• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
سه هزار دانشجو خواستار تشکیل شاخه مردمی سپاه قدس شدند

دانشجویان آماده انتقام

دانشجویان و فعالان دانشجویی همراه با جمعیت میلیونی مردم پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی را همراهی کردند، سه هزار دانشجو خواستار تشکیل شاخه مردمی سپاه قدس شدند.

دانشجویان آماده انتقام
0.00

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، چهار روز از اقدام تروریستی آمریکا و عروج شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و سایر همرزمان‌شان می‌گذرد اما داغ نبودن قهرمان بزرگ ایرانیان هنوز هم تازه است؛ نشانه‌اش تشییع میلیونی روزهای اخیر در شهرهای مختلف کشور است که پیر و جوان را به خیابان‌ها آورد تا با آنها وداع کنند؛ وداعی با چهره‌ای اندوهگین و اشک‌بار ولی با دلی از خشم و کینه نسبت به مستکبران و پر از امیدواری برای انتقام. مردم ایران سنگ‌تمام گذاشتند و تشییع باشکوهی را رقم زدند که حیرت همگان را برانگیخت. دیروز دانشگاه تهران روز غمگین و پرغصه‌ای را سپری کرد؛ روزی که با حماسه‌سازی مردم در تاریخ انقلاب ثبت شد. دانشجویان کشور نیز اعم از ایرانی و غیرایرانی در روزهای اخیر هم واکنش‌های گسترده‌ای از خود نشان دادند و هر آنچه در توان داشتند را برای خداحافظی هرچه باشکوه‌تر با سردار شهید سلیمانی به میدان آوردند؛ برخی‌ لباس رزم پوشیدند  و برخی دیگر کفن‌پوش شدند تا نشان دهند تا چه میزان نسبت به خونخواهی و انتقام از عاملان جنایت اخیر جدی و ثابت‌قدم هستند. «فرهیختگان» در گزارش امروز خود به مرور برخی از این اقدامات و واکنش‌ها در طول‌ روزهای اخیر پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

 

  حواشی دانشجویی تشییع پیکر شهدای مقاومت

طومار 50متری در اعلام انزجار از اقدام تروریستی آمریکا

همزمان با تشییع پیکر مطهر شهید سلیمانی، دانشجویان انقلابی دانشگاه تهران با حمل پرچمی پیام خود را به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی به رسانه‌ها و مردم دنیا مخابره کردند. دانشجویان روی این پرچم ۵۰متری نوشته‌ بودند «منطقه را جهنم جنایتکاران خواهیم ساخت.» دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران نیز با امضای طوماری ضمن اعلام انزجار از اقدام خبیثانه آمریکای جنایتکار علیه سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی، انتقام برای نابودی جبهه استکبار را خواستار شدند.

کفن‌پوشی دانشجویان در تشییع حاج‌قاسم

تعدادی از دانشجویان حاضر در مراسم روز گذشته کفن‌پوش در تشییع پیکر شهید سلیمانی و همرزمانش شرکت کردند. این دانشجویان پلاکاردهای مختلفی در دست داشتند که روی آنها شعارهایی ازجمله «یک جهان منتقمت خواهد بود»، «منطقه را گورستان سربازان آمریکایی می‌کنیم» و «انتقام سخت، اخراج آمریکا از منطقه» نقش بسته بود.

دانشجویان میزبان شرکت‌کنندگان تشییع شهدای مقاومت

دانشجویان بسیجی دانشگاه شریف روز گذشته در مسیر تشییع شهید قاسم سلیمانی در خیابان آزادی، نزدیکی سردر دانشگاه شریف غرفه‌ای با عنوان «ما آمریکا را زیر پا می‌گذاریم» برپا کردند.  گفتنی است بسیج دانشجویی دانشگاه شریف در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب برای خونخواهی سردار سپهبد قاسم سلیمانی اعلام آمادگی کردند. در این پیمان که با عنوان «من هم انتقام می‌گیرم» منتشر شد، آمده است: «در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی و در پی شهادت حاج‌قاسم سلیمانی، سیدالشهدای مقاومت، دوره جدیدی از مبارزات با دشمن آمریکایی و صهیونیستی آغاز شده است.» دانشجویان در پایان این پیمان‌نامه تاکید کردند: «در هر لحظه آماده جهاد و منتظر فرمان حضرت‌عالی هستم که تنها راه برای تسلای قلوب جوانان داغدار حضور در میدان‌های نبرد حق علیه باطل است.»

یکی‌دیگر از غرفه‌های مسیر تشییع پیکر شهدای مقاومت به بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی اختصاص داشت که در میدان انقلاب غرفه‌‌ای برپا کرده بود. «موکب اناالقاسم» بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال نیز روز گذشته در میدان انقلاب اسلامی پذیرای شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع پیکر پاک سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی بود.  بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، دانشگاه امام صادق(ع) و امیرکبیر در کنار اتحادیه‌های دانشجویی جنبش عدالتخواه و جامعه اسلامی دانشجویان اقامت و حضور شرکت‌کنندگان شهرستانی تشییع پیکرهای شهیدان مقاومت را با ارائه امکان اسکان و پذیرایی تسهیل کردند.

 

  آخرین اقدامات دانشجویان در راستای مطالبه انتقام

راه‌اندازی گردان‌های دانشجویی برای خونخواهی شهدا

سیدمحسن خادمی، معاون هماهنگ‌کننده سازمان بسیج دانشجویی با اشاره به شهادت فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط آمریکا گفت: «راه‌اندازی گردان‌های دانشجویی جهاد و مقاومت شهید سلیمانی، ظرفیتی بی‌نظیر برای تربیت‌یافتگان مکتب امام خامنه‌ای است تا برای خونخواهی شهید سلیمانی دلبستگان مقاومت را بسیج کنند.» او تاکید کرده مطالبه جدی جنبش دانشجویی، فرصت‌سازی از تهدیدات فعلی توسط مسئولان کشور و جسارت و قاطعیت در پاسخگویی به این جنایت آشکار است.بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز نیز در مراسم گرامیداشت شهدای اخیر مقاومت با ثبت‌نام دانشجویان در قالب گردان مالک‌اشتر، برای جهاد و انتقام خون سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی و سردار ابومهدی المهندس اعلام آمادگی کردند.

فریاد خونخواهی دانشجویان در فرودگاه مهرآباد

جمعی از طلاب و دانشجویان با هدف خونخواهی شهید سپهبد قاسم سلیمانی و همرزمانش چند روز گذشته در فرودگاه مهرآباد تهران تجمع کردند. این دانشجویان ضمن اعلام آمادگی برای مقابله با استکبار جهانی روی پلاکاردهایی اسامی پایگاه‌های آمریکایی منطقه را در دست داشتند و خواستار انتقام سخت از عوامل جنایت تروریستی اخیر شدند.امامی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در رابطه با این تحصن گفت: «خطی دنبال‌شده در مقابله با استکبار بین کشور‌های منطقه و امروز روز پایان این خط است. خطی که باعث شده یک فرمانده رسمی عراقی را در کشورش ترور کنند و عراق نیز نتواند چیزی بگوید.» او با بیان اینکه خون قاسم سلیمانی طومار استکبار را در منطقه به هم می‌پیچاند، افزود: «خون‌بهای شهید سلیمانی فتح قدس و نابودی اسرائیل و آمریکا در منطقه است، ما آماده اعزام به هر نقطه از جهان برای مبارزه با استکبار هستیم.» مسعود ده‌نمکی، کارگردان سینما و تلویزیون با حضور در جمع دانشجویان متحصن به سخنرانی پرداخت. یکی‌دیگر از برنامه‌های این تحصن شب شعر حماسی بود.

3هزار دانشجو خواستار تشکیل شاخه مردمی سپاه قدس

بیش از سه‌هزار دانشجو با امضای نامه‌ای به رهبر انقلاب، خواستار تشکیل «شاخه مردمی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» شدند.

 

  تداوم موضع‌گیری‌ها در مورد اقدام تروریستی آمریکا

اقدام خبیثانه رژیم تروریست آمریکا پاسخی سخت می‌طلبد

تعدادی از دفاتر بین‌الملل بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور در محکومیت ترور شهید سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی اعلام کردند: «شهادت سردار سلیمانی همچون نهیبی ذات پلید آمریکا را فریاد زد تا خواب‌زدگان عالم را از خوش‌خیالی اعتماد به آمریکا بیدار کند.» 23 دفتر بین‌الملل بسیج دانشجویی در این بیانیه تاکید کردند: «این اقدام خبیثانه رژیم تروریست آمریکا پاسخی سخت و انقلابی را می‌طلبد. اکنون زمان نشان دادن خشم توده‌های زخم‌خورده مستضعف تاریخ علیه ترور و خشونت سرمایه‌داری آمریکایی است. آمریکایی‌ها با این کار مقدمات حذف خود از غرب آسیا را فراهم کردند. روا نیست با کوتاه آمدن از این جنایت، موجب پایمالی خون این سردار رشید اسلام شویم.»

 اعلام آمادگی دانشجویان افغانستانی برای دفاع از کیان انقلاب

تشکل دانشجویان نواندیش آینده‌ساز افغانستان دانشگاه آزاد اسلامی (ادنا) طی بیانیه‌ای با اشاره به ترور سردار قاسم سلیمانی اعلام کرد: «بدون‌تردید این خطای بزرگ و استراتژیک ناشی از عدم شناخت منطقه و ظرفیت‌های هم‌پیمانان جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای منطقه بوده و نقطه‌عطفی در تحولات استراتژیک کل منطقه خواهد بود و دشمن قطعا پشیمان خواهد شد و باید منتظر سخت‌ترین پاسخ از سوی ملت بزرگ ایران باشد.» این دانشجویان تاکید کردند: «جامعه بزرگ مهاجرین افغانستانی مقیم جمهوری اسلامی ایران، لشکر بی‌مثال و غیور فاطمیون، دانشجویان مهاجر، همرزمان و سربازان سردار شهید سپهبد پاسدار حاج‌قاسم سلیمانی ضمن محکوم کردن این اقدام بزرگ‌ترین تروریست جهانی، بار دیگر ضمن تجدیدپیمان با آرمان‌های امام عزیز و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی اعلام می‌دارند همچون شهدای والامقام خود تا جان در بدن دارند تحت‌امر ولی‌فقیه خود، برای دفاع از کیان انقلاب اسلامی آماده‌اند.» 

جمعی از تشکل‌های دانشجویی سیستان و بلوچستان در نامه‌ای خطاب به فرمانده نیروی قدس سپاه اعلام کردند: «تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های استان سیستان و بلوچستان آمادگی خود را برای اعزام به خط‌مقدم درگیری با آمریکای جنایتکار اعلام کردند.»

  بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی هم طی بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت قاطع از اقدام متقابل سپاه پاسداران و نیرو‌های نظامی برای انتقام سخت از آمریکا، آمادگی کامل خود را برای هرگونه مبارزه در صحنه‌های نظامی، رسانه‌ای، فرهنگی و حقوقی با عاملان اصلی ترور فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران اعلام و تاکید کرد: «موضع ما موضع انتقام است؛ انتقامی سخت و کوبنده که منجر به خروج نیرو‌ها و پایگاه‌های آمریکایی خواهد شد.»

اجازه نمی‌دهیم پرچم حاج‌قاسم به زمین بیفتد

دانشجویان غیرایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران طی بیانیه‌ای ضمن اعلام آمادگی به رهبر انقلاب گفتند: «هیچ‌وقت اجازه نمی‌دهیم، پرچمی که حاج‌قاسم برافراشته است، به زمین بیفتد. ما خطاب به رهبر عزیزمان اعلام می‌داریم که ای رهبر ما، ما همه سلیمانی‌های شما هستیم.»

۱۴هزار نفر از دانشجومعلمان سراسر کشور طی نامه‌ای از رهبر معظم انقلاب درخواست کردند با هدف خونخواهی شهید سپهبد قاسم سلیمانی شرایط مبارزه مستقیم با آمریکا را برای آنها فراهم کنند.  تشکل‌های دانشجویی، کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی دانشگاه علوم پزشکی قم به مناسبت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی بیانیه‌ای منتشر کرده و تاکید کردند: «خون پاک شهیدان مظلوم حاج‌قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و یاران غریب‌شان بر زمین ریخت تا در زمانی که عده‌ای با خوش‌خیالی و سفاهت تمام باز هم دم از مذاکره با رژیم جنایتکار و سفاک آمریکا می‌زنند، بفهمند که به دشمن نمی‌توان اعتماد کرد و امروز باری دیگر دست چدنی در زیر دستکش مخملی دشمنِ هویت و موجودیت نظام اسلامی بر همگان عیان شد. خوشا به غیرت این شهیدان عزیزمان که تا زمزمه‌ مذاکره‌ مجدد و نوشاندن جام‌زهری دیگر به امام و ام‍ت را شنیدند، این بار نه با زبان که با خون خود، بصیرت را معنا کردند و حاشا به غیرت و شرافت برخی خودفروختگان داخلی که معلوم نیست تا کی قرار است خواب آشفته‌ کدخدا ببینند.»

لزوم پاسخ قوی در عرصه دیپلماسی نسبت به جنایات آمریکایی‌ها

تشکل‌های دانشجویی استان چهارمحال‌وبختیاری هم با صدور بیانیه‌ای خواستار خروج از برجام و عدم اجرای پروتکل الحاقی موسوم به ان‌پی‌تی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی شدند. این تشکل‌ها در بیانیه خود تصریح کردند: «جمهوری اسلامی ایران به گفته رهبر عظیم‌الشأن‌مان پاسخی سخت و کوبنده به این شیاطین خواهد داد اما خواسته تمام ملت ایران و تشکل‌های دانشجویی و آزادیخواه اقدامی قوی و سخت در عرصه دیپلماسی در کنار عرصه نظامی است.» دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان نیز در نامه‌ای به سفرای کشور‌های اروپایی در ایران نوشت: «از هیچ اقدامی در جهت به خطر انداختن منافع آمریکا و دولت‌های هم‌پیمانش در منطقه دریغ نخواهیم کرد.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار