• تقویم روزنامه فرهیختگان ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  • نظرات روزنامه فرهیختگان۰
  • 0
  • 0
محمد جمشیدی، استاد دانشگاه تهران:

مقاومت فعال هدف قرار گرفته‌ است

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه «غربی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که فشار حداکثری بر ایران جواب نمی‌دهد و فروریختن اقتصادی و سیاسی حاصل نخواهد شد»، افزود: «آنها می‌دانند که با این روش‌ها جمهوری اسلامی ساقط نمی‌‎‌شود، تغییر رژیم اتفاق نمی‌افتد، آشوب هم نخواهد شد، لذا باید مسیر جدیدی را در نظر بگیرند. امروز فرانسه و آمریکا این اهداف راهبردی خود را کنار گذاشته‌اند و رو به ارائه امتیازهای حاشیه‌ای آورده‌اند تا ایران را از مقاومت فعال بازدارند.

مقاومت فعال هدف قرار گرفته‌ است

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، محمد جمشیدی، استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با «فرهیختگان» به مذاکرات ایران و فرانسه در حاشیه برجام اشاره کرد و گفت: «سیاستی که مکرون دنبال می‌کند به‌نوعی مکمل سیاست‌های آمریکاست و این مساله‌ای غیرقابل انکار است. درواقع مکرون می‌خواهد ایران را راضی کند از سیاست مقاومت فعال خود دست بردارد و در عوض این اقدام، امتیازهای ظاهری و جانبی دریافت کند. برای مثال یکی از مهم‌ترین این امتیازها تخصیص اعتباری برای واردات کالا از اروپاست، نتیجه نهایی قبول این پیشنهاد چیست؟ واردات بیشتر و زمین‌گیر شدن تولیدکننده داخلی. جالب اینجاست که این فرآیند هم با ضوابطی از طرف مقابل همراه خواهد شد یعنی ما توان مانور بالایی درمورد اقلام این واردات هم نخواهیم داشت و باید از میان مواردی که طرف اروپایی اجازه صادرات به ایران می‌دهد، مواردی را انتخاب کنیم. نتیجه دیگر این فرآیند تاثیر منفی روی رونق اقتصادی محدودی است که این روزها کم‌کم در حال شکل گرفتن است و امید می‌رود در آینده بهبود یافته و گسترده شود.»

وی با بیان اینکه «غربی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که فشار حداکثری بر ایران جواب نمی‌دهد و فروریختن اقتصادی و سیاسی حاصل نخواهد شد»، افزود: «آنها می‌دانند که با این روش‌ها جمهوری اسلامی ساقط نمی‌‎‌شود، تغییر رژیم اتفاق نمی‌افتد، آشوب هم نخواهد شد، لذا باید مسیر جدیدی را در نظر بگیرند. امروز فرانسه و آمریکا این اهداف راهبردی خود را کنار گذاشته‌اند و رو به ارائه امتیازهای حاشیه‌ای آورده‌اند تا ایران را از مقاومت فعال بازدارند. اصل این اتفاق نشان‌دهنده این است که سیاست مقاومت فعال که از اردیبهشت 98 شروع شده، مسیر درستی بوده اما نباید این اراده درگیر فریب و حیله و مسیر انحرافی دریافت امتیازهای حداقلی شود. هدف ایران از این سیاست جدید در مقابل آن چیزی که برای حدود یک‌سال «صبر راهبردی» خوانده می‌شد، این بود که طرف مقابل از «فشار حداکثری» علیه مردم ایران دست بردارد اما با مسیر کنونی نه فشار برداشته می‌شود، نه تحریم‌ها، روابط بانکی عادی نخواهند شد و فروش نفت ایران هم به شرایط عادی بازنخواهد گشت. در کنار همه اینها برجام هم با تمام مشکلاتی که داشت به جایگاه و شرایط قبلی بازنخواهد گشت.»

جمشیدی با تشبیه امتیازات موجود در بسته پیشنهادی مکرون به «مسکن‌‌های موقتی» تاکید کرد: «این امتیازات تنها باعث خواهد شد برای مدت کوتاهی وضعیت اقتصادی به‌ظاهر بهتر و چندی‌بعد با از بین رفتن این اثر موقتی، مشکلات نمایان‌تر از قبل شوند.»  استاد دانشگاه حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به اظهارات روز گذشته ترامپ در نشست خبری با مکرون گفت: «اظهارات ترامپ گویای این است که آنها در مقابل این امتیازات حداقلی نه‌تنها می‌خواهند ایران از مقاومت فعال خود و فرآیند کاهش تعهدات دست بردارد، بلکه می‌خواهند امتیازات بزرگ‌تری مانند کنار گذاشتن صنعت دفاعی و موشکی، صنعت هسته‌ای و حتی حضور منطقه‌ای هم از ایران بگیرند.»

وی با بیان اینکه غربی‌ها به‌دنبال دائمی‌کردن تعهدات ایران در برجام هستند، افزود: «نکته مهم اینجاست که آنها معتقدند برجام ایران را مهار کرده و حالا زمان وسعت بخشیدن به برجام و محدودیت‌های بیشتر برای ایران فرا رسیده است.»

جمشیدی با بیان اینکه دیپلمات‌ها و مقامات اروپایی بارها گفته‌اند ما با سیاست‌های کلان آمریکا درمورد ایران همراه هستیم، افزود: «در دو مورد هماهنگی و همراهی اروپایی‌ها با آمریکا مشهود و مشخص است. اولا درمورد فشار و تحریم بر ایران که برای مشاهده آن می‌توان به آنچه در یک‌سال و سه‌ماه اخیر رخ داده مراجعه کرد و دوم درمورد سیاست‌هایی مانند مقابله با برنامه منطقه‌ای و موشکی ایران؛ لذا اینها هدف‌های مشترک اروپا با آمریکاست. اگر به‌خاطر بیاورید قبلا موگرینی گفته بود در این مباحث، اروپا حتی از آمریکا سیاست تندتری دارد.»

این کارشناس روابط بین‌الملل با بیان اینکه «ساده‌لوحی است اگر کسی در داخل باور کند اروپا یا فرانسه به ایران امتیاز مهمی داده است»، تاکید کرد: «این یک روش مذاکراتی رایج است که ابتدا گزاره‌های تند و حداکثری مطرح و بعدا اندکی عقب‌نشینی از این مواضع به بهای گزافی به طرف مقابل فروخته شود.»

نظرات کاربران
تعداد نظرات کاربران : ۰
capcha

خبرهای روزنامه فرهیختگانآخرین اخبار

خبرهای روزنامه فرهیختگانمرتبط ها