• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
محمدباقر کریمی:

تاوان جنایت در شرق، قصاص در غرب خواهد بود

تاوان جنایتی که آنها در شرق میانه مرتکب شده‌اند، قصاصی خواهد بود که در غرب به آن مبتلا خواهند شد!

تاوان جنایت در شرق، قصاص در غرب خواهد بود
0.00

  به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، محمدباقر کریمی، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: بدون هیچ شکی، مرز تقابل بین ایران و آمریکا در نزدیک‌ترین وضعیت تاریخی قرار گرفته است و در حال عبور از تقابل نرم حرکت به سمت برخورد سخت است.

ترور سردار قاسم سلیمانی، دیپلمات نظامی، استراتژیست و مدیر استثنایی سپاه پاسداران قدس، خسارت ساده‌ای نیست که بتوان به سادگی از کنارش گذشت. فقدان سردار قاسم سلیمانی برای جبهه مقاومت، فقدان مالک اشتر برای لشکر اسلام است. گرچه مرگی کمتر از شهادت برای آن مجاهد ممتاز و عارف، زیبنده نبود، اما جبران این ضایعه، آسان نیست. نظام به‌طور قطع جانشینان شایسته‌ای برای شهیدحاج‌قاسم سلیمانی تربیت کرده است، در عین حال ترور او نه‌تنها زخمی به پهنای جغرافیای ایران و به تعداد مردم ماست که حتی به پهنای همه جبهه مقاومت است. حیثیت و عزت این ملت، گرفتن انتقام ترور او را ایجاب می‌کند. اما چند نکته:یکم؛ ایران باید روی وجهه تروریستی این رویداد، تاکید کرده و مانوری وسیع و شدید دهد. برای این کار باید بتواند به هر شکلی از ظرفیت رسانه‌های بین‌المللی استفاده کرده و چهره ضدتروریستی سلیمانی در مبارزه با داعش و شهادت مظلومانه‌اش را جهانی کند و همزمان از طریق اقدام حقوقی از سازمان‌های بین‌المللی برای محکوم کردن این اقدام مجرمانه آمریکا اقدام کند؛ حتی اگر به نتیجه نرسد.دوم؛ هر واکنشی به شهادت سردار بزرگ ما نباید نقض غرض یک عمر مجاهدت خالصانه آن بزرگ باشد.

او برای صلح می‌جنگید؛ جنگ برای جنگ، استراتژی خونخواران و جنایتکاران بالفطره است. برای همین، استراتژی ما برای تنبیه دشمن، انتقام براساس فرهنگ قصاص خواهد بود، همچنان که در سنت‌های اسلامی است! ما باید کسانی را که در کشتن سردار بزرگ‌مان نقش مستقیم یا مباشر را داشتند، هدف قرار دهیم، اما براساس منطق حکمت، باید نقطه درگیری را از جغرافیای محدوده آتش به بیرون برد. باید به سراغ آن سیاستمدارانی که این نقشه را می‌چینند و دستور ترور را می‌دهند، رفت. باید در دورترین نقطه‌ها که کمترین احتمال برخورد را می‌دهند، به سراغ‌شان رفت. باید منافع استراتژیک آنها را در اقصی نقاط دنیا به خطر انداخت. آنها باید بدانند که نمی‌توانند جبهه جنگ را در خانه کشورهایی مانند عراق، افغانستان و عربستان باز کنند و خود در خانه‌شان در امنیت مطلق باشند، اما برای این کار، فارغ از جنگ‌های رسانه‌ای مرسوم که برای التیام افکار عمومی لازم است، باید از هرگونه هیجانی پرهیز کرد و با برنامه‌ریزی دقیق و بدون گذاشتن ردی، این کار را انجام داد تا دشمن یک‌بار دیگر ضرب شست هوش استراتژیک بالای نظام را بچشد.سوم؛ عراق باید از ظرفیت اشتباه طرف آمریکایی به خوبی استفاده کند. ترور فرمانده ارشد عراقی و همچنین ترور قاسم سلیمانی و همراهانش که قاعدتا با هماهنگی دیپلماتیک وارد خاک عراق شده بودند؛ یعنی نادیده گرفتن استقلال ملی عراق و نقض تمامیت ارضی آن کشور.

عراق باید با محوریت این اقدام تجاوزکارانه در داخل اقدام به بسیج مردمی همه مردم عراق برای حفاظت از استقلال کشورشان کند و در سطح جهانی نیز با هجمه‌های رسانه‌ای و حقوقی، علاوه‌بر اقدام به تظلم‌خواهی، یک جنگ سیاسی و حقوقی تمام‌عیار علیه آمریکایی‌ها تا اخراج کامل آنها از خاک کشورشان به راه بیندازد.چهارم؛ وظیفه همه روشنفکران و فعالان سیاسی مستقل و آزادیخواه و عدالت‌طلب در همه دنیاست که با تشکیل شبکه‌ای جهانی اقدام به راه‌اندازی «نهضت ضداستعمار» بکنند. این شبکه علاوه‌بر محکوم کردن نقض عرف دیپلماتیک که با ترور شخصیت‌ها توسط برخی کشورها صورت می‌گیرد، باید اقدام به ایجاد یک نهضت جهانی که نتیجه آن فشار بر کشورهای استعمارگر برای اجتناب از اخلال در استقلال ملت‌های مستقل خواهد بود، بکند شهیدسردار قاسم سلیمانی باید سمبل این نهضت ضداستعمار باشد.ما باید قسمتی از آتشی که دشمنان جنایتکار در خانه دیگران می‌اندازند را در دامن خود او بیندازیم. مراکز تجاری و سیاسی‌شان در کشورهای دیگر و شخصیت منفور و جنگ طلب‌شان می‌تواند هدف برنامه قصاص باشد. تاوان جنایتی که آنها در شرق میانه مرتکب شده‌اند، قصاصی خواهد بود که در غرب به آن مبتلا خواهند شد! در عین حال، قبل از هر اقدام برای هرگونه واکنشی در مورد این اتفاق تروریستی وحشیانه، باید همه محاسبات لازم صورت گیرد تا خون این شهید بزرگوار و سایر همرزمانش به بار بنشیند. فلذا اتخاذ هر تصمیمی باید با مسیر این شهدای گرامی، منطبق باشد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار