• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نگاهی به جنبه‌های فرهنگی شخصیت فرمانده جدید نیروی قدس سپاه

تقویت قدرت نرم نیروی قدس

اسماعیل قاآنی در تمام سال‌ها معاون اجرایی سردار سلیمانی بود و فعالیت‌های فرهنگی نیروی قدس زیر نظر او انجام می‌شد.

تقویت قدرت نرم نیروی قدس
0.00

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، به‌محض اینکه خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی مخابره شد، رهبر انقلاب فرمانده جدید سپاه قدس را معرفی کردند. این یعنی کسی که باید جانشین سردار سلیمانی می‌شد، کاملا مشخص بود و دست‌های نیروی مقاومت خالی نبوده است. حالا خیلی‌ها، از دوستان نزدیک گرفته تا دشمنان سرسخت، کنجکاو هستند که بدانند با این جایگزینی، روندها در آینده پیش رو چه شکلی پیدا خواهند کرد. بخشی از آنچه اتفاق خواهد افتاد، نه به جایگزینی سردار قاآنی و شهید سلیمانی، بلکه به تحولات بزرگ پیش رو در جهان و منطقه برمی‌گردد و از جهات کلی نمی‌توان تفاوت چندانی بین دو فرمانده پیشین و فعلی سپاه قدس دید، اما اینکه اسماعیل قاآنی کیست، ویژگی‌های فردی و مدیریتی او چه هستند و احیانا چه خصوصیات منحصربه‌فردی در این شخصیت وجود دارد؛ همچنان از نظر خیلی‌ها موضوع جالبی برای کنکاش و دانستن است. یکی از ویژگی‌های قابل توجه نیروی قدس سپاه پاسداران، جنبه‌های فرهنگی فعالیت‌های آن است.

دیدگاه شهید قاسم سلیمانی درباره لزوم همدلی بین گروه‌های مختلف اجتماعی را شاید بشود بین نیروهای نظامی ایران کم‌سابقه دانست؛ «آن دختر کم‌حجاب، دختر من است، دختر شماست...» این جملات سردار سلیمانی که بعد از شهادت او مجددا مورد توجه قرار گرفت، نمونه‌ای قابل تعمیم به دیدگاه‌هایی است که بر مبنای آنها فعالیت می‌کرد.

اسماعیل قاآنی در تمام این سال‌ها معاون اجرایی سردار سلیمانی بود و فعالیت‌های فرهنگی نیروی قدس زیر نظر او انجام می‌شد. محمد‌جواد اردکانی، کارگردان سینما با سردار قاآنی از زمان جنگ هشت‌ساله با عراق آشنا بوده و بعد از جنگ هم با مجموعه سپاه قدس همکاری‌هایی جهت فعالیت‌های هنری داشته است؛ همکاری‌هایی که آموزش نیروهای افغانستانی لشکر فاطمیون برای مستندسازی از جمله آنهاست. ماشاءالله شاهمرادی‌زاده که او هم فیلمساز و البته هنرپیشه تلویزیون و سینماست، از دیگر دوستان قدیمی سردار قاآنی است که سابقه آشنایی‌شان با هم به سال‌ 1363 و بحبوحه جنگ تحمیلی بر‌می‌گردد و همچنان با هم در ارتباط هستند. سید‌هادی منبتی از دیگر دوستان و همرزمان اسماعیل قاآنی است که در دوران جنگ، معاون تبلیغات لشکر نصر بود؛ لشکری که به‌لحاظ تبلیغات و فعالیت‌های فرهنگی و هنری، جزء سرآمدان آن دوران و دوره‌های بعد به‌حساب می‌آمد. گفت‌وگو با جواد اردکانی، هادی منبتی و ماشاءالله شاهمرادی‌زاده، حاوی نکات ارزشمندی درباره ویژگی‌های شخصیتی سردار اسماعیل قاآنی است که برای اولین‌بار بیان می‌شوند و البته تاکید اصلی در این گفت‌وگوها روی جنبه‌های فرهنگی فعالیت‌های فرمانده جدید سپاه قدس است.

جواداردکانی،کارگردان سینما:

سردار قاآنی همراه با اهالی فرهنگ است