• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نظری‌جویباری در گفت‌وگو با «فرهیختگان»: جای استرا بودم امروز می‌رفتم، نه در آن مقطع

خطیر نه، مقصر مدیری بود که به او حکم داد

خطیر چه تجربه و سوابقی داشت که به‌عنوان معاون استقلال معرفی شد؟ اگر من معاون استقلال شدم، 15 سال زیردست امثال اولیایی، فتح‌الله‌زاده، قریب و منزوی کار کردم.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، جلسه اعضای هیات‌مدیره استقلال روز گذشته درحالی برگزار شد که بعد از پایان این جلسه برخی منابع خبری از حضور علی نظری‌جویباری در آینده‌ای نزدیک به‌عنوان معاون باشگاه استقلال خبر دادند. در این خصوص گفته می‌شود در تماسی با علی نظری‌جویباری، از او درخواست کردند سمت معاونت باشگاه استقلال را قبول کند که پاسخ نظری مثبت بود، اما شروع کار در باشگاه را موکول به چند روز آینده کرد تا امورات شخصی خود را انجام دهد. برای بررسی صحت و سقم این ماجرا با معاون سابق و باتجربه استقلال تماس گرفتیم، او مدعی شد صحبتی با او نشده است! گفت‌وگوی «فرهیختگان» با نظری‌جویباری را در ادامه می‌خوانید.

شنیده می‌شود به‌زودی به‌عنوان معاون استقلال معرفی می‌شوید، صحت دارد؟

خیر، فعلا هیچ خبری نیست و هیچ صحبت خاصی هم با من نشده است.

اگر پیشنهاد بشود، قبول می‌کنید؟

وقتی خبری نیست چه چیزی را قبول کنم؟ اگر هم پیشنهادی بشود باید حرف زد و قبل از آن یک‌سری کارها را انجام داد.

حضور فتح‌الله‌زاده در هیات‌مدیره را چطور ارزیابی می‌کنید؟

فتح‌الله‌زاده سابقه و کارنامه‌اش مشخص است و اگر او نباشد، چه کسی بیاید؟ من این حضور را به فال نیک می‌گیرم. او سال‌های سال در استقلال بوده و می‌تواند موفق باشد. فتح‌الله‌زاده کارنامه‌ای درخشان دارد و همه کارنامه او را می‌دانند.

منتقدانش اما می‌گویند مدیریت او، مدیریت هزینه است و بدهی زیادی بالا می‌آورد.

هر تیمی برحسب زمان هزینه‌های لازم را می‌کند و این موضوع فقط مختص استقلال نیست. بالاخره هرکسی یک سبکی برای مدیریتش دارد و این درحالی است که فتح‌الله‌زاده سال‌های سال مدیر استقلال بوده و نتایج او را هم با سایر مدیران مقایسه کنید. چطور 7-6 جامی را که او برای استقلال آورده است، نمی‌بینند و فقط 30-20 میلیارد بدهی، آن هم برای 9-8 سال مدیریت را می‌بینند؟ چطور مدیری را که طی یک سال 50 میلیارد بدهی آورد، نمی‌بینند؟ در خانه‌شان می‌نشینند و آمار می‌دهند و این درحالی است که خیلی راحت می‌توان عملکرد مالی مدیران را با یک تراز و دو، دو تا چهارتای ساده بررسی کرد.

منظورتان کدام مدیران هستند؟

کارنامه و عملکرد همه مدیران قبلی باشگاه مشخص است. عده‌ای با حب و بغض نظر می‌دهند. او 8 سال مدیر بوده و بدهی‌اش برای این سال‌هاست و خیلی فرق دارد با مدیری که طی یکی، دو سال دو برابر این رقم را بدهی به بار آورده است.

فتحی گفته بود درحال آواربرداری بمب‌های زمان فتح‌الله‌زاده هستیم.

فتحی آدم خوش‌زبانی است که خوب حرف می‌زند و با خنده و شوخی مسائل را جمع می‌کند. به نظرم این حرف‌ها معنایی ندارد و باز هم می‌گویم کارنامه همه مدیران با یک تراز ساده مشخص است. اگر غیر از این هم باشد، میانگین تعداد جام کسب‌شده به بدهی ایجادشده می‌تواند بیانگر خیلی مسائل باشد.

درخصوص استراماچونی چه نظری دارید؟ اگر برگردد، همچنان کار روی روال خواهد بود؟

نمی‌توان از این منظر به این موضوع نگاه کرد و این‌گونه بررسی کرد که اگر برگردد، موفق می‌شود یا خیر. من اگر جای او بودم، آن زمان نمی‌رفتم و برای نیم‌فصل این کارها را می‌کردم تا امروز مفت و مسلم 5 امتیاز از دست نرود، هرچند کاملا حق را به او می‌دهم و باید طبق قرارداد و توافقی که شده بود، پولش را می‌دادند. امیدوارم این مربی برگردد و اتفاقا باید برگردد و تیمی را که خودش درست کرد، به سروسامان برساند. استقلال هم خوب بازی می‌کند و هم روند خوبی دارد و اگر استرا برگردد، می‌تواند تیمش را نگه دارد. اتفاق بسیار خوبی است، اگر الان برگردد و تیم را رهبری کند تا در ادامه رقابت‌های لیگ و حذفی اتفاقات خوبی برای استقلال رخ بدهد. استقلال بازی سختی در جام‌حذفی مقابل سپاهان پیش‌رو دارد و استرا باید بیاید و زودتر کارها را سروسامان بدهد.

ممکن است با چند نتیجه بد علیه او «رها کن، حیا کن» به راه بیندازند؟

استرا آنقدر محبوب است که با 3-2 شکست هوادار علیه او شعار ندهد. اول فصل هم استقلال نتیجه نگرفت ولی در ادامه وقتی هوادار پشت این تیم ایستاد، استقلال موفق شد. به نظرم هواداران تا انتهای فصل به این مربی فرصت می‌دهند و آن زمان استقلال هم می‌تواند از حمایت و پشتیبانی هواداران از کادر و سرمربی‌اش بیشترین سود را ببرد.

برخی استقلالی‌ها ازجمله برخی بازیکنان فعلی معتقدند مشکلات اخیر به خاطر معاون سابق باشگاه است!

در این خصوص من یک سوال دارم. مگر می‌شود یک جوان 18 ساله را کاپیتان استقلال کرد؟ اصولا نوع اداره کردن یک تیم پرطرفدار به این شکل نیست. خطیر چه تجربه و سوابقی داشت که به‌عنوان معاون استقلال معرفی شد؟ اگر من معاون استقلال شدم، 15 سال زیردست امثال اولیایی، فتح‌الله‌زاده، قریب و منزوی کار کردم. بقیه معاونان هم سوابقی داشته‌اند که معاون استقلال شدند، اما این آقا چه سابقه‌ای داشت؟ البته تقصیر خطیر هم نیست و هر کسی دلش می‌خواهد پیشرفت کند. در این خصوص مقصر کسانی هستند که این سمت را به او دادند. در غیر این صورت خطیر حکمی را گرفت که نمی‌دانست چه حکمی است و باید اصولا 10 سال برایش زحمت می‌کشید. از مدیری که به او حکم داد این سوال را بپرسید که او را از کجا آورد و روی چه حسابی حکمی به این مهمی صادر کرد. آیا خطیر سابقه فوتبالی یا ورزشی داشت که معاون باشگاه بزرگ استقلال بشود؟ اول فصل با آن همه ادعا قراردادهایی بسته شده که الان نتایجش را می‌بینید و جالب اینکه ادعا می‌کردند حقوقدان هستیم، درحالی که اگر این قراردادها را هرکس دیگری هم می‌بست باز هم استقلال محکوم می‌شد. در هر صورت کم و زیاد کردن بندهای قرارداد را هرکسی بلد است.

* نویسنده: محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق، روزنامه‌نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار