• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
امیر استکی:

واکنش قاطع بازی ترامپ را به‌هم خواهد زد

ترامپ ابزار تحریم را کاملا مصرف کرده است و درصورت تن ندادن به خواسته‌اش، او به سمت ابزارهای دیگرش حرکت خواهد کرد که جنگ در آنها حرف اول را می‌زند

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»،امیر استکی، روزنامه نگار طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: تعدادی از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب بیانیه‌ای منتشر کرده‌اند که ایده محوری آن پرهیز دادن تصمیم‌گیران کشور از افتادن در ورطه بازی ترامپ، رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع منطقه است. اینها استدلال می‌کنند واکنش نظامی و غیردیپلماتیک ما می‌تواند خواسته این کشورها را برای مشروعیت تجاوز نظامی به ایران محقق کند و بر همین اساس و با پیش‌فرض گرفتن اینکه بازنده محتوم این درگیری نظامی ما هستیم، به‌دنبال پیشگیری از واکنش طبیعی و قانونی کشور به ترور ناجوانمردانه سردار شهید قاسم سلیمانی هستند.

پیش‌فرض دیگری که این افراد به آن دل‌خوش کرده‌اند این است که ترامپ به احتمال زیاد در دور بعدی رقابت‌های ریاست‌جمهوری آمریکا شانس کمی برای برنده شدن دارد. خواست این افراد از دو جهت ساده‌انگارانه و از سر تجاهلی عامدانه است. اول اینکه بلند کردن بیرق انا المظلوم در نظام به‌واقع جنگل بین‌الملل چیزی جز تلاشی مذبوحانه برای جلب ترحم نیست. در جایی که اخلاق و انسانیت بی‌معناترین مفاهیم هستند، تلاش برای موکد کردن مظلومیت یک کشور کودک‌انگاری بسیطی است.

هیچ‌کس در جهان واقع برای این ناله‌ها تره هم خرد نمی‌کند و افکارعمومی جهان هیچ‌گاه پارامتر تعیین‌کننده‌ای در تصمیمات بین‌المللی کشورها نبوده‌اند. خاصه اگر متوجه باشیم که جهت‌دهی به این افکار به علت توان پروپاگاندای غول‌آسای قدرت‌های بزرگ در انحصار آنها نیز هست آنگاه این کار بیهوده (تلاش برای اثبات مظلومیت ایران!) بیهوده‌تر نیز خواهد بود.از سوی دیگر ترامپ در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در وضعیت سختی توسط رقبایش قرار گرفته است. دموکرات‌ها او را استیضاح کرده‌اند و در حال تلاش برای بازنمایی تصویر او به‌عنوان سیاستمداری بی‌کفایت هستند که به آمریکایی‌ها و منافع‌شان لطمه وارد می‌کند.

ترامپ به‌جد به‌دنبال خروج از این مخمصه است. او باید این تصویر را در اذهان آمریکایی‌ها بشکند و ثابت کند مقتدر و توانمند است. ترور شهید سلیمانی درصورتی که به یک مخمصه واقعی برای او تبدیل نشود نیز یکی از برگ‌های برنده ترامپ برای رقابت‌های سیاسی درون آمریکا خواهد بود. جزع و فزع و مظلوم‌نمایی ما در این فقره کار ترامپ را برای موثر و مفید جلوه دادن اقدامش برای افکارعمومی آمریکا بسیار آسان می‌کند و او را در موقعیت ممتازی نسبت به رقیب دموکراتش قرار می‌دهد. عدم واکنش ما تقدیم کردن کلید کاخ سفید به ترامپ است.

کسانی که این بیانیه را صادر کرده‌اند امیدوار به رای نیاوردن جمهوری‌خواهان و بازگشت برنده دموکرات انتخابات آمریکا به برجام و باز شدن مجدد راه فروش نفت هستند. همین استراتژی بیش از حد خوش‌بینانه اولین قربانی عدم واکنش موثر به رفتار آمریکایی‌هاست. به‌هم زدن بازی ترامپ تنها از راه تن دادن به یک درگیری ناگزیر با آمریکا می‌گذرد. تن ندادن به این وضعیت ما را در وضعیت انفعال محض قرار می‌دهد و نتیجه نیز همان‌گونه که گفتیم به‌نفع ترامپ خواهد بود.

حال در فردای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که برنده احتمالی‌اش ترامپ جان‌گرفته با فرو کوفتن بی‌دردسر ایران بوده است، کار از امروز هم برای ایران سخت‌تر خواهد بود. ترامپ ابزار تحریم را کاملا مصرف کرده است و درصورت تن ندادن به خواسته‌اش، او به سمت ابزارهای دیگرش حرکت خواهد کرد که جنگ در آنها حرف اول را می‌زند. ترامپ در آن شرایط نگرانی سیاسی داخلی ندارد و می‌تواند با خیال آسوده حریف تحقیرشده و بی‌عمل را بکوبد. لذا عدم واکنش بیش از هرچیز به‌ضرر ما خواهد بود. واکنش ما اگر حتی شرایط را سخت کند این حسن را دارد که سرعت حوادث ناگریز را افزایش می‌دهد.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار