• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
نگاهی به کتاب «لایک ممنوع»

آنتی‌ویروس شایعه!

«لایک ممنوع»، نوشته سیدبشیر حسینی و طاها ساقیان شامل ۱۴ گام یا اقدام برای جلوگیری از زودباوری در فضای مجازی و راهکارهای رهایی از آن توسط انتشارات کانون اندیشه جوان منتشر و روانه بازار نشر شده است.

آنتی‌ویروس شایعه!
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، عدم تحلیل صحیح و زودباوری موجب می‌شود ناخواسته تبدیل به یک ربات شویم؛ رباتی که کنترل خود را به انبوه گروه‌های مجازی سپرده است. هر گروهی که قوی‌تر باشد یا کانالی که جذاب‌تر باشد، کنترل ربات شما را بیشتر در دست خواهد گرفت و این شمایید که آرام‌آرام و با اشتراک گذاشتن مطالب یا لایک کردن آنها بین خود و واقعیت دیواری بلند خواهید ساخت... .

هرچند غالب افراد جامعه تصور می‌کنند شایعات توسط یک‌روند عمومی و ناخودآگاه در جامعه ساخته می‌شود، اما حقیقت آن است که بسیاری از شایعات به‌صورت مهندسی‌شده تولید می‌شوند و در جامعه گسترش پیدا می‌کنند. عواملی مانند نیاز به جلب‌توجه دیگران، فرافکنی، کنجکاوی، خصومت، بزرگ‌سازی و فریبکاری از مهم‌ترین عوامل و دلایل ساخت شایعات هستند.

شایعه مانند یک باکتری می‌ماند؛ هرچند یک باکتری به‌خودی‌خود می‌تواند خطرآفرین باشد، اما خطر اصلی زمانی است که گسترش یابد. گسترش یک شایعه نیز همانند رشد یک باکتری نیازمند شرایطی است؛ شرایطی مانند امکان انتشار و انتقال سریع اخبار، حجم بالای اطلاعات که ناخودآگاه شرایط تحلیل را کمرنگ‌تر می‌کند و مواردی از این قبیل که هرکدام می‌توانند در رشد سریع شایعات موثر باشند. متاسفانه اکثر شرایط موردنیاز برای انتشار یک شایعه امروزه در شبکه‌های مجازی و اجتماعی برپاست و به همین دلیل شایعات در این شبکه‌ها با سرعت بسیار زیادی پخش می‌شوند. با این تصور شبکه‌های مجازی مشابه یک اتاق سمی مملو از باکتری هستند؛ باکتری‌هایی که می‌توانند آنقدر خطرناک باشند که شما را از مسیر اصلی زندگی خارج کنند. احتمالا شما هم موافق خواهید بود که اگر کسی بدون لباس مخصوص وارد این محیط مسموم شود، در حقیقت برای خود دام دیوانگی گسترده است.

افراد کم‌سن و سال به‌دلیل اوج هیجانات جوانی و همچنین تجربه ناکافی بیشتر در معرض پذیرش و انتقال شایعه هستند، اما این به این معنا نیست که هرچه سن افراد بیشتر باشد، افراد از سطح امنیت بالاتری برخوردار خواهند بود، در زمینه افراد بسیار مسن و افرادی که از تکنولوژی و حوادث روز فاصله پیدا کرده‌اند نیز احتمال شیوع و گسترش شایعات بیشتر است.

انتشار شایعه دستخوش دو عمل ساده است؛ هل دادن و کشیدن! هل دادن وقتی اتفاق می‌افتد که یک فرد با اصرار می‌خواهد یک خبر را برای دیگران تعریف کند، در این انتشار معمولا به‌دلیل علاقه فرد هل‌دهنده به ایجاد پذیرش اجتماعی بالاتر، امکان رشد و انتقال شایعات بسیار زیاد است. در برخی موارد دیگر شایعه به‌دلیل کشیدن ایجاد می‌شود، در این حالت مخاطب علاقه شدیدی به دریافت شایعه‌های منقول دارد و گوینده را مجبور می‌کند مواردی را که حتی خود نیز از صحت آن اطمینان ندارد، به زبان بیاورد. پس لطفا نه هل بدهید و نه بکشید، باور کنید اگر شما بخواهید این در می‌تواند بسته بماند.

اگر نگوییم امن‌ترین اما قطعا یکی از امن‌ترین نقاط گاوصندوق بانک‌هاست. برای رسیدن به یک گاوصندوق باید ابتدا از نگهبان بانک عبور کنیم، سپس وارد اتاق مخصوص شویم و درنهایت از پس قفل‌های متعدد گاوصندوق برآییم. این چندلایه بودن محافظت موجب می‌شود گاوصندوق بانک از درجه ایمنی بالایی برخوردار باشد. برای در امان ماندن از شایعه هم باید روندی مشابه روند نگهداری از اسناد و اموال در بانک‌ها داشت؛ یعنی یک محافظت چندلایه. ما در «لایک ممنوع» قرار است بیاموزیم چگونه با ساختن سه سد پیشگیری، درمان و کنترل می‌توانیم شایعات را خلع سلاح کنیم!

«لایک ممنوع»، نوشته سیدبشیر حسینی و طاها ساقیان شامل ۱۴ گام یا اقدام برای جلوگیری از زودباوری در فضای مجازی و راهکارهای رهایی از آن توسط انتشارات کانون اندیشه جوان منتشر و روانه بازار نشر شده است.

 

* نویسنده : محمدحسن شاهنگی خبرنگار

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها