• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مهدی محمدی:

هشداری که جدی گرفته نشد

درباره چالش استرا - استقلال، برد دیگری برای استاد قراردادهای یک‌طرفه

همان زمان سعی کردیم به مدیران باشگاه هشدار دهیم که با یک استاد قرارداد یک‌طرفه مواجه هستند و باید مراقب باشید. متاسفانه هشدار ما جدی گرفته نشد!

هشداری که جدی گرفته نشد
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مهم‌ترین اتفاق این روزهای ورزش، چالش باشگاه استقلال با آندره‌آ استراماچونی است، مربی ایتالیایی که به‌طور ناگهانی و بامداد روزی که تیمش بازی مهمی در لیگ برتر داشت بار سفر بست و به کشورش رفت تا استقلال در سه بازی اخیر خود بدون سرمربی و حتی مربی به میدان برود و از راه دور کنترل شود و البته پنج‌امتیاز مهم را در کورس قهرمانی از دست بدهد. در همین مدت نیز مدیرعامل باشگاه (امیرحسین فتحی) از سمت خود استعفا کرد و جواد زرینچه نیز به‌عنوان سرپرست تیم جایش را به ستار همدانی داد و دو بازیکن خارجی و تاثیرگذار استقلال یعنی شیخ دیاباته و هرویه میلیچ نیز به‌طور غیرمستقیم نوای جدایی سر دادند.

اینکه استراماچونی عملکرد بسیار خوبی در استقلال داشت و توانست این تیم بحران‌زده را به یکی از مدعیان جدی قهرمانی تبدیل کند حرف درستی است، اینکه مدیران باشگاه استقلال مانند همتایان قبلی خود با مجموعه‌ای از ناکارآمدی‌ها شرایطی را رقم زدند که این مربی بتواند طبق قانون از کشور برود و قراردادش را فسخ کند نیز حرف درستی است. با این حال در شرایط فعلی باید این حقیقت را پذیرفت که مدیران استقلال برای بازگرداندن مربی ایتالیایی تمام تلاش خود را به‌کار گرفتند و با وجود اینکه می‌دانستند درصورت پرداخت مبلغ درخواستی ممکن است موضع استرا تغییر کند و قید بازگشت به ایران را بزند به هر طریق ممکن کاری را که از نظر مربی ایتالیایی شبیه به معجزه بود، انجام دادند و درنهایت هم همان شد که برخی هشدار داده بودند.

حالا مربی ایتالیایی که خوب می‌داند مدیران باشگاه فشار زیادی را برای بازگرداندن او تحمل می‌کنند، خواسته عجیبی از باشگاه داشته و تمام مبلغ قراردادش را قبل از اتمام فصل به‌طور یکجا طلب کرده است؛ اقدامی که در بزرگ‌ترین باشگاه‌های فوتبال جهان نیز معمول نیست و مربیان و بازیکنان بزرگ به‌طور ماهانه حقوق خود را دریافت می‌کنند. بماند که به گفته مسئولان استقلال، مبلغ درخواستی استرا بیش از عددی است که در قرارداد ثبت‌شده و او مبلغ قراردادش را نیز افزایش داده است.

نکته تاسف‌بار ماجرا هم این است که تقریبا ثابت شده فرد یا افرادی ایرانی با استراماچونی در ارتباط بوده و به‌نوعی او را در این مسیر هدایت می‌کنند؛ مسیری که باعث شده او یک روز از عشق به ایران و هواداران استقلال و آن کودک نابینا بگوید و روز دیگر برای بازگشت شروطی سنگین بگذارد. یادمان نرفته این ایتالیایی -که در ایران هرگز حاضر به گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی نشد و بارها حضور در نشست‌های خبری را هم تحریم کرد- در مصاحبه‌های متعدد با رسانه‌های کشورش تاکید کرد هنوز چمدان‌هایش را باز نکرده و به محض دریافت مبلغ درخواستی‌اش (160 هزار یورو) به تهران بازخواهد گشت، اما مبلغ مذکور با مشکلاتی عدیده به حساب جدید استرا واریز شد و در حالی که آن کودک نابینا هم مثل میلیون‌ها هوادار استقلال منتظر شنیدن خبر بازگشت مربی تیم محبوبش به ایران بود، اخبار مربوط به شروط یازده‌گانه منتشر شد! بد نیست کمی به عقب برگردیم؛ روزی که صحبت از مذاکرات آبی‌ها با استراماچونی به میان آمد، رزومه او را در «فرهیختگان» بررسی کرده و به نکته جالبی برخوردیم؛ مربی ایتالیایی که در سال‌های اخیر همواره با اخراج از سوی باشگاه‌ها در ایتالیا، یونان و چک مواجه شده تبحر خاصی در عقد قراردادهای یک‌طرفه دارد. بد نیست بخش‌هایی از آن گزارش را دوباره مرور کنیم: «استراماچونی پس از اخراج‌ از تیم‌های پاناتینایکوس و اسپارتاپراگ اثرات متاخر خود را همچنان در این تیم‌ها نگه داشت. او هنگام حضور در آتن و پراگ، دستیاران پرتعدادی را با خود برد و همچنین چند بازیکن خارجی را برای این دو تیم به خدمت گرفت. بازیکنان مدنظر نتوانستند کارایی لازم را داشته باشند و دستیاران استرا هم همراه او از تیم کنار گذاشته شدند و کلی بدهی روی دست پاناتینایکوس و اسپارتا‌پراگ برجای گذاشتند و حتی تراز مالی این دو باشگاه را با نوسانات فراوانی روبه‌رو کردند. باشگاه‌های مذکور برای اینکه بتوانند خسارت‌های وارده را جبران کنند، اعلام کردند به دو، سه سال زمان نیاز دارند. جالب است بدانید قرارداد آندره‌آ با اسپارتاپراگ به‌گونه‌ای است که آنها تا ژوئن سال 2019 باید حقوق ماهیانه قابل‌توجهی به این سرمربی پرداخت کنند.»

همان زمان سعی کردیم به مدیران باشگاه هشدار دهیم که با یک استاد قرارداد یک‌طرفه مواجه هستند و باید مراقب باشید. گزارش را با این جمله آغاز کرده بودیم: «به‌نظر می‌رسد مدیران باشگاه باید جوانب احتیاط را در‌ این‌باره رعایت کنند و مراقب باشند مشکلات تیم‌های قبلی «استرا» برای آنها تکرار نشود.» متاسفانه هشدار ما جدی گرفته نشد!

* نویسنده: مهدی محمدی، دبیرگروه  ورزش

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار