• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
کارشناس بورس در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:

ریزش بورس موقتی است

دارابی گفت: درمورد ریزش 16 هزار و 700 واحدی بورس ایران مشخص است که اتفاق اخیر(شهادت سردار سلیمانی) زمانی که بر شاخص‌های جهانی تاثیر می‌گذارد، قطعا شاخص‌های اقتصادی داخل هم نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشند.

ریزش بورس موقتی است
0.00

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، همایون دارابی، کارشناس بورس در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با بیان اینکه شهادت سردار قاسم سلیمانی در ابعاد ملی و بین‌المللی یک اتفاق دارای اهمیت است، گفت: زمانی که خبر شهادت ایشان اعلام شد، بازار بورس ایران بسته بود، اما شوک این اتفاق در بازارهای بین‌المللی ظاهر شد. مثال بارز این شوک در بازارهای جهانی، افزایش حدود ۴ درصدی قیمت نفت بود که یک واکنش بسیار قابل ملاحظه است، چراکه بازار نفت کمتر از اتفاقات در یک کشور دچار نوسان می‌شود، اما شهادت سردار سلیمانی از آنجایی که ابعاد بین‌المللی داشت، بازارها نمی‌توانستند از شوک آن در امان بمانند. همچنین در کشور‌های مختلف از اتحادیه اروپا و آمریکا گرفته تا کشورهای عربی نیز بازار سهام‌شان تا حدودی از این اتفاق تاثیر پذیرفت.

وی ادامه داد: درمورد ریزش 16 هزار و 700 واحدی بورس ایران هم مشخص است که اتفاق اخیر زمانی که بر شاخص‌های جهانی تاثیر می‌گذارد، قطعا شاخص‌های اقتصادی داخل هم نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشند.پس نکته اول درمورد بورس ایران اینکه بورس ما شاهد یک اتفاق سیاسی- امنیتی بسیار سنگین در ابعاد ملی و بین‌المللی بوده است. نکته دوم هم این است که بورس ایران در روز چهارشنبه هفته گذشته با یک رشد بسیار چشمگیر ۸۷۰۰ واحدی مواجه شده بود. حرفه‌ای‌های بازار سهام می‌دانند که بازار بورس بعد از رشد قابل ملاحظه‌ هفته گذشته، در اوج سود خود بود و اگرهم اتفاق اخیر رخ نمی‌داد، بازهم بازار بورس ایران منتظر اصلاح و استراحت قیمتی بود و فقط اتفاق اخیر سرعت این اصلاح را تشدید کرد. همچنین اگر روند 10 ماه اخیر را نگاه کنیم، بورس تا روز شنبه، 14 دی‌ماه با بازدهی بیش از ۱۰۰ درصد برای سهامداران روبه‌رو بوده است، به همین خاطر روز شنبه که بازار باز شد، بخشی از آن رشدی که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه داشتیم، فرو ریخت.

دارابی گفت: به هر حال ذات بازار سهام و برخی بازارها مبتنی‌بر فعالیت پرتعداد بوده که همین عامل در ایجاد هیجان‌ها موثر است؛ همچنین باعث می‌شود بازار دچار نوسان‌های شدیدی شود اما به‌نظر می‌رسد این افت شاخص بورس مقطعی خواهد بود، چراکه یک نکته ما را نسبت به روندهای آتی بورس امیدوار می‌کند. آن نکته امیدوار‌کننده اینکه روز شنبه خرید سنگینی در بازار بورس انجام شده است، به‌طوری که در این روز در بورس حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان و در فرابورس نیز حدود ۹۰۰ میلیارد تومان و درمجموع حدود چهارهزار میلیارد تومان دادوستد صورت گرفته که نشان می‌دهد به‌‌رغم اینکه بورس ایران از هیجان اخیر متاثر شده، اما خریدهای قابل‌توجهی در این بازار وجود دارد.

کارشناس بورس گفت: معتقدم در حال حاضر بازار بورس یک لاک احتیاطی و تا حدودی ترس را در پیش گرفته است؛ اما در چند روز آینده اگر اتفاق جدیدی نیفتد، انتظار این است که با این میزان نقدینگی فعال که در بازار بورس داریم، همچنین خرید‌های بسیار سنگینی که روز شنبه انجام شد، بازار این هیجان اخیر را پشت‌سر خواهد گذاشت و روند عادی خود را در پیش خواهد گرفت. همچنین در بازارهای موازی هم ظرفیتی برای جذب این مقدار نقدینگی فعال که در بازار بورس داریم، وجود ندارد؛ بنابراین همین عوامل هم می‌‌تواند بازار بورس را همچنان یکی از بازارهای مستعد برای جذب نقدینگی نگه دارد. در پایان توصیه‌ام به سهامداران این است که به‌دور از هیجان تصمیم بگیرند و امیداور باشند که بازار روند تعادلی خود را در پیش خواهد گرفت.

 

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار