• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

سخنگوی دولت عذرخواهی کرد

ربیعی گفت: همین‌جا از همه ملت ایران، افکار عمومی و روزنامه‌نگاران عزیز عذرخواهی می‌کنم. واقعیت این است که دولت خود گرفتار این چرخه معیوب اطلاع‌رسانی و کسب اطلاعات است.

سخنگوی دولت عذرخواهی کرد
0.00

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،  علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری با خبرنگاران گفت: در هفته‌ای که گذشت هنوز از داغ سردار قاسم سلیمانی فارغ نشده بودیم که داغ دیگری بر سرمان آوار شد.

وی ادامه داد: از همه مصیبت‌بار این بود که بعد از سه روز فهمیدیم سقوط هواپیما توسط آتش پدافند خودمان به‌صورت غیرعامدانه بوده است، این اتفاق قطعاً از یک خطا بوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: از صمیم قلب کنار خانواده آنها عزادار هستیم، دغدغه این حادثه هولناک این است که چه کنیم دیگر این اتفاق نیفتد، دغدغه دیگر این است اعتماد عمومی ازدست‌رفته را چگونه به‌دست آوریم، واقعاً و صادقانه دروغگویی در میان نبود، دروغ جعل عامدانه واقعیت و لاپوشانی است اما ما دروغ نگفتیم، ما نیاز به همدلی داریم، همه کسانی که در آن روزها و در اوج جنگ روانی سخن می‌گفتند به‌استناد اطلاعات همان زمان بود، ریشه موضع‌گیری‌ها در بی‌اطلاعی و بی‌اطلاع گذاشتن‌ها بود.

وی بیان داشت: آنچه من نیمه‌شب پنجشنبه بیان کردم مبتنی بر مشاهده جنگ روانی گسترده آمریکا علیه ملت ایران و از سوی دیگری مبتنی بر اطلاعاتی بود که در اختیار کل دولت بود مبنی بر اینکه موشک هیچ نقشی در این حادثه نداشته است. حالا الآن قصد ندارم در این مجال از تماس‌های مکرر و اقداماتی که تا نیمه‌شب ادامه داشت سخن بگویم اما فرجام همه پرسش‌ها بر این قرار گرفت که موشکی اصابت نکرد.

ربیعی گفت: روز جمعه نتایج تحقیقات نهایی‌شده ستادکل نیروهای مسلح در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی شد و به اطلاع رئیس‌جمهور رسید و پس از آن جلسه‌ای در دفتر رئیس‌جمهور تشکیل شد، همه بهت‌زده، ناراحت و نگران بودند.

وی افزود: هیچ یک از مقامات دولت از جمله شخص رئیس‌جمهور تا عصر روز جمعه از علت اصلی سقوط هواپیما که همان آتش پدافند غیرعمدی خودی بوده مطلع نبودند و تا آن ساعت همان‌گونه که سردار حاجی‌زاده هم عنوان کردند صرفاً بر اساس اطلاعات و داده‌های موجود همان موقع اظهار نظر می‌کردند.

سخنگوی دولت ابراز کرد: به‌هرحال از عصر روز جمعه که رئیس‌جمهور از موضوع مطلع شدند دستور تشکیل شورای‌عالی امنیت ملی را داد که منجر به صدور بیانیه ستادکل نیروهای مسلح و بیانیه رئیس‌جمهور در این خصوص شد. از همان ساعت رئیس‌جمهور تأکید کردند که به‌سرعت به مردم اطلاع‌رسانی شود.

ربیعی گفت: همین‌جا از همه ملت ایران، افکار عمومی و روزنامه‌نگاران عزیز عذرخواهی می‌کنم. واقعیت این است که دولت خود گرفتار این چرخه معیوب اطلاع‌رسانی و کسب اطلاعات است. برخی انتقاد می‌کنند که "چرا قبل از اعلام موضع تحقیق بیشتری به‌عمل نیاوردی؟" اما واقعیت این است که پیش از اظهار نظر از همه مسئولان ذی‌ربط استعلام کردم و آنها هم همگی براساس اطلاعاتی که داشتند اطمینان دادند که موشکی در کار نبوده است.

وی بیان داشت: اقدام روز شنبه ستادکل نیروهای مسلح در صدور بیانیه‌ای که با صداقت و مسئولیت‌پذیری این حادثه را به‌عهده گرفتند و اعلام کردند که ناشی از یک خطای انسانی بوده که این قابل تقدیر و شروع خوبی است، قطعاً با شفافیت تا انتها ادامه خواهد یافت، با این حال نمی‌توان منکر شد که غم و اندوه بزرگی بر دل‌های بازماندگان آن عزیزان و همچنین تمام ملت ایران نشست و متأسفانه بر اثر تعلل و کوتاهی در اطلاع‌رسانی بموقع این حادثه، ضربات و لطمات جبران‌ناپذیری به سرمایه اجتماعی همه ما وارد شد.

سخنگوی دولت با عذرخواهی از مردم خاطرنشان کرد: دولت در اولین جلسه خود تصمیم گرفت تحقیقات کاملی درباره علت وقوع اشتباه یگان پدافندی و ابعاد آن حادثه از جمله روشن شدن اینکه ناشی از یک خطای انسانی یا یک نقص ساختاری، تشخیص قصور و تقصیر در مسئولیت‌های مربوطه و همدردی و همراهی و رسیدگی به خانواده‌های جان‌باختگان به‌عمل بیاید.

ربیعی با بیان ایراد در اطلاع‌رسانی گفت: یکی از مباحث مهم و مورد بحث بررسی ساختارهای اطلاع‌رسانی و یافتن نواقص است که انتظار می‌رود بعد از این ماجرا به‌نحوی سیستم‌هایمان را ارتقا دهیم که احتمال خطای انسانی در آنها به صفر برسد و ساختارهای اطلاع‌رسانی دقیق و بهنگام در مواقع مهم و حیاتی اصلاح شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: در این میان نباید فراموش کنیم ریشه این اتفاق ناگوار در کجا بود و از کجا آغاز شد. از همان شبی بود که رژیم آمریکا تصمیم به ترور بزدلانه سردار سلیمانی گرفت و سایه جنگ را بر سر این کشور گستراند و یک اضطراب و فشار روانی سنگین اجتماعی و سیاسی بر جامعه ما تحمیل کرد. در خلال این سوگواری مردم ایران شاهد بودیم که ترامپ به زبان فارسی برای مردم ما اشک تمساح ریخت و ادعا کرد در کنار مردم ایران ایستاده است. مردم ایران فراموش نمی‌کنند این فرد همان کسی است که بلافاصله بعد از ترور محبوب ترین سردار این کشور، تهدید به بمباران 52 نقطه فرهنگی کرد و همین حالا ریشه عمده مشکلات اجتماعی و معیشتی ، دارویی و غذایی مردم ایران متاثر از تحریم های ضد بشری همین فرد است. هم او بود که با خروج از برجام، امید ملت ایران را به نا امیدی بدل کرد و حالا ژست حامی و دلسوز ملت ما را می‌گیرد.

ربیعی همچنین گفت: به‌رغم اینکه مصیبت رخ داده سنگین است این موضوع نباید بهانه ای برای تضعیف و تخطئه نیروهای مسلح کشور شود که حافظ جان و مال و نوامیس ما هستند. بروز یک خطا نباید باعث شود که زحمات و جانفشانی‌های دیگر نهادهای نظامی و دفاعی کشور را زیر سوال ببریم.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که واکنش ایران به حضور سفیر بریتانیا در تجمع مقابل دانشگاه امیرکبیر چیست؟، گفت: حضور غیرمعمول سفیر بریتانیا در اعتراضات اخیر مغایر با وظایف یک سفیر است. او آن شب برای مدتی کوتاه بازداشت شد و بعد از مشخص شدن هویتش، در کمتر از پانزده دقیقه آزاد شد. رفتار او کاملا غیرحرفه‌ای و غیر قابل قبول بود. ما به انگلیس هشدار می‌دهیم که از انجام چنین رفتارهایی پرهیز کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالیس درباره برنامه دولت برای تشییع و عزای جان‌باختگان اخیر گفت: ما عزای عمومی را اعلام کردیم و این از سوی دولت انجام شد که البته در کولاک خبرها دیده نشد. همچنین شنیدید که کمیته‌ای برای رسیدگی به این حادثه در دولت تشکیل شده که یکی از وظایف آن همین موضوع و رسیدگی به چگونگی تشییع جانباختگان است که البته باید اجازه دهیم تصمیمات لازم در این کمیته گرفته شود و از آن مهم‌تر با خود خانواده‌های داغدار در این زمینه هماهنگی انجام شود.

ربیعی همچنین درباره وقوع سیل سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پنج نفر ناپدید شدند اما در حادثه سیل سیستان و بلوچستان یک نفر جان خود را از دست داده است. امروز وسایل و کمک‌ها بیش از گذشته به منطقه وارد شده و قطعی برق‌ها در روستاها در حال وصل شدن است و خودروهای زیادی رهاسازی شده‌اند و منتظریم که سطح آب هم در برخی از مناطق پایین‌تر بیاید تا رسیدگی‌های دیگر هم انجام شود؛ البته حتما خسارات ناشی از سیل به حادثه‌دیدگان پرداخت می‌شود و تلاش می‌کنیم در کوتاه‌ترین مدت مردم به زندگی عادی بازگردد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا رئیس‌جمهور هنوز با مردم درباره هواپیمای اوکراینی سخن نگفته‌ است؟ گفت: ما یک عیب ساختاری در اطلاع رسانی داریم و پس این حادثه باید ساختار معیوب اطلاع رسانی به مقامات اصلاح شود. ستاد کل هم تا روز پنجشنبه به قطعیت نرسیده بود. رئیس‌جمهور هم به محض اطلاع از موضوع در شب جمعه جلسه برگزار کردند و از همان روز که دو بحران داشتیم، یکی در داخل و دیگری در خارج هردو در حال پیگیری بود. هم با خارجی‌ها گفتگو کردند و هم در داخل دستورات لازم برای رسیدگی به این موضوع را ارائه کردند و به زودی با مردم هم در این زمینه سخن خواهند گفت، هرچند که امروز نتوانستم زمان دقیق آن را از رئیس‌جمهور جویا شوم.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای پیگیری ابعاد حقوقی حادثه هواپیمای اوکراینی چیست، اظهار داشت: در این شکی نیست که کار را در پیگیری ابعاد حقوقی آن پیش می‌بریم و در داخل هم بر اساس سلسله مراتب با قصور و تقصیر قاطعانه برخورد می‌شود و مقام معظم رهبری نیز به آن تاکید داشتند و رئیس‌جمهور نیز به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی بر این موضوع تأکید کردند.

ربیعی در پاسخ به این سوال که دولت چه اقدامی برای پیگیری موضوع تشییع پیکر سپهبد شهید سلیمانی در کرمان داشته است؟ گفت: وزیر اطلاعات برای این موضوع مأمور شده و کار را پیگیری می‌کند. در برگزاری آن مراسم تفکیک کار هم انجام شده بوده و سهم هر بخش و نهاد مشخص است و هرجا هم دولت تقصیر داشته است حتما با آن برخورد می‌شود؛ ما موضوع را دولت برای پیگیری ابعاد آن ماجرا غم‌انگیز پیگیری می‌کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا شخص او و دیگر مسئولان دولتی پس از مشخص شدن ابعاد واقعه هواپیمای اوکراینی استعفا نمی‌دهند؟، خاطر نشان کرد: اگر نسبت به خودم احساس این را می‌کردم که واقعیتی را می‌دانستم و به مردم نگفته‌ام حتما می‌رفتم. اگر الان هم، چنین احساسی کنم که بودنم و آمدنم که برای کمکی به مردم بوده است تغییر کرده، لحظه‌ای نمی‌ماندم. مطمئن باشید که رئیس‌جمهور عصر روز جمعه از این واقعه خبردار شده است. در این موضوع شک نکنید؛ ایشان تا عصر جمعه مطلع نبودند. نمی‌دانم نیاز به چه چیزی بوده که کار بررسی این موضوع طول کشیده ولی برخی از چهره‌هایی که بیش از چهل سال است می شناسم همچون سرلشکر باقری انسان‌هایی بسیار صادق هستند و برای مردم و کشور خود فداکار.

ربیعی تصریح کرد: ما همه کشورهای درگیر این حادثه را دعوت کردیم که به تهران بیایند و موضوع را بررسی کنیم ما آن زمان اطلاع نداشتیم که چه اتفاقی افتاده است، البته که اگر اطلاع داشتیم هم این درخواست را مطرح کردیم و الان هم می‌گوییم که باید به ایران بیایند و موضوع بررسی شود؛ ولی ما و همه مسئولان ذی‌ربط دولتی همه در روز جمعه مطلع شدیم. ما همه وقتی این خبر را شنیدیم برایمان جانکاه، غمگینانه و ناراحت‌کننده بود. شما تصور نکنید که ما غمگین نشدیم من اینجا و در برابر دوربین صادقانه می‌گویم که خودم اگر روزی حس کنیم که نمی‌خواهیم دردی از مردم کم کنیم ماندن، یک لحظه هم جایز نیست.

وی در پاسخ به سوالی درباره تعامل دولت برای برگزاری بدون درگیری تجمعات مردمی گفت: آیین‌نامه‌ای از سوی دولت تهیه شد که در دیوان به مشکل خورد ولی به دنبال به ثمر رساندن آن هستیم. اعتراضات زیادی انجام شده و بنای نیروی انتظامی برخورد مسالمت‌آمیز است ولی بعضاً مسائلی رخ می‌دهد که حوادث تلخ را به همراه دارد. اینکه برخورد خویشتن دارانه داشته باشیم از برنامه‌های دولت و رئیس‌جمهور است. سوگواری و مطالبه گری هر دو باهم قابل درک است و اطلاع رسانی درباره این حادثه به درستی انجام نشده است. در این زمینه با چند استاندار صحبت کردیم تا در هر استان اعتراضات کاملا به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شود. دیروز در تهران و شهرستانها از هر برخوردی اجتناب شد، اما قبول کنید تفکیک سخت است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: شعار دادن حق است اما گاهی شعارها به سمتی می‌رود که نیاز به حضور پلیس است. حضور پلیس در همه دنیا وجود دارد اما نیروهای امنیتی باید رفتاری داشته باشند که از امنیت مراسم مراقبت شود.

ربیعی در ادامه درباره ادعای برخی مقامات آمریکایی مبنی بر احتمال مذاکره با ایران پس از ترور سپبهد سلیمانی، تصریح کرد: تحلیل آمریکا این است که در صورت فشار بیشتر بر گلوی ایران، ایران بهتر به مذاکره راضی خواهد شد. این سنت آمریکایی است که می‌گوید که زمین ایرانی‌ها را آنقدر داغ کن که مردم بریزند و آنقدر فشار بده که ذلیلانه مذاکره کنند. ما هرگز برجام را ترک نکردیم بلکه آن‌ها ترک کردند؛ اینکه در پیام‌های خود می‌گویند شما کاری به دیگر کشورها نداشته و مستقیم با آمریکا گفت‌وگو کنید، به دلیل عدم اعتماد امکان‌پذیر نیست. 

وی با تاکید بر اینکه ما می‌خواهیم فشار و تحریم به مردم کم شود، بیان کرد: در شرایط کنونی تن دادن به هر چیزی فشار مضاعف بر مردم است. متأسفانه ما نتوانستیم دلیل این مقاومت را برای مردم خوب باز کنیم. به رئیس‌جمهور آمریکا هیچ اعتمادی نیست و هر اندازه ما حرکت کنیم او فکر می‌کند که می‌تواند با فشارهای بیشتر بر زندگی مردم ما را به نقطه دیگری برساند. در این شرایط با توجه به اینکه اکنون آمریکا گلوی ایران را می‌فشارد موضوع مذاکره نمی‌تواند محلی از اعراب داشته باشد.

سخنگوی دولت گفت: از زمانی که ترامپ به ریاست جمهوری رسیده، رژیم آمریکا برای خروج از برجام به سایر طرف‌ها فشار آورده و آنها را تشویق می‌کند و مربوط به امروز نیست. آمریکا در مقابل برجام تنها مانده و هر کدام از طرف‌های برجام در واکنش به درخواست‌ها و فشارهای واشنگتن برای خروج از برجام، به کاخ سفید پاسخ منفی داده‌اند. پاسخ منفی گرفتن کشورها در خروج از برجام و همراهی نکردن کشورهای منطقه با ترور سردار سلیمانی درس‌های مهمی برای  ترامپ و آمریکا داشته است، واکنش منفی اروپایی‌ها به موضع ضدبرجامی ترامپ نه با انگیزه دفاع از ایران، بلکه ناشی از تلاش آنها برای اثبات استقلال سیاسی خود از کاخ سفید است و آگاهی از اهمیت بقای برجام است.

ربیعی گفت: نپذیرفتن خواسته‌های آمریکا یک گام رو به جلو برای دستاوردهای ایران و تنها ماندن آمریکا است، نابودی برجام پیامدهای مخربی برای چندجانبه‌گرایی، صلح و امنیت بین المللی و اصل قانونمندی در کشورهای جهان دارد.

وی در ادامه درباره شایعه خروج تعدادی از مسافران قبل از پرواز هواپیمایی اوکراینی گفت: بی‌اطلاع هستم؛ نگذاریم روایت‌های دیگری که از آن اطمینان نداریم و قطعیت ندارد، منتشر شود. همواره ممکن است فردی از پروازی جا بماند، اطلاعات ما همین است که هواپیما با همین سرنشینان پرواز کرده و من هم اطلاعی ندارم کسی پیاده شده است و فردی مشکوک بوده است./ تسنیم

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار