبر کنند و امکان ندارد زودتر از این موعد با جدایی او موافقت شود. مدیران پرسپولیس هم که گزینه داخلی مناسبی مدنظر نداشتند، درنهایت تصمیم به استخدام یک مربی خارجی گرفتند و گابریل کالدرون آرژانتینی به تهران آمد.

  اسکوچیچ نشد، یحیی آمد

ماجرا دوباره مانند گذشته تکرار شد؛ سرمربی خارجی پرسپولیس به‌موقع پولش را نگرفت و از کشور رفت. طبق قانون قراردادش را فسخ و برای بازگشت شروطی را مطرح کرد که تحقق نیافت و درنهایت قطع همکاری با وی نیز مسجل شد. دوباره باشگاه لیستی از گزینه‌های مختلف تهیه کرد و باز هم یحیی گل‌محمدی به‌عنوان سرلیست مطرح شد. مسئولان پرسپولیس علاوه‌بر مربیان خارجی مثل اسکوچیچ، پائولو سرجیو و... گزینه‌های داخلی دیگری مثل دایی، کریمی، تارتار و حتی کریم باقری را مدنظر داشتند، با این حال خوب می‌دانستند که هیچ‌یک به اندازه گل‌محمدی نمی‌توانند هواداران را مجاب به حمایت از تصمیم باشگاه کنند. این‌بار اما مذاکرات نتیجه داد و یحیی هم به مراد دلش رسید. البته این نکته را باید بدانید که پرسپولیسی‌ها بدشان نمی‌آمد اسکوچیچ را انتخاب کنند، اما همان موانعی که اجازه نداد او به استقلال برود، مانع حضورش در پرسپولیس شد!

  مقاومتی که شکست

نکته مهم این است که شهرخودرو در حساس‌ترین شرایط، سرمربی موفق خود را از دست داده است. در دنیای حرفه‌ای فوتبال نمی‌توان به این‌گونه انتقال‌ها ایراد گرفت، اما با این حال مطالب منتشرشده توسط مدیران تیم مشهدی این شائبه را ایجاد کرد که فشارهایی در کار بوده تا این انتقال انجام گیرد که در دنیای حرفه‌ای فوتبال چندان مرسوم نیست. مسئولان باشگاه دیروز بیانیه‌ای صادر کردند که در بخشی از آن آمده است: «در پایان دور رفت لیگ برتر نوزدهم و درحالی که باخبر هستید، باشگاه پرسپولیس پس از جدایی سرمربی خارجی خود مجددا خواستار جذب سرمربی شهرخودرو برای هدایت پرسپولیس شد که البته پاسخ ما باز هم منفی بود، اما دوباره تماس‌ها شروع شد و همه برای این انتقال، در این برهه حساس با باشگاه ما تماس گرفتند تا رضایتنامه گل‌محمدی را بدهیم، اما دریغ از یک تماس از داخل استان خراسان‌رضوی! تا جایی که زورمان رسید، پای سرمربی‌مان ایستادیم و تمام راه‌ها را نیز به‌تنهایی طی کردیم، اما درنهایت نشد که نشد و مجبور شدیم رضایتنامه سرمربی تیم‌مان را برای هدایت پرسپولیس امضا کنیم.»

  فشار پرسپولیس یا فشار یحیی؟

در کنار ماجراهای مطرح‌شده باید نکته مهمی را هم در نظر گرفت؛ گل‌محمدی بیش از مدیران گذشته و امروز پرسپولیس علاقه‌مند به حضور در این تیم بود و نزدیکانش به‌خوبی این مساله را تایید می‌کنند. خصوصا اینکه خانواده‌اش در تهران ساکن بودند و او علاقه‌مند بود که در این شهر مربیگری کند و کجا برایش بهتر از پرسپولیس! یک منبع آگاه و نزدیک به شهرخودرو در این خصوص به «فرهیختگان» گفت: «بیشتر از پرسپولیس یحیی روی مدیران باشگاه فشار آورد تا این انتقال انجام شود. از همان ابتدای فصل می‌خواست مربی پرسپولیس شود، اما اجازه ندادند. خودش می‌گوید توافق کرده بودند و زیرش زدند. این مساله باعث شد در مدتی که گذشت، بارها دچار چالش و دعوا و قهر باشند. درخواست زیاد شدن قراردادش را داشت. مصاحبه‌هایش را ببینید، یک روز می‌گفت نیمکت لرزانی داریم و روز بعد از گرم بودن پشت تیم به مالک می‌گفت! آنهایی که به باشگاه نزدیک هستند، خوب می‌دانند که بعد از پیشنهاد دوباره پرسپولیس، یحیی دیگر برای شهرخودرو مربی نمی‌شد. پایش را در یک کفش کرد که باید این‌بار بگذارند برود. حمیداوی هم نمی‌خواست چالش‌ها ادامه پیدا کند. پول زیادی هم از پرسپولیسی‌ها طلب کرد و از آنجا که تیمش مشکل مالی داشت، درنهایت به این انتقال تن داد و برای اینکه فشارها را از روی خود بردارد، توپ را به زمین دیگران انداخت و از فشارهای بیرونی گفت، درحالی که می‌دانست دیگر نمی‌تواند با یحیی که دلش پیش پرسپولیس گیر بوده، ادامه دهد!»

  پرسپولیس: کدام فشار؟

با یکی از مسئولان پرسپولیس درخصوص شائبه مطرح‌شده تماس گرفتیم. وی به «فرهیختگان» گفت: «انصاری‌فرد از هیات‌مدیره اختیار تام گرفت تا با گل‌محمدی مذاکره کند. نه وزارت ورزش و نه هیچ مقام دولتی سفارشی نکرده است. آنها برای موافقت با این انتقال پول خواستند و ما هم بخشی را تهیه کردیم. مدیران وزارت ورزش اعلام کردند که به این مساله ورود نمی‌کنند و تمام کار بر دوش انصاری‌فرد بود.» قرار بود دیشب انصاری‌فرد به برنامه فوتبال برتر برود و احتمالا آنجا نیز اخبار مربوط به اعمال فشار برای جذب یحیی را تکذیب کرده است.

  1.5 میلیارد نقد

یکشنبه‌شب مذاکرات بین مدیران دو باشگاه تا مرحله منتفی شدن هم پیش رفت. حمیداوی خواستار پول نقد بود و انصاری‌فرد هم دستش خالی! درنهایت مدیر پرسپولیس توانست مبلغ 1.5 میلیارد قرض کرده (طبق ادعای نزدیکان باشگاه) و موافقت مالک شهرخودرو را جلب کند. باقی‌مانده مبلغ نیز قرار است در قسط بعدی پرداخت شود. طبعا گل‌محمدی به‌عنوان یکی از موفق‌ترین مربیان چند سال اخیر نیز رقم قابل‌توجهی درخواست کرده و باید گفت قرمزها برای جذب او متحمل هزینه سنگینی شده‌اند.

* نویسنده: مهدی محمدی، دبیرگروه ورزش

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار