• تقویم روزنامه فرهیختگان ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
گزیده‌خوانی نشریات دانشجویی

روی خط دغدغه‌های مردمی

در گزیده‌خوانی این هفته نشریات دانشجویی گلچینی از محتوای چند نشریه دانشجویی دانشگاه‌ها و تشکل‌های مختلف را مطالعه خواهید کرد.

روی خط دغدغه‌های مردمی
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، ترم نخست سال تحصیلی از نیمه می‌گذرد و حالا در سراشیبی روزهای منتهی به پایان ترم و کشاکش امتحانات میان‌ترم، دانشجویان آماده گرامیداشت روز دانشجو می‌شوند. فعالان دانشجویی این روزها، از هر طریق که در توان‌شان باشد به دنبال فعالیت‌های  مشارکتی در ایام 16 آذر هستند؛ فعالان نشریات نیز از این قاعده مستثنی نیستند و هریک به شکلی می‌خواهند خاطره حال و هوای دانشگاه‌ها را در روز دانشجوی سال 98  ثبت کنند.اگر از اخبار حوزه نشریات در هفته‌ای که گذشت، جا مانده‌اید، خوب است بدانید انتخابات خانه نشریات ‌دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه مرکزی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان و با حضور نمایندگان دانشگاه‌های علوم پزشکی اصفهان، کاشان، یزد و شهرکرد برگزار شد. پس از شمارش آرا، امین ملاگلی از دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کامیاب کریم‌پور از علوم پزشکی اصفهان و  علی کریم‌راد از علوم پزشکی یزد با کسب بیشترین آرای ماخوذه به‌عنوان نمایندگان مدیران‌ مسئول نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه مرکزی انتخاب شدند. یکی از حواشی جالب این نشست آغاز به‌کار کافه‌آمبولانس در دانشگاه میزبان بود. در این کافه نشریه دانشجویی که برای آماده‌سازی آن از وسایل دورریز استفاده شده، استفاده از کتاب‌ها و نشریات متعدد برای عموم آزاد است.

نشست تخصصی خانه نشریات منطقه شمال‌شرق کشور نیز روزهای ۱۴ و ۱۵ آذرماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی برگزار می‌شود. معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان (خوراسگان) از برگزاری کارگاه آموزشی دو ‌روزه آموزش‌های تخصصی نشریات دانشجویی متشکل از چهار پودمان تخصصی برای نخستین‌بار در این واحد دانشگاهی خبر داده است.گشت‌وگذار لابه‌لای صفحات نشریات دانشجویی نشان می‌دهد هنوز هم بسیاری از نشریات سیاسی و اجتماعی متاثر از تصمیم بنزینی دولت، به تحلیل و بررسی شرایط اقتصادی کشور و به تبع آن رفتار دولت‌مردان در نحوه اجرای این طرح می‌پردازند. در این خصوص بیشتر یادداشت‌ها و تحلیل‌ها معطوف به اظهارات رئیس‌جمهوری است. در گزیده‌خوانی این هفته هم گلچینی از محتوای چند نشریه دانشجویی دانشگاه‌ها و تشکل‌های مختلف را مطالعه خواهید کرد. اگر شما هم از مدیران مسئول یا سردبیران نشریات دانشجویی دانشگاه‌های کشور هستید و می‌خواهید نوشته‌های نشریه خود را با سایر دانشجویان به اشتراک بگذارید، می‌توانید فایل نشریه خود  را به ادمین کانال روزنامه «فرهیختگان» در شبکه‌های اجتماعی ارسال کنید.

سفارتخانه‌ها و وظایف فراموش‌شده

از نشریاتی که هفته گذشته به چاپ رسید، سومین شماره نشریه هم‌شاگردی دیپلماتیک بود. فصلنامه تخصصی بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان این شماره با تصویری از دونالد ترامپ و تیتر «امضای آمریکایی‌ها دیگر تضمین نیست» منتشر شده و به بررسی وضعیت برجام پرداخته است. آینده برجام؛ صبر دیگر جایز نیست، رویکرد یکسان اروپا و آمریکا در قبال برجام، بذر مصیبت امروز کشمیر را انگلیسی‌ها در منطقه کاشتند، بهره‌برداری اقتصادی ایران بعد از موفقیت نظامی در سوریه و جایگاه فلسطین در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، ازجمله عناوین محتوایی شماره جدید هم‌شاگردی دیپلماتیک است که همراه گفت‌وگویی با احمد دستمالچیان، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در لبنان در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.  یادداشت نخست هم‌شاگردی دیپلماتیک را در این شماره توحید محمدزاده، دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی پیرامون وظایف اقتصادی وزارت امور خارجه به نگارش در آورده است.

او در مطلب خود با عنوان «وزارت خارجه جمهوری اسلامی به مثابه یک مرکز هزینه خارجی»، می‌نویسد: «سفارتخانه‌های ما در کشورهای خارجی باید بخشی از ساعات کاری خود را به فعالیت اقتصادی اختصاص دهند تا بتوانند یک موقعیت اقتصادی را شناسایی کنند و یک گروه اقتصادی را مثلا از کشور ببرند و با طرف خارجی پیوند بزنند و یک ارتباط بده و بستان اقتصادی بین دو وزارت خارجه جمهوری اسلامی واحد در ایران و خارج از کشور ایجاد کنند. اما آنچه عملا در وزارت خارجه ما مشهود است فقط بعد سیاسی‌اش    آن هم ناقص اداره می‌شود. ما یک مرکز هزینه خارجی داریم، نه مرکز دریافت خارجی و مهم‌تر اینکه این هزینه به دلار هم انجام می‌شود. وزارت خارجه ما مرکز تامین مالی برای بخشی از مسائل و مشکلات کشور نیست و برعکس یک مرکز پرهزینه خارجی است. این به این معنی نیست که همه سفارتخانه‌های ما باید فعالیت اقتصادی بکنند، اما در خیلی از سفارتخانه‌ها این امکان وجود دارد. در چند کشور ممکن است سفارت ما نیازی نباشد که رویکرد اقتصادی داشته باشد، مثلا سفارت ما در سوئیس می‌تواند اقتصادی نباشد، زیرا سوئیس موقعیت حقوقی دارد و سفارت ما می‌تواند حقوقی باشد ولی در بسیاری از جاهای دیگر وضعیت ما باید دگرگون شود. اما در پاکستان 120دیپلمات از طرف ما فعالیت می‌کنند و یک نفر از آنها کار اقتصادی انجام نمی‌دهد، یعنی هزینه 120 دیپلمات را می‌پردازیم و این هزینه‌ها هنگفت است، اما کار اقتصادی برای کشور صورت نمی‌گیرد، این یکی از جدی‌ترین انتقادات به عملکرد وزارت خارجه است. آنچه در بیرون مشاهده می‌کنیم این است که تقاضا برای استفاده از ظرفیت‌های تولیدی و اقتصادی ایران زیاد است؛ مثلا بازار بسیار بزرگ عراق و سوریه. این دو کشور به همه‌چیز نیاز دارند، عراق و سوریه ازجمله کشورهایی هستند که ظرفیت بزرگی برای ایران جهت حضور و فروش محصولاتش را فراهم کرده است. هیچ مانع جدی هم بر سر توسعه همکاری اقتصادی ما با این دو کشور وجود ندارد، اما آیا وزارت خارجه ما این موضوع را در اولویت قرار داده است؟»

نفاق رنگ خاصی نمی‌شناسد

نودوپنجمین شماره آینه، دو هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و صنفی بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد در هفته اخیر منتشر شد. «رنگین‌کمان نفاق» تیتر اصلی این نشریه است که به‌صورت دو رنگ چاپ می‌شود. به رنگ خون، مرد هزار چهره، اندر احوالات ما و هیات‌امنای دانشگاه، رویای در دسترسی، ساقه طلایی راهکار نهایی، سیاست غریبانه، از دانشگاه چه خبر، راه‌هایی برای درآمدزایی دانشگاه و پاییز عاشقان، ازجمله مطالبی است که در این شماره به چاپ رسیده است.مهدی موحد، دانشجوی کارشناسی‌ارشد دانشگاه فردوسی مشهد، در سرمقاله شماره جدید خود می‌نویسد: «نفاق هر روز به رنگی در می‌آید؛ یک روز سرخ، روز دیگر سبز و دیگر روز بنفش. درست مانند آفتاب‌پرست در هر برهه از زمان رنگ عوض می‌کند. نفاق با لباس دین و به قصد ضربه زدن به دین وارد می‌شود. حرف و عمل منافق با هم در تضاد است و بارها سخنان خود را نقض می‌کند. شعار اصلاح می‌دهد، اما فساد ایجاد می‌کند. از امید سخن می‌گوید، اما در عمل ناامیدی به جامعه تزریق می‌کند و بذر تردید و شک در دل‌ها می‌کارد. وقایع صدر اسلام را که می‌خوانیم، کم نیستند امثال عبدالله ابن ابی؛ گرگ‌هایی در لباس میش که با بی‌تدبیری سعی در ایجاد ناامیدی و تردید در میان امت اسلامی را داشتند. بد نیست نیم‌نگاهی به ماجراهای عبدالله ابن ابی و کارشکنی‌های او در زمان پیامبر داشته باشیم تا جریان نفاق را بهتر بشناسیم. پس از پیامبر نیز کعب‌الاحبار ازجمله افرادی بود که با پوشیدن لباس دین، در پی تحریف آن برآمد. در وقایع پس از عاشورا نیز، آل‌زبیر مانند آیینه تمام‌نمای تزویر و نفاق خودنمایی می‌کند و چقدر پرمعناست این دیالوگ ماندگار از مختار ثقفی در سریال مختارنامه: تزویر سکه‌ای دو رو است که بر یک روی آن نام خدا و روی دیگر نقش ابلیس است. عوام خدایش را می‌بینند و اهل معرفت، ابلیس.»  او در پایان یادداشت خود اضافه می‌کند: «وظیفه ماست که با افزایش بصیرت و معرفت در برهه‌های حیاتی، جریان نفاق را با انتخاب درست از کرسی‌های مهم و اثرگذار نظام کنار زده و نیروهای انقلابی و دلسوز واقعی جامعه را جایگزین آنها کنیم تا کشور از جنبه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بتواند در مسیر رشد و توسعه حرکت کند.»

رئیس‌جمهور از چه چیزی با‌خبر است؟

از نشریات دانشجویی دیگری که این هفته در دانشگاه‌ها به چاپ رسید، هفته‌نامه تحلیلی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی «صبح قریب» بود که صاحب‌امتیاز آن بسیج دانشجویی دانشگاه اراک است. این نشریه به صورت دو رنگ در چهار صفحه منتشر می‌شود و در یادداشت نخست خود به موضوع تصمیم دولت در افزایش قیمت بنزین و ماجراهای مربوط به آن اشاره داشته است. حامد آقالر در این یادداشت به تحلیل نحوه اجرای این تصمیم و اظهارات رئیس‌جمهور در این خصوص می‌پردازد و می‌نویسد: «می‌گویید مسئولیت اجرای این سیاست را به وزیر کشور و شورای امنیت کشور سپرده‌اید و از همه‌چیز اعلان بی‌خبری و به نوعی دیگران را فدای خود می‌کنید. این عذر بدتر از گناه است! اینکه شما مطلع نبودید، چه تصمیماتی در راستای پیاده‌سازی این پروژه اتخاذ شده و چه تمهیدات کارشناسی و اقتصادی برای آن در نظر گرفته شده است، از اساس بی‌مسئولیتی و بی‌تدبیری شما را اثبات می‌کند و اگر هم این موارد را می‌دانستید، اظهارات شما به نوعی طفره از پاسخگویی به مردم است! آقای روحانی شما باید بگویید درحالی که اصلی‌ترین اعضای دولت شما با این کار مخالف بوده‌اند، شما به اتکای چه کسانی و با کدام تحلیل، طرحی چنین «حساس» و شاید حتی باید گفت «خطرناک» را در این زمان خاص اجرا کرده‌اید؟ ما انتظار داریم هرچه سریع‌تر به ابهامات مذکور پاسخ دهید و دیگر عذر بدتر از گناه نیاورید که بی‌خبر بوده‌اید یا با انداختن تقصیرات به گردن دیگران و سوءاستفاده از موضع رهبری، از پاسخگویی طفره بروید.» مطالبه‌گری از دانشگاه، تبعیض دانشگاهی، مصیبت عظمای آلودگی هوا، رسانایی رسانه و خسارت قطع اینترنت  ازجمله عنوان‌های منتشرشده در شماره جدید این نشریه است.

زنان در دام سرمایه‌داری

گاهنامه «صدا» یکی از نشریات دانشجویی است که با محوریت موضوعی مسائل و رویدادهای مربوط به حوزه زنان منتشر می‌شود. این هفته بیست‌ودومین شماره این نشریه به صاحب‌امتیازی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر منتشر و توزیع شد. صدا در شماره جدید خود تیتر «نه به خشونت از زاویه جدید» را انتخاب کرده و در تصویر روی جلدش به مسائل مختلف حال حاضر در حوزه زنان مانند اشتغال و اعتیاد اشاره کرده است. فرناز اینانلو، دانشجوی رشته مهندسی نساجی و سردبیر نشریه صدا درخصوص محتوای این شماره در سرمقاله آن می‌نویسد: «در این شماره از نشریه صدا، می‌خواهیم از ظلم‌های نهان و کمتر دیده‌شده‌ای بگوییم که نه سروصدا‌های سیاسی به آنها تریبون می‌دهند و نه این دسته از زنان رسانه‌ای در اختیار دارند که بخواهند صدایشان را به گوش دیگران برسانند. گاهی این ظلم‌ها آنقدر ظاهرشان صاف و اتوکشیده است که باید ساعت‌ها به فکر فرو رفت تا ظلم بودن‌شان را ثابت کرد و گاهی خود به اسم درمان آمده‌اند، اما نیتی دیگر پشت‌پرده دارند.»

 نویسندگان این نشریه دانشجویی در مطلبی با عنوان بازی رسانه در زمین خانواده، مروری بر جریانات رسانه‌ای اخیر در موضوع «چند همسری» داشتند. «ستم‌های اتوکشیده» عنوان مطلب دیگری از این نشریه در باب ستم‌هایی که اسمش ستم نیست، اما درحقیقت ستم است، به نگارش در آمده و دیگر مطلب نشریه با تیتر «من هم شاغلم...» به نقد نگاه موجود به اشتغال زنان می‌پردازد. «از خانه‌داری تا خانه‌داری» و «لایحه‌ای به نام خشونت» سایر عناوین در شماره جدید است.مریم آخوندی، دانشجوی مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مطلب خود که با عنوان ستم‌های اتو کشیده به چاپ رسیده، عنوان می‌کند: «با ظهور و بروز سرمایه‌داری که سرریزشده از غرب به جهان است، ابزارهای زیادی جهت خدمت به آن به‌کار گرفته شد و چه بسیار چیزهایی که تبدیل به ابزار شد برای به‌کار‌گیری در جهت خدمت‌رسانی به نفع سرمایه‌داری. متاسفانه یکی از آنها انسان بود، به‌خصوص جنس زن. جریان سرمایه‌داری با سوءاستفاده از برخی ویژگی‌های فطری زنان، آنها را تبدیل به مصرف‌کنندگانی برای کالا و خدمات خود کرده و با سرازیر کردن انواع مدها و تنوعات پوششی و آرایشی به سمت زن و به موازاتش تلاش‌های رسانه‌ای برای ارزش‌سازی نسبت به مد و تجمل و ظواهر، رفته‌رفته تصویر زن ارزشمند در اذهان عمومی را تبدیل به زنی کرد که تمام دغدغه‌اش ست بودن رنگ لاک و کیف، خرید ست لوازم آرایشی، انجام هر روزه عمل‌های زیبایی و... بود و طبیعتا کمتر زمانی به اندیشیدن و خواندن و اثرگذاری اجتماعی اختصاص می‌داد.»

حق محرومان در جیب سلبریتی‌ها

«بنزین، اعتراض و بایدها» عنوان اصلی شماره جدید نشریه آرمانشهر گاهنامه فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مجمع دانشجویی آرمان دانشگاه شیراز است که با طرح جلد جالبی این هفته در دانشگاه شیراز منتشر شد. انتخابات مجلس، شیراز بی‌شیرازه، مدارس غیرانتفاعی؛ جهت انتفاع و معرفی کتاب سایر عناوین مهم بیست‌وسومین شماره آرمانشهر است.  مریم عطارزاده عضو شورای مرکزی مجمع دانشجویی آرمان در رابطه با تصمیم بنزینی دولت، می‌نویسد: « تقریبا همه کارشناسان در این موضوع اشتراک نظر دارند که نحوه اجرای طرح موسوم به طرح اصلاح قیمت بنزین به شیوه اشتباهی انجام شده است . البته دولت خود این موضوع را قبول ندارد و معتقد است از این جهت که اعلام  زودهنگام این موضوع می‌توانست به احتمال زیاد منجر به هجوم مردم به پمپ‌بنزین‌ها شده و مشکلاتی را به وجود آورد، کار درستی نمی‌توانست باشد؛ اما دقیقا برعکس این پیش‌بینی رخ داد و با این شیوه شوکی به مردم وارد شد که باعث اعتراض آنها شد و حتی با سوءاستفاده معاندان انقلاب اسلامی امنیت کشور را به خطر انداخت... .

نقد دیگری که نه به اصل این طرح  بلکه به نحوه اجرای آن وارد است، گره زدن عایدی حاصل از آن به بحث کمک مستضعفان است. حق این قشر باید از کسانی که با فرار از دادن مالیات حق آنها را می‌خورند، داده شود؛ فوتبالیست‌ها و ورزشکاران، سرمایه‌داران و...، نه به این صورت که از جیب خود مردم استفاده و به آنها با منت کمک شود.»

* نویسنده: ابوالفضل مظاهری، روزنامه نگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار