• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
مجتبی قرایی:

دموکراسی خیابانی صدر

بازی تعطیلی یا عدم تعطیلی موسسات و نهادهای وابسته به صدر، مسبوق به سابقه است.

دموکراسی خیابانی صدر
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، مجتبی قرایی، روزنامه‌نگار طی یادداشتی در روزنامه «فرهیختگان» نوشت: دیروز دفتر مقتدی صدر، رهبر ائتلاف سائرون اعلام کرده است که در واکنش به حوادث اخیر این کشور، برخی نهادها و موسسات وابسته به این جریان یک سال بسته خواهند بود. در بین این نهادها و موسسات، دفتر ویژه صدر، اداره مرقد شهیدسیدمحمد صادق صدر و تشکیلات «سرایاالسلام» بسته می‌شوند. سرایاالسلام، شاخه نظامی جریان صدر در عراق است. این تشکیلات در حالی قرار است به فعالیت خود ادامه دهند که تیرماه سال‌جاری و پس از صدور فرمان ادغام حشدالشعبی در ساختار نظامی عراق، صدر دستور انحلال تشکیلات «سرایاالسلام» و تعطیلی تمام دفاتر آن را داده بود.

گفته شده این اقدام در واکنش به قتل فجیع نوجوان عراقی به دست معترضان در میدان الوثبه بغداد صورت گرفته است؛ جنایتی که گفته شده بعضی از افراد وابسته به جریان صدر نیز در آن نقش داشته‌اند. بازی تعطیلی یا عدم تعطیلی موسسات و نهادهای وابسته به صدر، البته مسبوق به سابقه است. او همان‌طور که تجربه زیادی در درخواست برای استعفای تمامی دولت‌های مردمی پس از صدام داشته است، در این حوزه هم بی‌تجربه نیست.

سال 2007 پس از مقابله ارتش عراق با شبه‌نظامیان خودسر «جیش‌المهدی» که در پرونده‌شان همه‌گونه جنایت علیه مردم وجود داشت، او دستور تعطیلی 6 ماهه جیش‌المهدی را داد. حالا اما چند ماه پس از اعلام انحلال «سرایاالسلام» صدر، از تداوم فعالیت این تشکیلات سخن گفته است. مواضع عوام‌فریبانه تشکیلات صدر البته محدود به این تصمیم نمی‌شود.

دیروز در میانه گمانه‌زنی‌ و تایید و تکذیب‌ها پیرامون انتخاب «محمد شیاع السودانی» به‌عنوان نامزد تصدی نخست‌وزیری، فراکسیون سائرون وابسته به صدر در نامه‌ای به رئیس‌جمهور عراق، خواسته که نخست‌وزیر جدید «بر اساس انتخاب مردم تعیین شود.» در حالی که تا پایان فرصت رئیس‌جمهور برای انتخاب نخست‌وزیر سه روز زمان باقی مانده است، به نظر نمی‌رسد با وجود برخی تفاهمات، انتخاب نخست‌وزیر به آسانی امکان‌پذیر باشد. با وجود اینکه دیروز وبگاه خبری «موازین‌نیوز» به نقل از یک مقام سیاسی مطلع خبر داد «برهم صالح» روز دوشنبه با صدور حکمی «محمد شیاع السودانی» را به‌طور رسمی مامور تشکیل کابینه جدید این کشور می‌کند، «احمد الکنانی» نماینده پارلمان عراق مدعی شد: «نشست‌ها میان رئیس‌جمهور و گروه‌های سیاسی تاکنون به توافق درباره انتخاب نامزدی برای تصدی پست نخست‌وزیری به شکل نهایی منجر نشده است.»

شاید بخشی از این فضا متاثر از اقدامات شبکه‌های سعودی باشد. این شبکه‌ها در حال ایجاد موج اعتراضی علیه السودانی هستند. شبکه‌های العربیه و الحدث با مصاحبه با عده‌ای از معترضان در حال تبلیغ علیه گزینه جدید نخست‌وزیری هستند. علاوه‌بر این خبرسازی‌های اعتراضی، ائتلاف الفتح و حکمت نیز به نظر می‌رسد خیلی موافق او نیستند.

دیروز مهدی الامرلی یکی از نمایندگان ائتلاف الفتح نوشت که «محمد شیاع السودانی نامزد ائتلاف الفتح برای پست نخست‌وزیری نیست و هیچ‌توافقی هم در این زمینه صورت نگرفته است.»

«حسن فدعم الجنابی»، نماینده وابسته به جریان حکمت هم نوشت که «گروه حکمت از هیچ‌شخصی برای پست نخست‌وزیری حمایت نمی‌کند، مگر اینکه مستقل و مورد قبول مردم باشد.»برآیند این اتفاقات نشان می‌دهد که نباید خیلی به تشکیل دولت آتی در آینده نزدیک در عراق امیدوار بود، چراکه از یک‌سو گروه‌های سیاسی رو به مواضع عوام‌فریبانه آورده‌اند و از سوی دیگر هرکدام در تلاش برای کسب بیشترین سهمیه در قدرت هستند. در این میدان، جریان صدر که سابقه قابل‌تاملی در هم‌کاسه شدن با دولت‌ها داشته است، میل بیشتری برای قبضه تمام قدرت در عراق دارد. برای این جریان به نظر می‌رسد خیلی مهم نیست که هزینه این زیاده‌خواهی، یک جنگ داخلی و نابودی ده‌هاهزار نفر باشد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار