• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
آخرین خبرها از زلزله شمال‌غرب کشور

ایران نگران آذربایجـان

استاندار آذربایجان‌شرقی در توضیح اقلام مورد نیاز زلزله‌زدگان ناظر بر سرمای هوا در این مناطق گفت: «پتو، لباس گرم، مواد خوراکی و لوازم بهداشتی در اولویت است.»

ایران نگران آذربایجـان
0.00

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، هوا که کمی سرد می‌شود ناخودآگاه ترس از زلزله در کشور فراگیر می‌شود. این البته خیلی هم عجیب نیست، وقتی هم در منطقه‌ای از دنیا قرار داشته باشیم که زلزله‌خیز است و هم تعداد قابل‌توجهی از زمین‌لرزه‌های خاص و بزرگ در فصل سرما اتفاق افتاده باشد. خیلی که عقب‌تر نرویم و یادآوری‌ها را سخت نکنیم، همین آبان‌ماه سال 96 بود که در یکی از بزرگ‌ترین زلزله‌های کشور، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 7،3 ریشتر منطقه ازگله در استان کرمانشاه را لرزاند؛ اتفاقی که حسابی کام مردم کشورمان را با بیش از 600 جان‌باخته‌ای که برجای گذاشت، تلخ کرد. این زلزله سوای این تعداد جان‌باخته، حدود 10 هزار زخمی هم داشت و باعث بی‌خانمانی چندین هزار نفر شد. حالا با گذشت حدود دو سال، دوباره در نزدیکی همان روزها در آبان‌ماه سال 98، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 5.9 ریشتر، در ساعت 2 و 17 دقیقه و 30 ثانیه منطقه ترک از حوالی شهرستان‌های میانه و سراب در استان آذربایجان‌شرقی را لرزاند.

بزرگی و عمق نسبتا کم این زمین‌لرزه باعث شد در اردبیل، زنجان، قزوین، گیلان، آذربایجان‌غربی و بخش‌هایی از استان تهران هم احساس شود. مضاف بر این و پیرامون تلفات جانی و تعداد زخمی‌ها اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در یکی از آخرین اظهارنظرها گفت: «تعداد زیادی پس‌لرزه داشته‌ایم که این پس‌لرزه‌ها بسیار مفید است و اگر پس‌لرزه‌ای نداشتیم، احتمال وقوع زلزله بالاتری وجود داشت. ابتدا اعلام کردند عمق زلزله 1.6 کیلومتر بوده که سپس اصلاح و عمق این زلزله هشت کیلومتر اعلام شد و استان‌های همجواری ازجمله گیلان و زنجان نیز تحت‌الشعاع این زلزله قرار گرفته بودند. این زلزله بین میانه و سراب اتفاق افتاد و به چند ده ازجمله ترکمنچای و ورنکش آسیب زد و بیشترین آسیب نیز در روستای ورنکش بوده که پنج نفر جان خود را از دست دادند. 175  نفر به مراکز درمانی مراجعه کردند و 22 نفر نیز بستری شدند. تعداد فوت‌شدگان از پنج نفر افزایش نخواهد یافت، چراکه در ساعت‌های اولیه بحران، تعداد فوت‌شدگان مشخص می‌شود.»

علاوه‌بر نجار، محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان‌شرقی در پایان جلسه شورای مدیریت بحران در شهر ترکمنچای میانه با اعلام آخرین اخبار از جزئیات زمین‌لرزه نسبتا شدید شمال‌غرب کشور گفت: «این زلزله 5.9 ریشتری در استان‌های همجوار هم احساس شده ولی در آذربایجان‌شرقی در چهار شهرستان صدماتی داشت که بیشترین خسارت در ترکمنچای و روستای ورنکش بود. در شهرستان میانه، 20 تا 30 روستا آسیب دیدند. در شهرستان سراب هم از 20 روستا گزارش آسیب ارسال شده است. درمجموع 30 واحد مسکونی صددرصد تخریب شده و بقیه پنج تا 70 درصد آسیب دیده‌اند و به‌صورت کلی 1000  واحد مسکونی در زلزله صدمه دیده‌اند.» استاندار آذربایجان‌شرقی در توضیح اقلام مورد نیاز زلزله‌زدگان هم ناظر بر سرمای هوا در این مناطق گفت: «پتو،  لباس گرم، مواد خوراکی و لوازم بهداشتی در اولویت است.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار