• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0

افزایش ۲۵۵ درصدی جرائم فضای مجازی در قم

فرمانده نیروی انتظامی استان قم گفت: در هفت‌ماهه نخست امسال جرائم فضای مجازی در استان قم ۲۵۵ درصد افزایش داشته است.

افزایش ۲۵۵ درصدی جرائم فضای مجازی در قم

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، سردار عبدالرضا آقاخانی ظهر امروز در نشست خبری در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی با اشاره به عملکرد هفت‌ماهه پلیس قم اظهار داشت: با تلاش نیروها به سمت کاهش جرائم حرکت می‌کنیم و آمار و ارقام تا حدی کاهش جرم را به دلیل نظارت و پیشگیری نشان می‌دهد.

فرمانده نیروی انتظامی قم افزود: در زمینه افزایش سرقت در سطح کشور دارای رتبه 28 هستیم، در این مدت هفت‌ماهه، در سرقت‌های مهم یک درصد و در سرقت‌های کلان سه درصد افزایش داشته‌ایم، در این خصوص میانگین کشور 21 درصد افزایش سرقت بوده و پیش‌بینی می‌شود با برخوردهای قانونی و همراهی قوه قضائیه، تعداد سرقت‌ها به‌شدت کاهش یابد.

وی با بیان اینکه در آبان ماه سال جاری 19 درصد کاهش سرقت به دلیل اجرای عملیات و مبارزه با سارقان شناور گزارش‌شده است، ابراز کرد: در پیشگیری از سرقت و کشفیات چهار درصد افزایش داشته‌ایم.

آقاخانی تصریح کرد: پلیس آگاهی در چند روز گذشته چند باند سارقان کشوری را شناسایی کردند و تعدادی از افراد در بدو ورود به قم و در عوارضی تهران -قم دستگیر شدند، وضعیت در سرقت روند کاهشی داشته و امیدواریم تا پایان سال به نقطه مطلوب برسیم.

وی در مورد ناهنجاری‌های اجتماعی عنوان کرد: این ناهنجاری‌ها با اقدامات و نظارت بر اماکن و کنترل کانون‌های جرم و اجرای عملیات رعد کاهش داشته است و در حال حاضر مقابله با مراکز اقامتی، سفره‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها به دلیل فقدان مجوز و عدم رعایت شئونات در دستور کار است و تعدادی از این مراکز نیز پلمپ شده است.

فرمانده نیروی انتظامی قم گفت: در بحث حجاب و عفاف نیز اقداماتی در حال اجراست و در مقطعی 260 خودرو به دلیل کشف حجاب افراد در مسیرهای مواصلاتی شناسایی، ثبت و اعمال قانون شد.

وی اظهار داشت: در خصوص شرارت به دلیل برخورد و دستگیری برخی از افراد شرور با کاهش 38 درصدی در استان قم مواجهیم و این روند همچنان تداوم دارد.

آقاخانی با تأکید بر اینکه در کشف محصولات مخرب فرهنگی 25 درصد افزایش و در کشف تجهیزات ماهواره‌ای 20 درصد افزایش داشته‌ایم، عنوان کرد: متأسفانه ماهواره آفت‌هایی را به همراه دارد که در برخی موارد با فعالیت‌های فرهنگی می‌توان آسیب‌ها را رفع کرد، اما گاهی افراد عناد داشته و یا در زمینه ترویج و توسعه تجهیزات ماهواره‌ای فعالیت می‌کنند که با این موارد به‌شدت برخورد قانونی می‌شود.

وی در مورد فضای مجازی تصریح کرد: نگرانی در سطح استان در مورد جرائم اقتصادی در فضای سایبری وجود دارد و دراین‌باره وضعیت خوبی نداریم، به‌طوری‌که در هفت‌ماهه نخست امسال جرائم فضای مجازی در قم، 255 درصد افزایش داشته است.

فرمانده نیروی انتظامی قم با بیان اینکه امسال کشف جرم در فضای مجازی، 158 درصد افزایش و کشف به وقوع در فضای مجازی 64 درصد ثبت‌شده است، اضافه کرد: دستگیری مجرمین در فضای مجازی 434 درصد افزایش داشته و بیشترین جرم فضای مجازی در حوزه اقتصادی با 451 درصد رشد است که تهدیدی جدی به شمار می‌رود، به‌ویژه اینکه برخی بی‌توجهی‌ها زمینه را برای جرائم اقتصادی در فضای مجازی باز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در رابطه با مواد مخدر نسبت به سال قبل 37 درصد افزایش کشفیات و در مدت هفت ماه، 5 تن مواد مخدر کشف‌شده است  که دراین‌باره 24 باند متلاشی‌شده که 33 درصد افزایش را نشان می‌دهد، ضمن اینکه در دستگیری قاچاقچیان نسبت به سال قبل 11 درصد افزایش و دستگیری معتادین 21 درصد افزایش داشته‌ایم.

آقاخانی درباره آمار تصادفات عنوان کرد: نسبت به سال قبل تعداد تصادفات 9 درصد کاهش در سطح استان دارد و دراین‌باره شش درصد کاهش متوفیان ثبت‌شده و در مجموع تصادفات به وقوع پیوسته، 75 درصد فوتی و 81 درصد خسارتی و  19درصد جرحی است.

وی با اشاره به اقدامات در زمینه مبارزه با ارز و کالای قاچاق در استان قم گفت: 251 فقره پرونده تشکیل‌شده است که نسبت به مدت مشابه گذشته 15 درصد افزایش تشکیل پرونده داشته‌ایم و تعداد متهمین دستگیر شده نیز نسبت به سال قبل 155 درصد افزایش و ارزش ریالی کشفیات 55 درصد افزایش داشته است.

فرمانده نیروی انتظامی قم ادامه داد: در هفت ماه گذشته بیش از 510 هزار تماس با فوریت‌های پلیس ثبت‌شده که 18 درصد افزایش را نشان می‌دهد، همچنین در این مدت دو هزار و 206 تماس با 197 ثبت‌شده است.

وی در مورد مشاوره در رده‌های نیروی انتظامی بیان کرد: در معاونت اجتماعی 3 هزار و 360 پرونده و در کلانتری و پاسگاه‌ها تعداد 5 هزار و 344 پرونده ثبت شد که از مجموع این 9 هزار پرونده 89 درصد منجر به صلح و سازش شده است و تأثیر دفاتر مشاوره دراین‌باره مثبت ارزیابی می‌شود.

آقاخانی با اشاره به اقدامات در حوزه عمرانی پلیس قم گفت: فردا کلنگ زنی کلانتری 13 در خاکفرج قم با اعتباری بالغ‌بر 3 و نیم میلیارد تومان و هفته آینده کلنگ زنی پاسگاه شهدای فردو به همراه ایستگاه پلیس‌راه در مدیریت ترافیک با اعتبار 6 میلیارد تومان انجام می‌شود.

وی افزود: دو کلانتری دیگر تا پایان سال کلنگ زنی می‌شود که شامل کلانتری معصومیه و کلانتری 14 پاسداران است که دراین‌باره مجلس بودجه لازم را تخصیص داده و نمایندگان در تلفیق از جایگاه نیروی انتظامی دفاع کردند.

فرمانده نیروی انتظامی قم عنوان کرد: تا پایان سال تزریق نیروی انسانی از میان جذبی‌ها در قم انجام می‌شود تا در جهت تقویت سازمان نیروی انتظامی قم قدمی برداریم.

آقاخانی با اشاره به حضور زائرین اربعین در قم خاطرنشان کرد: در حدود 140 هزار نفر از زائران از کشورهای خارجی در قم حضور داشتند و هیچ مشکل امنیتی در این زمینه نداشتیم و خوشبختانه وضعیت قم در تعامل با دستگاه‌های امینی از جمله دستگاه قضائی و اعضای شورای تأمین و استانداری در سطح بالایی قرار دارد.

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار