• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
در گفت‌وگوی کارشناسان با «فرهیختگان» عنوان شد

استمرار ناآرامی‌ها در عراق با تصمیم صالح

«فرهیختگان» در گفت‌وگو با کارشناسان به بررسی تحولات عراق در سایه خودداری برهم صالح از معرفی‌گزینه ائتلاف بزرگ پارلمان برای نخست‌وزیری و تهدید او به استعفا از سمت خود پرداخت.

استمرار ناآرامی‌ها در عراق با تصمیم صالح

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، تحولات عراق در چند ماه اخیر آنقدر تند شده۴ که دیگر کمتر روزی است که بتوان از روی اتفاقات این کشور گذشت و درباره آن ننوشت. عراق که چندین قرن است روی آرامش به خود ندیده است سالیان درازی علی‌رغم رنج بردن از هر مشکلی مانند جنگ، دیکتاتوری، اشغال و ناامنی از معضل بی‌دولتی و خلأ سیاسی دور بود، اما این قلم را نیز جدیدا بر سبد ضعف‌های خود افزوده است. عراق از مهرماه تاکنون به‌طور تقریبا مستمری درگیری اعتراضات و آشوب‌های خیابانی به همراه تعداد بالایی از کشته‌شدگان و افراد زخمی بوده است. در پی همین اتفاقات عادل عبدالمهدی ماه گذشته از سمت خود استعفا داد تا پرونده جدیدی تحت‌عنوان انتخابات نخست‌وزیر بار دیگر در این کشور گشوده شود. در جدید‌ترین تحولات برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق که گفته می‌شود یکی از بازیگران اصلی در ایجاد وضعیت فعلی کشور است بار دیگر از معرفی گزینه مورد نظر بزرگ‌ترین ائتلاف پارلمان به‌عنوان نخست‌وزیر خودداری کرده است. ائتلاف البنا در آخرین تلاش‌های خود سعی کرد اسعد العیدانی، استاندار بصره را برای این سمت مامور به تشکیل دولت کند، اما با مخالفت صالح و تهدید او به استعفا مواجه شد.

برای بررسی وضعیت عراق با «مهدی ازرقی»، کارشناس مسائل عراق و همچنین «محمد علی الحکیم»، سردبیر خبرگزاری عراقی النخیل گفت‌وگو کرده‌ایم.

 

آقای ازرقی، برهم صالح رئیس‌جمهور عراق طی روزهای گذشته برای چندمین بار از معرفی گزینه نخست‌وزیری بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمان خودداری کرد. دلیل این اقدامات برهم صالح چیست؟