• تقویم روزنامه فرهیختگان ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 1
  • 1
بیش از 3.5 میلیون ایرانی به راهپیمایی اربعین سال ۹۸ رفته‌اند، مراسمی که معادلات جهانی را به‌هم زده است

عصرحسین(ع)

جهانی بودن فرهنگ اربعین را ضرورتا نباید در مشارکت ملیت‌های مختلف و صاحبان ادیان و مذاهب گوناگون در این مراسم جست‌وجو کرد، بلکه جهانی بودن آن را باید در پیام‌های انسانی اربعین، پیام تحرک، تحمل و تحول، پیام تعامل و تعاون در معروف، پیام خلوص و بی‌پیرایگی، پیام همدلی و همزیستی و پیام اوج آرامش در نبود آسایش) دنبال کرد.

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، بیش از 3.5 میلیون ایرانی به راهپیمایی اربعین سال ۹۸ رفته‌اند، مراسمی که معادلات جهانی را به‌هم زده است، صاحب‌نظران در این خصوص سخن گفته اند که در ادامه می آید:

محمدامین پورامینی استاد حوزه و دانشگاه/

هله یا زائر

در میان موج بیکران غرق می‌شوی. قدم زنان خود را میان خیل زائران می‌بینی... و صداهای فراخوان را از درون موکب‌های کاملا مردمی می‌شنوی که هله یا زائر... هله... این ندای خوشامد‌گویی موکب‌های حسینی است... اینجا دیگر یک عنوان تو داری که تو را بسی کفایت و نشانی از عنایت است... عنوان زائر... اینجا دیگر از دیگر عناوین دست می‌کشی... تمام تعلقات و وابستگی‌ها را به کناری می‌نهی و بر تارک تو همین کافی است که تو زائر حسینی... هله بالزوار ابوعلی هله... حج دیگری برپاست... عرب و عجم زیر این خیمه‌اند... قومیت‌های گوناگون... گویش‌های مختلف و حتی پیروان دیگر مذاهب و ادیان را می‌بینی که در راه کربلایند... و این حسین(ع) است که شمع وجودش همه این پروانه‌ها را گرد خود جمع کرده و به سوی خود کشانده است. اینجا کافی است که زائر باشی تا ببینی چگونه از تو استقبال می‌کنند... دل‌هایشان را پیش از در خانه‌هایشان بر تو باز می‌کنند... بر پایت بوسه می‌زنند... با افتخار و خواهش تو را فرا می‌خوانند... خاک زیر پایت را جمع می‌کنند... آنچه را در زندگی ساده و فقیرانه‌شان دارند، تقدیمت می‌کنند... نه به‌خاطر اسم و مکانت... نه به‌خاطر جایگاه و منزلت اجتماعی‌ات... نه و نه... تنها به‌خاطر اینکه تو زائر حسینی؛ می‌بینی اینجا چگونه همه خدام حسینند... یک کشور... یک ملت... سرا‌پا شور... سراپا عشق... .

 

مصطفی دلشاد‌تهرانی، استاد دانشگاه علوم و حدیث/

آموزه‌هایی از زیارت اربعین